اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

گنبدهای سه گانه آمازون: آینده محیط های کاری پر نشاط

آمازون

0 1,346

اولین مجموعه باغ گیاهی شرکت آمازون در مرکز شهر سیاتل ایالت واشنگتن جهت کار و فعالیت کارمندان در روز ۲۹ ژانویه سال ۲۰۱۸ که معمولا هوایی بارانی و گرفته دارد توسط جف بزوز (Jeff Bezos)، مؤسس شرکت آمازون، شهردار شهر سیاتل و فرماندار ایالت افتتاح شد. با این حرکت، زیبایی خیره کننده این سازه به مقام و منزلت و رشد باورنکردنی شرکت آمازون را به رخ جهانیان کشاند.

آیا گنبدهای ۳ گانه آینده محیط های کاری را رقم خواهد زد؟

الکسا درها را باز کن! این فرمانی بود که جف بزوز به دستیار صوتی و هوش مصنوعی محور شرکت آمازون داد. الکسا نیز با اطاعت از رئیس، با صدای خاص خود پاسخ داد: اوکی جف! و به موازات آن اقدام به باز کردن درها و روشن کردن تمامی چراغ های این مجموعه کرد و بدین وسیله گنبدهای سه گانه گلخانه ای که مملو از گیاهان و درختان مناطق استوایی و نیمه حاره کمیاب است رسما افتتاح شد. این مجموعه از یک ساختمان پنج طبقه با سه گوی از هم جداسازی گردیده و از جفت و جور کردن تعداد 2.643 پنل ۵ ضلعی قوس دار شیشهای با قاب های فولادی به میزان ۶۲۰ تن تشکیل شده و در داخل آن، محیطها و دفاتر کاری که محصور نیستند و حتی فروشگاه نیز در نظر گرفته شده است.

تابستان ۲۰۱۶- در مرحله نصب پنلهای شیشه ای – گنبد شرقی

برنامه ریزی های اولیه جهت احداث این مجموعه به سال ۲۰۱۰ باز می گردد ولی آغاز رسمی ساخت آن در سال ۲۰۱۵ انجام گرفت. پس از ۷ سال این باغ عظیم در مرکز شهر سیاتل با آبشارها، لانه پرندگان، سرخسهای انبوه و سرسبز، گیاهان استوایی و نیمه استوایی برای استفاده کارمندان و همینطور بازدید عموم افتتاح شد.

فضای کاری ملقب به لانه پرندگان

در درون این گنبدها بیش از ۴۰ هزار نمونه گیاه و درخت از ۵۰ کشور مختلف موجود است. این نمونه ها قبل از انتقال به این مجموعه در یک دوره سه ساله و در مکانهای دیگری توسط متخصصان کاشته و رشد کرده بودند. مرتفع ترین قسمت گنبد ۲۹ متر ارتفاع دارد و بلندترین درخت این مجموعه به ارتفاع ۱۷ متر است. روبی، لقب بزرگترین درخت این مجموعه، یک درخت انجیر ۱۶ هزار و ۳۰۰ کیلویی است که کاشت آن در مزرعه ای واقع در ایالت کالیفرنیا به ۵۰ سال پیش بر می گردد و به این منظور از خاک بیرون آورده شده و به شهر سیاتل حمل و توسط جرثقیل از روزنه ای که به این منظور باز کرده بودند به داخل گنبد آورده شده و سپس کاشت مجدد میشود. درجه حرارت محیط درونی این مجموعه در طول روز به طور ثابت در ۲۲ درجه و رطوبت ۶۰ درصد تنظیم شده که تا حدودی بیش از درجه حرارت یک محیط کاری عادی است. البته بین ساعات ۷ شب تا ۷ | بامداد روز بعد، درجه رطوبت تا مرز ۸۵ درصد افزایش می یابد. گنبدهای چشمگیر شرکت آمازون که ملقب به توپهای بزوز Bezos Balls هستند، در کنار برج معروف Space Needle و بازار Place Pike عنوان یکی از نمادهای شهر سیاتل را به خود اختصاص داده و همچنین اوج شکوفایی فن آوری در این شهر را به نمایش می گذارد. حال چرا شرکت آمازون برای کارمندان خود یک جنگل موسمی در درون این گنبدها و در مرکز شهر سیاتل بنا کرده است؟ در بازارهای بسیار رقابتی، جذب و حفظ نیروهای نخبه و توانا می تواند دشوار باشد و بزرگترین شرکت های فن آوری، در نبردی جدی و دائمی هستند، لذا ایجاد محیطهای جذاب و متفاوت کاری می تواند بسیار تأثیر گذار باشد. شرکت آمازون با سرعت سرسام آور در حال گسترش بوده و به موازات آن نیروی انسانی آن نیز دائما در حال افزایش است. آمازون در سراسر جهان بیش از ۵۰۰ هزار کارمند دارد که شهر سیاتل به تنهایی مقر حدود ۴۰ هزار کارمند از این تعداد است.

