اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

هوش مصنوعی گوگل آلفازیرو تنها در 4 ساعت استاد بزرگ شطرنج شد!

0 523

هوش مصنوعی روز به روز در حال پیشرفت است و با پیشرفت این علم دنیای انسان ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد. یکی از شرکت های پیشرو در توسعه هوش مصنوعی شرکت دیپ مایند است که مالک اصلی آن را می توان شرکت گوگل دانست. این شرکت در اقدامی جدید دست به توسعه هوش مصنوعی با نام آلفازیرو زده که به صورت آکادمیک می توانست به خود شطرنج یاد دهد. تنها بعد از گذشت 4 ساعت این هوش مصنوعی به قدری در این بازی فکر توانمند شد که توانست بهترین بازی کامپیوتری شطرنج که توسط یک ابر کامپیوتر محاسبه می شد را شکست بدهد.

روند کد نویسی و توسعه هوش مصنوعی جدید گوگل آلفازیرو همان روش استفاده شده در نسل قدیم آن یعنی آلفاگو است که توانست استاد بزرگ بازی گو را شکست دهد. حال دیپ مایند سیستم خود را تطبیقی تر کرده به صورتی که می تواند بازی های بیشتری را یاد بگیرد و تنها یک بعدی نباشد

آلفازیرو همه را شگفت زده کرد و در بازی با قویترین نرم افزار شطرنج Stockfish 8 از حرکات و استراتژیک هایی استفاده می کرد که قبلا هیچ گاه دیده نشده بود و به همین دلیل توانست با حرکت های غیر قابل پیش بینی رقیب خود را شکست بدهد.

یکی از قهرمانان بزرگ شطرنچ گری کاسپاروف درباره این هوش مصنوعی می گوید:

این یک دست آورد شگفت انگیز است، ما همیشه فکر می کردیم که آموزش شطرنج به یک ماشین بدون افزودن دانش انسانی مستلزم حجم عظیمی از شواهد تجربی است.

سازندگان این الگوریتم که مدیر شرکت دیپ مایند «دمیس هاسابیس» هم جزو آنها است درباره پیشرفت این هوش مصنوعی اینگونه می گویند:

آلفازیرو در ابتدای پروژه تنها از قوانین اولیه بازی های گو، شطرنج و شوگی (یک بازی تخته ای ژاپنی) اطلاع داشته اما در کمتر از 24 ساعت به سطح ابر انسانی رسیده و تمامی برنامه های سطح اول دنیا در زمینه های مرتبط را شکست داده است.

آلفازیرو الگوریتمی متفاوت تر نسبت به دیگر هوش های مصنوعی در پیش گرفته و دیگر هیچ نیازی به آموزش انسانی ندارد. تنها کافی است اصول اولیه بازی را در آن وارد کنید و  آلفازیرو این داده ها را پردازش می کند و شروع به کسب کردن تجربه برای خود می کند. هوش مصنوعی مزکور در واقع بازی را اینقدر با خود انجام می دهد که به مرحله استادی برسد.

این سیستم برنامه ریزی شده نه تنها در شطرنج بلکه در بازی هایی دیگر همچون شوگی که یک بازی ژاپنی است با رقیبانی قدرتمند دست و پنجه نرم کرد و موفق شد در 100 بازی 92 پیروزی را کسب کند که رقم خارق العاده ای است.