اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

کدام مرورگر وب موبایل سریعترین مرورگر جهان است؟

0 973

در دنیای امروز که همه چیز با سرعت زیاد در حال انجام گرفتن است کاربران گوشی های هوشمند هم دوست دارند سریعترین باشند. یکی از موارد مهمی که ما همه روزه از آن استفاده می کنیم وب کردی و گشت و گذار در سایت های مختلف اینترنتی است به همین خاطر شناخت مرورگری که با سرعت بیشتر صفحات وب را برای ما نمایش دهد بسیار جذاب خواهد بود. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا سریعترین مرورگر اندرویدی جهان را بشناسیم.

شاید تا اسم مرورگر وب به گوش شما خود نام های معروفی چون گوگل کروم, موزیلا فایرفاکس, اوپرا , یو سی بروزر و … به ذهن شما آمده باشد اما جالب است بدانید هیچ کدام از این ها سریعترین مرورگر جهان نیست!

سریعترین مرورگر جهان

در این مطلب قصد داریم برترین مرورگر های موبایل را انتخاب کنیم و شروع به تست هایی روی آنها کنیم تا در نهایت بتوانیم به نتیجه ای برسیم که کدام سریعتر از بقیه است. چیزی که در این آزمون ها اولویت دارد سرعت بارگزاری یا به معنای دیگر کمترین زمان برای بارگزاری صفحات و عملکرد بهتر خواهد بود.

ما برای این تست ها سعی کرده ایم از جدیدترین نسخه های هر مرورگر استفاده کنیم و لیست ده گانه زیر را با هم مقایسه خواهیم گرد.

 1. مرورگر دولفین 11.5.5
 2. ناکید بروزر ورژن 1.0بیلد 112
 3. گوگل کروم 49.0.2623.105
 4. موزیلا فایرفاکس 45.0.2
 5. یو سی بروزر 10.9.0
 6. گوستری بروزر 1.3.2
 7. مرکوری بروزر 3.2.3
 8. اینفایکین لابز فلای ان ایکس بروزر 2.0.1
 9. مرورگر پافین 4.7.4.2567
 10. مرورگر اپرا 36.1.2126.102083

گوشی که در این تست استفاده شده است برای تمام مرورگر ها گوگل Nexus 6p است که با اندروید 6 مارشمالو کار می کند. گوشی را ابتدا ریست فکتوری و بعد تنها نرم افزار هایی که برای تست کردن لازم بوده نصب شده اند. و نرم افزار های اضافی گوشی همگی حذف شده اند.

برای آنکه رخ داد های متفاوت روی عملکرد مرورگر ها در تست تاثیر نگذارند بعد از تست هر کدام از مرورگرها دستگاه ریبوت شده و تمام کش گوشی و هیستوری جستجو پاک خواهد شد. بعد از انجام تست ها امتیاز ها محاسبه و میانگین امتیاز هر کدام را به دست می آوریم.

در آزمایش های انجام شده مواردی همچون :

 1. سرعت لود صفحات
 2. عملکرد مرورگر
 3. میزان مصرف مموری
 4. جاوا اسکریپت و عملکرد کلی مرورگر

در نظر گرفته شده است برای آزمایش جاوااسکریپت هم از شاخص هایی مانند :

 1. بروزر مارک
 2. موزیلا کراکن
 3. پیس کیپر
 4. سان اسپایدر

استفاده شده است تا نتایج دقیقی به دست آید. ابزار های فوق می توانند صفحات را از دیدگاه های مختلف مورد بررسی قرار دهند مثلا عملکرد لود صفحه , زمان بارگذاری , نحوه اجرای کد های HTML و…

این ابزار ها با بررسی همه موارد یک نتیجه نهایی به ما می دهند که به صورت عدد خواهد بود. البته نتایج این ابزار ها بسیار دقیق نیست ولی برای نحوه عملکرد مرورگر ها بسیار مفید است و اطلاعات خوبی را در اختیار می گذارند.

ابزار Sundspider 1.0.2

همانطور که در نتایج بالا می بینید مرورگر پافین Puffin توانسته بهترین عمکرد را در تست سان اسپایدر به دست آورد و با اختلاف نیم ثانیه ای یو سی بروزر به رتبه دوم قناعت کرده است. درست است که نیم ثانیه رقم بسیار ناچیزی است ولی در مرور صد ها صفحه این رقم خیلی به چشم خواهد آمد. مرورگر گوگل کروم هم با بدترین عملکرد در جایگاه آخر قرار دارد و اختلاف فاحشی با رتبه اول جدول به وجود آمده است.

ابزار Mozilla Kraken 1.1

در تست دوم به سراغ ابزار موزیلا کراکن رفتین تا نتایج را یک بار دیگر بر اساس عملکرد جاوا اسکریپت بسنجیم. این ابزار نسبت به سان اسپایدر عملکرد واقعی تری دارد و به دنیای واقعی نزدیک تر است. و از کتابخانه ها و نرم افزار های خاص خود برای امتیاز دهی استفاده می کند.

مقام اول این لیست هم تغییر نکرد و هنوز پافین اول است ولی در بقیه مرورگر ها اوضاع فرق کرده و گوگل کروم قعر نشین به جایگاه 6 ام آماده است. موزیلا فایرفاکس هم جای یو سی بروزر را گرفته و به رتبه دوم آمده است. جالب اینجاست که مرورگر دولفین هم مکان آخر را برای خود دس و پا کرده است.

Browsermark 2.1.3

در ابزار بروزر مارک که بر اساس عملکرد کلی مرورگر سنجیده می شود. مواردی همچون سرعت لود و عملکرد کد های اچ تی ام ال و سی اس اس اندازه گگیری می شود که در اینحا هم تغییرات اساسی در رتبه مرورگر ها صورت گرفت. اپرا توانست صدر نشین شود و گوگل کروم که در دو تست قبلی نتیجه ضعیفی از خود به جای گذاشته بود به مقام دوم صعود کرد.

در این تست امتیاز بیشتر به معنای عملکرد بهتر خواهد بود.

Peacekeeper

ابزار پیس کیپر از مجبوب ترین های دنیا است و نتایجی تقریبا دقیق را عرضه می کند. این ابزار هم بر اساس معیارهای عملکرد کدهای معمول جاوا اسکریپت، اجرای HTML5 نمره می دهد. که امتیاز بالاتر نشان از عملکرد بهتر مرورگر دارد.

همانطور که در بارا می بینید باز هم پافین یکه تازی می کند و این نشان می دهد با وجود اینکه در تست Browsermark 2.1.3 این مرورگر مقام سوم را به دست آورد اما عملکردی فوق العاده داشته است. رتبه دوم هم به یو سی بروزر رسید تا او هم عملکردی مطلوب را داشته باشد. اما عملکرد گوگل کروم با امتیاز 1256 نا امید کننده است و نشان میدهد محبوبیت آن دلیل بر عملکرد خوب آن نیست.

آزمون میزان مصرف حافظه در دستگاه

در آرمایش های صورت گرفته ما میزان اشغال فضای رم را برای هر یک از مرورگر ها خواهیم سنجید تا این فاکتور را هم در انتخاب سریعترین مرورگر جهان تاثیر دهیم. شاید اگر یک گوشی پرچمدار با رم زیاد داشته باشید این گزینه چندان اهمیت نداشته باشد اما برای گوشی های میان رده و پایین رده که محدودیت فضای رم دارند این مورد بسیار اهمیت دارد.

در حالت تنها یک صفحه در حال اجرا

ابتدا می خواهیم میزان استفاده از فضای رم در حالتی که تنها یک صفحه وب در حال اجر است را بررسی کنیم. برای اینکه نتایج تحت تاثیر قرار نگیرند کش مرورگر را پاک کرده و کوشی را ریبوت می کنیم.بعد از آن هر چیزی که در آزمون ممکن است تاثیر داشته باشد را غیر فهال کردیم. و حال یک صفحه خاص با مرورگر باز کرده و میزان مصرف رم آن را اندازه گیری می کنیم.

نتایج به دست آمده بسیار جالب است. دلفین که در تست های قبلی نتایج نا امید کننده ای داشت در مصرف میزان رم بسیار خوب عمل کرده و به صدر جدول می آید. کروم هم رتبه سوم را در اختیار می گیرد و مرورگر پافین که در سرعت باز کردن صفحات فوق العاده عمل کرد میزان رم بیشتری را هدر می دهد و در جایگاه نهم قرار گرفته است.

در حالتی که 5 صفحه وب باز باشد

در این مرحله همان تست اول را انجام می دهیم با این تفاوت که حالا 5 تب یا وبسایت در مرورگر ها باز شده است تا ببینین در این حالت چه اتفاقی رخ خواهد داد. بین باز کردن هر صفحه 7 ثانیه زمان گذاشتیم تا صفحات به خوبی لود شوند.

جایگاه ها در عین ناباوری تغییرات جالبی را به خود دیدند. بلخرخ مرورگر بسیار محبوب گوگل کروم به صدر رفت و بعد از آن مرورگر اوپرا که در تست تک صفحه ای آخر شده بود قرار گرفت. و مرورگر پافین هم که در هر دو حالت میزان رم زیادی را مصرف می کند. درست است که پافین سریع تر صفحات وب را باز می کند اما میزان استفاده از رم آن بسیار زیاد است و برای دیوایس های پایین رده مشکل ساز خواهد بود.

سخن پایانی

اگر بخواهیم سریعترین مرورگر جهان را صرفا نام ببریم آن مرورگر پافین است. اما نباید فراموش کرد که مصرف بالای حافظه رم خود نقطه ضعف بسیار بزرگ این مرورگر است و نمی توانیم برای همه سفارش کنیم که از این مرورگر استفاده کنند. اگر یک دیوایس قدرتمن دارید می توانید به راحتی از پافین استفاده کنید و از باز شدن سریع صفحات لذت ببرید. در این تست ها هم معلوم شد عملکرد گوگل کروم هم آنچنان جالب به توجه نیست و در برخی جاها حتی خوب هم نیست.