با احداث چنین مجموعه ای، این شرکت فروش اینترنتی غول پیکر بیش از پیش توان جذب و حفظ کارمندان و ارتقا در زمینه بهره وری در حیطه کاری خود خواهد داشت. گنبدها با ظرفیت یک هزار نفر گنجایش تمامی کارمندان شهر سیاتل را ندارند ولی به صورت متناوب بسیاری از آنها در موقعیتهای شغلی خاص خواهند توانست در آنجا مستقر شوند. شرکتهای دیگر بیکار ننشسته اند. اپل در شهر Cupertino شمال کالیفرنیا محوطه شرکت را به شکل فضاپیما ساخته که از بزرگترین پنلهای شیشه ای خمیده در جهان بهره می برد.مایکروسافت نیز با تلفیقی از طبیعت و محیط کاری در شهر Redmond که آن سوی دریاچه زیبای واشنگتن و شهر سیاتل واقع شده، تغییرات بزرگی را در محوطه ساختمان های شرکت خود در نظر گرفته است، ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری و راهپیمایی در طبیعت و ساخت خانه های درختی از جمله این تغییرات هستند. حال کارمندان آمازون نیز دارای یک جنگل موسمی یا چیزی شبیه آن شده اند. تحقیقات نشان داده است که گذراندن زمان در طبیعت می تواند عملکرد و راهگشایی خلاقانه در حل مشکلات را تا ۵۰ درصد افزایش دهد. حتی نگه داشتن گیاه در دفتر کاری به خودی خود باعث افزایش ۱۵ درصد کارایی شده و به موازات آن، تندرستی و اخلاق کارمندان را به میزان زیادی بهبود می بخشد.

در گنبدهای  آمازون، محیطهای کاری، تجهیزات و مبلمان ها توسط معماران معروف طراحی شده که با طبیعت همخوانی کامل داشته و برای آن دسته از کارمندان که علاقه وافر به طبیعت دارند موقعیتی فوق العاده دلنشین ایجاد خواهد کرد. رستوران ها در این مجموعه توسط آشپزهای حرفه ای مدیریت می شوند که بی شک برای کارمندان مزایای شغلی بسیار جذابی خواهند بود. برای افرادی که در نظر دارند در شهر سیاتل و یا حومه مستقر شوند، بزرگترین گزینه استخدام در یکی از دو شرکت آمازون و یا مایکروسافت است. در شرایط اقتصادی کنونی که نرخ بیکاری از هر زمان دیگری پایین تر است این شرکتها مجاب شده اند که بیش از پیش رضایت کارمندان را کسب کرده و یکی از عوامل مهم جهت حفظ آنها ایجاد محیطهای جذاب کاری خواهد بود. جف بزوز عنوان می کند که: می خواستیم محیط کاری برای کارمندان بسازیم که بتوانند به راحتی ایده هایشان را به اشتراک گذاشته و خالق نوآوری باشند. فکر می کردیم که در محیطهای کاری امروزه اصولا پیوند با طبیعت موجود نیست. از بدو پیدایش، ایده آن بود که در طول روز، کارمندان به راحتی کار کرده و در مواقعی که صلاح میدانند از پشت میز کار خود بلند شده و به قدم زدن در باغ بپردازند. خلق این گنبدها بسیار سخت تر از آنست که به چشم می آید. برای ساخت آنها همانند گنبدهای ژئودزیک یا هندسه کروی، از تکرار ماجول های پنج ضلعی هندسی به شکل پازل روی هم سوار می شوند استفاده شده که کارهای ریاضیدان برجسته بلژیکی چارلز کاتالان اقتباس شده است. وی نیز از کارهای ارشمیدس بسیار بهره برده است. در طول زمان اجرای این پروژه و پس از اتمام آن، سعی و خطاهای بسیاری را تجربه کرده است که به طور مثال تابش نور چراغ های این مجموعه است که نباید مستقیما به چشم کسی برخورد کند. این مهم با رشد و نمو گیاهان، نیاز به تنظیمات دائمی در موقعیت چراغها را به یک الزام تبدیل کرده است. در نهایت اینکه گنبدها صرفا یک نمونه ممتاز و ویژه و یا یک هنرستان گلخانه ای جهت نمایش نبوده بلکه به واقع یک محیط کاری تمام عیار با تمامی الزامات آن در میان طبیعت است. مشتاقان بازدید از تورهای اینترنتی این گنبدها می توانند به سایت amazonhqtours.com مراجعه کنند.