آذری جهرمی از پایان آزمایشات نهایی ماهواره مخابراتی ناهید۱ خبر داد

0
1513

پس از صحبت های مبتنی بر آزمایشات انجام شده بر روی ماهواره مخابراتی ناهید۱، آذری جهرمی از پایان یافتن  آزمایشات نهایی خبر داد. همچنین وی بیان داشت در راه پیشرفت توقف ممنوع است.

آذری جهرمی از پایان آزمایشات نهایی ماهواره مخابراتی ناهید 1 خبر داد
آذری جهرمی از پایان آزمایشات نهایی ماهواره مخابراتی ناهید ۱ خبر داد

در ابتدای سال ۹۸، وزیر ارتباطات با بیان اینکه ایران از سمت آمریکا بر سر مسئله ماهواره های ایرانی هم چنان در فشار است، قصد ایران در سال ۹۸ برای پرتاپ ۳ ماهواره بر مدار زمین خبر داد. حسین صمیمی ، رئیس پژوهشکده فضایی ایران در این مورد اعلام کرده بود که ماهواره های مخابراتی ناهید ۱ و پارس ۱ در سال ۹۸ پرتاپ میشوند.

بر طبق صحبت های وزیر ارتباطات، آزمایشات نهایی انجام گرفته، اما جزئیات بیشتر مانند زمان پرتاپ مشخص نشده است.

ماهواره های دوستی و پیام

این ماهواره در حالی به مدار زمین پرتاپ میشوند که در سال گذشته نیز دو موشک ماهواره به نام های دوستی و پیام نیز پرتاپ شدند و این ماجرا بسیار مورد توجه قرار گرفت. البته دو پرتاپ قبلی ناموفق بودند، اما تلاش های پژوهشکده فضایی بیش از پیش بر روی پرتاپ این دو ماهواهره مخابراتی است.

همچنین جهرمی در پاسخ به ادعاهای آمریکا که ایران موشک های ماهواره ای را درجهت مخفی نگه داشتن توسعه موشک های بالستیک انجام می دهد، گفت: این راکت های ماهواره ای نه اقدامی مخفیانه است و نه اسلحه های موشکی. اگر ایران بخواهد فعالیت موشکی داشته باشد آنرا آشکارا انجام میدهد.

فعالیت های فضایی ایران

مدت زیادی است که فعالیت های ایران در موضوعات فضایی به دلیل مشکلاتی نظیر تحریم ها و دیگر مشکلات به سختی انجام میگیرد. اما وزارت ارتباطات و سازمان فضایی با وجود تمامی سختی ها در جهت رشد و توسعه فعالیت های فضایی در تلاشند.

ماهواره های پیام و دوستی هر کدام به دلیلی موفق به قرار گرفتن در مدار نشدند که این امری طبیعی است. زیرا در کشورهای دیگر نیز به دفعات اتفاق افتاده است و تنها به کشور ایران مرتبط نیست.

با اخبار علم و فناوری تک فاکس همراه باشید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید