اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

مقایسه برلیانس اچ 320 کراس با دانگ فنگ اچ 30 کراس

0 1,585

در این مطلب قصد داریم به مقایسه ای مختصر بین دو خودرو هاچ بک خوب کشورمان که با قیمت کمتر از 65 میلیون تومان در بازار به فروش میرسند بپردازیم. در یک سوی میدان خودرو دانگ فنگ اچ 30 کراس قرار دارد که می توان آن را در نمونه گیربکس اتوماتیک تهیه کرد و با قیمت 50 میلیون تومان از شرکت قابل خریداری است. اما اگر بخواهید این خودرو را از بازار آزاد خریداری کنید قیمت 65 میلیون تومانی را پرداخت کنید.

سوی دیگر میدان باید به خودرو خوش چهره برلیانس اچ 320 کراس اشاره داشت که با موتور و گیربکس تقویت شده به تازگی در بازار عرضه می شود. اگر قصد خریداری نسخه اتوماتیک این خودرو را داشته باشید باید قیمتی در حدود 63 میلیون و 700 هزار تومان پرداخت کنید. البته این قیمت شرکت این خودرو است و در بازار آزاد قیمت آن به 67 میلیون و 500 هزار تومان خواهد رسید. هر دو این خودرو ها در کلاس هاچ بک قرار می گیرند ولی دانگ فنگ اچ 30 کراس کمی جثه بزرگتر دارد و چیزی بین کراس اوور و هاچ بک قرار می گیرد.

مقایسه ابعاد دو خودرو

با کنار هم قرار دادن دو خودرو می توان فهمید که خودرو دانگ فنگ اچ 30 کراس هیکل بزرگتری نسبت به خودرو برلیانس اچ 320 دارد و در نتیجه ابعاد این خودرو هم بزرگتر خواهد بود. اگر خانواده پر جمعیتی باشید به طور طبیعی اچ 320 می تواند برای شما تنگ باشد و باید دانگ فنگ را انتخاب کنید. دانگ فنگ H30 کراس با طول 4 متر و 35 سانتی متری، عرض یک متر و 76 سانتی متری و ارتفاع یک متر و 52 سانتی متری، از نظر طول حدود 14 سانتی متر و از نظر ارتفاع در حدود 6 سانتی متر، از رقیب خود یعنی برلیانس اچ 320 ابعاد بزرگ تری دارد. عرض دو خودرو تقریباً یکسان است.

اگر از نظر ظاهری بخواهیم دانگ فنگ اچ 30 کراس را بررسی کنیم باید بگوییم که روی گلگیر های این خودرو از یک پلاستیک نه چندان هماهنگ استفاده شده است و قسمت کاپوت خودرو کمی دراز به نظر می رسد و این باعث شده در کل ظاهر بسیار خوبی نداشته باشد. اما طراحی قسمت پشتی خودرو قابل قبول است.

اما در سوی مقابل باید گفت برلیانس اچ 320 یک ظاهر هماهنگ تر با خطوط زیبا تر دارد. جلوپنجره این خودرو دارای طراحی شبیه به خودرو های بی ام و است و لوکس تر به نظر می رسد. فضای داخل کابین هر دو خودرو دلچسب است اما باید باور داشت که دانگ فنگ کیفیت فضای داخلی بیشتری دارد و زیبا تر است.

موتور و عملکرد

خودرو دانگ فنگ اچ 30 کراس از همان موتور محبوب ایران خودرو که در بیشتر محصولات این شرکت استفاده می شود یعنی TU5 استفاده شده است. این پیشرانه 4 سیلندر خطی با حجم موتور 1600 سی سی است که می تواند توان خروجی 105 اسب بخار را تولید کند. این نیروی تولیدی از طریق یک گیربکس اتوماتیک ساخت کمپانی ژاپنی AISIN به چرخ های جلو منتقل خواهد شد. شتاب این خودرو از حالت سکون تا سرعت 100 کیلومتر در ساعت 12.5 ثانیه خواهد بود و مصرف سوخت در شرایط ترکیبی حدود 7 لیتر برای هر صد کیلیومتر است.

در سوی مقابل خودرو برلیانس اچ 320 قرار دارد که اکنون از یک موتور جدید 4 سیلندر خطی با حجم موتور 1650 سی سی بهره می برد. پیشرانه مورد استفاده در این خودرو می تواند قدرت 114 اسب بخار را تولید کند و به دلیل بهینه سازی هایی که روی آن انجام گرفته است مصرف سوخت 6.7 لیتر برای هر 100 کیلیومتر را دارد. هنوز اطلاعات رسمی از شتاب و سرعت این محصول به بیرون درز نکرده است اما جعبه دنده این خودرو که ساخت شرکت پاورتک کره جنوبی است 15 درصد شتاب خودرو را بیشتر از نسخه قبلی کرده است.

اما با این حال هنوز هم دانگ فنگ شتابگیری بهتری دارد و در این زمینه عملکرد بالاتری را از خود نشان داده است. اما اگر به دنیال لذت رانندگی و هندلینگ بهتر هستید حتما برلیانس را انتخاب کنید.

امکانات و تجهیزات

نقطه قوت هر دو خودرو را می توان آپشن ها و امکاناتی دانست که خریدار در مقابل خرید این دو خودرو می گیرد. ترمزهای دیسکی، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، آینه های جانبی برقی، سنسور دنده عقب، سانروف برقی، میله فرمان قابل تنظیم 4 حالته در دانگ فنگ و تاشو در برلیانس، از جمله تجهیزاتی است که البته با برخی تفاوت ها در دو خودرو یافت می شود.

ارزیابی های جانبی و حرف آخر

ارزیابی سازمان کیفیت و استاندارد ایران، نشان می دهد که اچ سی کراس در مجموع، نمرات کیفی جانبی بهتری نسبت به برلیانس کسب کرده است. به عنوان مثال در شاخص طراحی و چیدمان خودرو از نظر مشتریان، این خودرو نمره 719 را کسب کرده که از نمره 694 برلیانس بیشتر است. تعداد عیوب اولیه (در سه ماه اول) که خریداران دانگ فنگ گزارش کرده اند 295 بوده که از رقم مشابه برلیانس اچ 320 (327 عدد) کمتر است.

از سوی دیگر نمایندگی های پس از فروش دانگ فنگ نمره کیفی خدمات 829 را کسب کرده اند که از نمره مشابه برای برلیانس مورد مقایسه ما یعنی 802 بیشتر است. رضایت از خدمات پس از فروش نیز برای اچ سی کراس 743 و برای برلیانس 723 بوده که وضعیت بهتر دانگ فنگ را نشان می دهد. با این همه، نمره رضایت کیفی خریداران از کیفیت اولیه خودرو (در سه ماه اول) تقریباً یکسان بوده است.