اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

۴۵ نکته مهم در بازاریابی در اینستاگرام

نکاتی مهم در بازاریابی موفق در اینستاگرام

0 2,842

 

به طور کلی ماهانه در حدود ۴۰۰ میلیون نفر کاربر فعال در اینستاگرام وجود دارد و به طور متوسط در هر روز ۳/۵ میلیارد عکس در اینستاگرام لایک می خورد. بنابراین با استفاده درست از اینستاگرام برای اهداف تجاری می توانید میزان سود و درآمدتان را افزایش داده و شرکت خود را توسعه دهید. اما اگر به طور نادرست از اینستاگرام برای بازاریابی مشاغل استفاده شود، ممکن است حتی این قضیه برای تجارت یا شغل شما ضرر و زیان نیز به دنبال داشته باشد. با استفاده از اینستاگرام می توانید برند خود را به صورت تصویری به مخاطبین خود معرفی نمایید و با مشتریان و مخاطبینتان مستقیما ارتباط برقرار کنید. اگر شما تازه به اینستاگرام وارد شده اید و تجربه چندانی در استفاده از این اپلیکیشن پرطرفدار ندارید و می خواهید بدانید که چطور می توانید فالورهای خود را افزایش دهید و از اینستاگرام برای بازاریابی استفاده کنید، جای درستی آمده اید، چرا که ما در این مقاله سعی داریم که به بررسی نکاتی در مورد بازاریابی شرکت ها و برندهای تجاری در اینستاگرام بپردازیم.

راه اندازی اکانت اینستاگرام تجاری

۱- ابتدا اکانت اینستاگرام تجاری خود را ایجاد کنید. ایجاد اکانت تجاری در اینستاگرام بسیار ساده می باشد.

۲- برای نام اکانت خود از نام تجاری شرکت یا برند خود استفاده کنید. در صورتی که این نام قبلا گرفته شده است، روش نوشتن نام تجاری خود را تغییر دهید.

۳- پروفایل خود را کامل کنید به این معنی که از لوگو برند خود برای عکس پروفایلتان استفاده نمایید، بیوگرافی کوتاهی در مورد شرکت یا برند تجاری خود در قسمت بیو، بنویسید و لینک وب سایت خود را در اینستاگرام قرار دهید.

۴- اکانت فیس بوک خود را به اکانت اینستاگرام خود متصل نمایید.

۵- از یک پلت فرم برنامه ریزی برای محتوی اینستاگرام خود استفاده نمایید. به عنوان مثال می توانید از پلت فرم Later استفاده نمایید. استفاده از این پلت فرم ها برنامه ریزی و زمان بندی برای پست دادن در اینستاگرام را بسیار راحت خواهند کرد.

۶- یک استراتژی مشخص برای محتوای اینستاگرام برند خود در نظر بگیرید و سعی کنید که بتوانید با استفاده از این روش ها به دنیا سبک و نگرش ویژه برند خود را به صورت تصویری، نشان دهید.

استفاده از هشتگ ها

۷- سعی کنید در تمامی پست هایی که به اشتراک می گذارید از هشتگ (#) استفاده کنید. هشتگ ها اهمیت زیادی در اینستاگرام دارند. با استفاده از هشتگ ها سایر کاربران قادر هستند که شما را در اینستاگرام به آسانی پیدا نمایند.

۸- سعی کنید از هشتگ های مخصوص برند یا تجارت خود استفاده کنید. در برخی از این هشتگ ها از نام تجاری خود استفاده نمایید. همچنین از هشتگ های خاص برای اهداف بازاریابی ویژه خود استفاده کنید به عنوان مثال شما یک عکس را برای عید نوروز یا مناسبت خاص به اشتراک می گذارید، سعی کنید که از هشتگ مربوط به آن در این پست استفاده کنید. این روش سبب افزایش لایک ها و فالورهای شما شده و بنابراین مشتریان بیشتری به سوی شما هدایت خواهند شد. مثلا شرکت Dry Soda از هشتک خاص #fridayDRYday در پست های ویژه خود استفاده می کند.

۹- از هشتگ های عمومی بهره بگیرید، تا مشتریان راحت تر بتوانند شما و محصولات شما را پیدا کنند. مثلا اگر شما صاحب یک کافی شاپ هستید، از هشتگ هایی مثل #coffee یا #latte استفاده کنید.

بازاریابی در اینستاگرام

۱۰- از هشتگ های مربوط به اتفاقات و گرایشات روز استفاده کنید، البته باید این هشتگ ها به برند تجاری شما مرتبط باشند. این هشتگ ها می توانند مخاطبین زیادی را به صفحه شما هدایت کنند.

