اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

فیلترشکن ها به زودی در ایران مسدود خواهند شد

کار بستن فیلترشکن ها آغاز شده است

0 982

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آقای محمد جواد آذری جهرمی امروز در مراسمی درباره مضرات و اثرات مخرب همه گیر شدن فیلترشکن ها ابراز نگرانی کردند و اذعان داشتند طبق قانون باید جلوی اینگونه نرم افزار ها گرفته شود. همچنین فاز اول مسدود سازی و بستن فیلترشکن ها آغاز شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در رونمایی یک پروژه همراه اول به جمع خبرنگاران آمدند درباره حضور گسترده فیلترشکن ها در فضای مجازی ایران ابراز نگرانی کردند و گفتند این نرم افزار های در ظاهر مفید, بسیار نا امن هستند و می توانند امنیت کاربران را به خطر بیندازند. برخی از آن ها هم آلوده به باج افزار های هستند که اطلاعات کاربران را جمع آوردی می کنند تا بتوانند در مواقع لزوم از آن استفاده کنند. همچنین استفاده بیش از حد از این نرم افزار ها باعث اختلالاتی در سیستم اینترنتی کشور شده است. به همین دلیل با این پدیده باید برخورد شود و به صورت قانونی بستن فیلترشکن ها را آغاز کرده ایم.

همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آقای محمد جواد آذری جهرمی درباره نقش موثر ارتباطات زیر ساخت در مسدود سازی فیلترشکن ها گفتند:

با فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ها، تحت دستوری که آقای رئیس جمهور دادند و در چارچوبی که شورای عالی فضای مجازی ارائه داده و منطق هم دارد، شرکت ارتباطات زیرساخت نباید اجازه دهد فضای کشور پر از باج افزار شود و باید جلوی این‌ها گرفته شود. به همین دلیل این حرکت آغاز شده و طبق قانون هم بوده است و مشکل مقرراتی درباره این مساله وجود ندارد.

همچنین ایشان در ادامه گفتند با فیلترینگ تلگرام که اعتراض خیلی از کاربران را هم به دنبال داشت حال قرار نیست که اجازه دهیم فیلترشکن ها و باج افزار ها در کشور توسعه داده شوند و فضای مجازی کشور را نا ایمن جلوه دهند. همچنین ایشان درباره اختلالات پیش آمده در اینترنت کشور بعد از فیلترینگ تلگرام گفتند: ما از سازمان تنظیم مقررات خواستیم تا این مشکل اینترنت را مورد بررسی قرار دهد و به اپراتور ها هم در این باره اخطار دادیم. کیفیت اینترنت نباید با فیلترین افت کند و مردم بتوانند از اینترنت با کیفیت و پر سرعت بهره مند شوند.

در پایان هم باید گفت که فاز اول مسدود سازی فیلترشکن ها آغاز شده است و احتمالا کندی در اینترنت و اختلالات این چند روزه مربوط به همین پروژه خواهد بود.