اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

نابسامانی در بازار موبایل ایران همچنان ادامه دارد

حال خراب بازار تلفن همراه ایران

0 1,274

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی آقای محبی درباره سوال خبرنگار مبنی بر اوضاع بازار موبایل ایران توضیح دادند که وضعیت کسبه بازار موبایل در حال بحرانی تر شدن است و رکود بازار موبایل را فرا گرفته است. به طوری که خرید و فروش موبایل نسبت به دو ماه گذشته نصف شده است و این می تواند برای کسبه نو پا بسیار زیان بار باشد.

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی همچنین از آینده این بازار ابراز نگرانی کرد و دلیل اصلی رکود در بازار موبایل را افزایش نرخ ارز, کبود موبایل در بازار و همچنین کم شدن توان خرید مردم با توجه به افزایش قیمت کالاهای اساسی دانسته اند. البته دولت مدتی پیش موبایل را از لیست کالاهای درجه 1 برای واردات خارج و آن را در لیست کالاهای کم اهمیت درجه 3 قرار داد تا ضربه به بازار موبایل شدیدتر باشد.

رفته رفته اوضاع بازار موبایل وخیم تر می شود

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی در ادامه افزود وضعیت فعالان بازار تلفن همراه روز به روز بدتر می‌شود و نه جنس به اندازه کافی در بازار موجود است و نه مردم با توجه به گرانی‌ها توانایی خرید دارند. چند ماهی می‌شود که کسبه‌ی فعال در این حوزه از جیب می‌خورند و اگر وضعیت به همین صورت ادامه پیدا کند، ممکن است مجبور به تعطیلی مغازه‌های خود شوند.

آقای محبی در ادامه اشاره داشتند که از زمان اجرایی شدن دلار تک نرخی برای واردات حدود شصت شرکت وارد کننده تلفن همراه به ما مراجعه و قصد اخذ مجوز واردات با دلار 4200 تومانی را داشته اند. اما در لیست نهایی ما تنها 30 شرکت توانسته اند مجوز لازم را دریافت کنند و این وارد کنندگان وظیفه دارند مجوز خدمات را از اتحادیه دریافت کنند. و طبق لیستی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر کرده است همه این 30 شرکت توانسته اند مجوز لازم را اخذ کنند.

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی در رابطه با دلیل افزایشقیمت موبایل در بازار با وجود ارائه‌ی ارز دولتی به واردکننده‌ها اظهار کرد:

جدا از این که تعدادی از واردکنندگان از این شرایط سوءاستفاده کردند و با قیمت بالاتر محصولات خود را به فروش رساندند، کاهش عرضه در بازار هم تاثیر بسیار زیادی در افزایش قیمت داشت. وقتی بازار به 3 میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه نیاز دارد، اما تنها اجازه واردات 700 هزار دستگاه گوشی داده می‌شود وضعیت از این بهتر نخواهد شد. طبق قانون، ما نمی‌توانیم در امور فروش دخالت کنیم و اتحادیه‌ی ما فقط در امور خدمات می‌تواند شکایت‌ها را بپذیرد.

محبی در ادامه بیان کرد از زمانی که ارز تک نرخی شده، برخی از شرکت های واردکننده، خدمات خود را به سایر شرکت‌ها واگذار می‌کنند تا بتوانند با سرعت بیشتر و دردسر کمتری گوشی‌های خود را وارد کنند. در واقع این شرکت‌ها خدمات گوشی‌های خود را برون‌سپاری می‌کنند که این امر با اطلاع وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می‌شود.