۱۱- برای هشتگ تجاری خود تبلیغات کنید، به عنوان مثال یک عکس برای این هشتگ درست کرده و در اینستاگرام خود پست دهید. این کار سبب می شود که مشتریان به راحتی شما را پیدا کنند.

 

برای مخاطبین خود ارزش قائل شوید

۱۲- سعی کنید به تمامی کامنت ها و دایرکت مسیج های خود در کوتاه ترین زمان ممکن واکنش نشان دهید و به آن ها پاسخ دهید.

۱۳- عکس های فالورها و مشتریان خود را به اشتراک گذاشته و نام آنها را در این عکس ها ذکر کنید و به این صورت از آنها قدر دانی کنید. اما قبل از انجام اینکار برای احترام از آنها اجازه بگیرید. به عنوان مثال Starbucks از این شیوه استفاده می کند و هر چند وقت یکبار از یکی از فالورهای خود با به اشتراک گذاشتن عکس های جالب از محصولات یا خدمات آنها، تشکر و قدردانی به عمل می آورد. همچنین آنها کاور فیسبوک خود را نیز به این عکس های ویژه از مشتریانشان اختصاص می دهند. جالب است که بدانید که مشتریان آنها عاشق این کار هستند.

بازاریابی در اینستاگرام

۱۴- اینستاگرام این امکان را به شما می دهد که عکس های خود را در وب سایت خود و یا سایت های دیگر جایگزاری (embed) نمایید. از این روش استفاده کنید و عکس های جالبی که برای  مشتریانتان در اینستاگرام ایجاد کرده اید را embed کنید. اما ابتدا برای انجام این کار از آنها اجازه بگیرید.

بازاریابی در اینستاگرام

۱۵- عکس های فالورهای خود را لایک کنید این کار سبب ایجاد احساس خوب در فالورهای شما خواهد شد. به ویژه اگر نام شما را در پست خود ذکر کرده اند.

۱۶- وقتی که مشتریان شما عکس های جالبی را به اشتراک می گذارند برای آنها کامنت بگذارید.

۱۷- نام سلبریتی ها و رهبران مرتبط به تجارت خود را در عکس های خود ذکر کنید، البته در صورتی که این عکس ها مربوط به آنها می باشد. ممکن است آنها برای قدردانی از شما، این عکس را با فالورهای خود به اشتراک بگذارند.

۱۸- با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. مثلا تصاویری از خودتان با مشتریانتان در اینستاگرام به اشتراک بگذارید. سعی کنید که صفحه تجاری خود را به یک سبک زندگی تبدیل کنید. این امر سبب می شود که بتوانید با مشتریان خود ارتباط بهتری برقرار کنید.

۱۹- سعی کنید در عکس هایی که به اشتراک می گذارید خلاقیت به خرج دهید. از برنامه هایی مثل photoshop ،Diptic یا photoshake استفاده کنید و عکس هایتان را ادیت کنید. یا تعدادی از عکس ها را در یک عکس خلاصه کنید. مثل تصویری که در پایین مشاهده می کنید.

بازاریابی در اینستاگرام

۲۰- ویدیو بسازید، اینستاگرام این امکان را فراهم کرده است که ویدیو های کوتاهی را به اشتراک بگذارید. از این ابزار بهره بگیرید و ویدیو های کوتاهی را به اشتراک بگذارید.

۲۱- از محصولات خود فیلم و عکس تهیه کنید و آنها را به اشتراک بگذارید.

۲۲- تصاویری از محصولاتتان، در حالی که نشان می دهد که چطور این محصولات در زندگی روزمره استفاده شده اند را به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال Whistler Water، در تصاویری نشان می دهد که چطور مشتریانشان آب های تولیدی این برند را در یک کنسرت می نوشند.

۲۳- در به اشتراک گذاری عکس محصولات خود خلاقیت به خرج دهید. به عنوان مثال شرکت Pilot Pen USA، یک شرکت معروف تولید خودکار در آمریکا می باشد. آنها برای تبلیغات محصولات خود در اینستاگرام عکس هایی از دست نوشته و خودکارهای خود را به اشتراک می گذارند.

بازاریابی در اینستاگرام

۲۴-  داستان شروع برند یا تجارت خود را با به نمایش گذاشتن عکس ها و ویدیوهای مختلف به اشتراک بگذارید.

۲۵- عکس ها و تصاویر جالب و خنده دار از کارکنان خود را به اشتراک بگذارید. این کار شما را تبدیل به یک شرکت باحال خواهد کرد.

۲۶- عکس های جالب  و خنده داری از رییس خود را تهیه کرده و پست دهید به عنوان مثال نشان دهید که زمانی که سر کار نیستند به چه فعالیت هایی می پردازند.

۲۷- سعی کنید محتوی که برای اینستاگرام در نظر می گیرید بی نظیر و خاص باشد و حتی الامکان تصاویر را ایجاد کنید.

۲۸- اگر محصول جدیدی را به بازار عرضه می کنید این کار را به صورت زنده در live انجام دهید.

۲۹- اگر از محصول جدیدی پرده برداری می کنید برای مشتریان خود هیجان ایجاد کنید. مثلا یک ویدیو ۱۵ ثانیه ای از ایجاد مقدمات برای این کار را به اشتراک بگذارید.

۳۰- مهمانی برای این محصول جدید تازه ارایه شده برگزار کنید و تصاویر این مهمانی را منتشر نمایید.

۳۱- اگر شریک یا شرکای تجاری دارید از آنها بخواهید که تصاویر برند شما را در صفحه خود به اشتراک بگذارند.

تاکتیک های پیشرفته

۳۲- اگر  به دنبال توجه بیشتری از سوی فالورهای خود هستید از آنها سوال بپرسید. مثلا نظر آنها را در مورد محصول جدید خود جویا شوید.

۳۳- از فالورهای خود بخواهید که اگر از محصولات شما استفاده کرده اند عکس های خود را با هشتگی که برای این منظور تهیه کرده اید به اشتراک بگذارند.

۳۴- از مشتریان خود سوالاتی در مورد سبک زندگی بپرسید. مثلا اگر صاحب برند کفش هستید، از مشتریان خود بپرسید که آنها چه نوع کفشی را برای پوشیدن به همراه شلوارهای روز بازار ترجیح می دهند.

۳۵- از جملاتی با جاهای خالی در عکس هایتان استفاده کنید، مثلا اگر شما صاحب یک کافی شاپ هستید یک پست با این مضمون ایجاد کنید ” من دوست دارم برای صبحانه…….بخورم ”. این  کار مخاطبین را تشویق به کامنت  گذاشتن خواهد کرد.

۳۶- روش دیگری که می توانید استفاده کنید تا مشتریانتان را وادار به صحبت در مورد خودتان کنید، این است که یکی از عکس های محصولات خود را انتخاب کنید و از مشتریانتان بخواهید که برای این عکس کپشن بسازند و می توانید برای کسی که بهترین کپشن را می سازد جایزه ای در نظر بگیرید.

۳۷- از مخاطبین خود بخواهید که عکس هایی را در حین استفاده از محصولات شما و نحوه استفاده شان را به اشتراک بگذارند.

۳۸- برای مشتریان خود جایزه های نقدی در نظر بگیرید و از آنها بخواهید که عکس جوایز اهدایی شما را پست دهند. اینکار سبب می شود که مشتریان شما درباره تان با دوستان و آشنایان خود صحبت کنند.

۳۹- محل اقامت مشتریان محلی خود را در نقشه به صورت یک عکس، به اشتراک بگذارید.

بازاریابی در اینستاگرام

۴۰- اگر شما مناسب های خاصی را برگزار می کنید برای آنها هشتگ ایجاد کرده و از مخاطبین خود بخواهید که عکس های خود در رابطه با این مناسبت را پست دهند.

۴۱- صرف نظر از تعداد فالورهای خود، مرتبا عکس یا مطالب مختلفی را به اشتراک بگذارید. این کار سبب می شود که فالورهای شما مرتبا شما را ببینند و در نتیجه می توانید مشتریان بیشتری را جذب کنید.

۴۲- لازم است که در طول روز ۲ تا ۳ پست در زمان های مختلف، به اشتراک بگذارید.

۴۳- بهترین زمان پست دادن برای برند تجاری یا شرکتتان را پیدا کنید و چرا که زمان مناسب برای پست دادن بسته به نوع شرکت شما متفاوت است.

۴۴- هر چند وقت یکبار اینستاگرام خود را آنالیز کنید، به طور مثال میزان متوسط لایک ها، کامنت ها و جذب فالور را به صورت هفتگی بررسی کنید.

۴۵- بر اساس آنالیز هایی که انجام می دهید پر مخاطب ترین پست های خود را انتخاب کنید و سعی کنید که این تصاویر را بیشتر پست بدهید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد که به ۴۵ نکته کلیدی برای بازاریابی و جذب مشتری از طریق اینستاگرام اشاره شود تا به این وسیله بتوانید به صورت موثرتری با بازار مربوط به محصول خود ارتباط برقرار کنید. امیدوارم که این روش ها بتوانند برای تجارت و کسب و کار شما مثمر ثمر واقع بشوند. از این روش ها استفاده کنید و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.