اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

نکته های جالب و خواندنی درباره بی ام و BMW

0 1,375

معمولا خودروسازان معروف تاریخچه ای دارند که آگاهی از آن موجب شگفتی میشود. ب ام و نیز نکاتی خواندنی دارد که دانستن آنهابرای علاقمندان می تواند جذاب باشد.

1- بسیاری همچنان بر این باورند که نشان ب ام و نماد پروانه هواپیماست. این در حالی است که نشان این خودروساز نماد رنگ های ملی ایالت بایر و نشان کمپانی Rapp Motorenwerke است. این کمپانی در سال ۱۹۲۹ با شرکت Flugzeugwerke ادغام و هر دو شرکت Bayerische Motoren Werke یا بی ام و نامیده شدند. هر دو این شرکتها در جنگ جهانی اول به ساخت موتور هواپیما مشغول بودند، اما بی ام و پس از آن به ساخت موتورسیکلت و سپس اتومبیل پرداخت.

2- در سال ۱۹۳۷ موتورسیکلتی از بی ام و به عنوان سریع ترین نمونه جهان شناخته شد. پیشرانه این مدل ۵۰۰ سی سی توربو بود و توانست همان سال در اتوبان به رکورد سرعت ۲۷۹/۸۳ کیلومتر برساعت دست یابد. این رکورد ۱۴ سال در دست ب ام و بود.

3- بی ام و در سال ۱۹۵۹ با دشواری های مالی فراوانی دست و پنجه نرم می کرد و نزدیک بود که به بزرگترین رقیب خود یعنی دایملر بنز فروخته شود. در این هنگام بسیاری از سهام داران خرد و نمایندگیهای ب ام و برای پیشگیری از فروش این برند به جمع آوری سرمایه پرداختند. پس از آن نیز یکی از سهام داران بزرگ با یافتن راههای دیگر و تزریق سرمایه به این کمپانی موجب نجات آن از بحران شد. 4- در سال ۱۹۷۲ بی ام و نخستین اتومبیل الکتریکی خود را روی پلت فرم مدل ۱۶۰۲ ساخت. این نمونه با توان ۴۳ اسب بخار دارای دوازده باتری ۱۲ ولتی بود و برد آن با هر شارژ به ۳۰/۵ کیلومتر می رسید و در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ به همراه دوندگان ماراتن دیده شد.

5- با اینکه بسیاری از خودروهای ساخت بی ام و ۶ سیلندر بودند، اما ساختمان اصلی بی ام و در شهر مونیخ آلمان به شکل ۴ ستون گرد طراحی و ساخته شده که نماد ۴ سیلندر هستند. این ساختمان پیش از آغاز بازیهای المپیک مونیخ در سال ۱۹۷۲ به پایان رسید.

6- از سال ۲۰۰۶ تاکنون بی ام و مصرف انرژی را برای ساخت اتومبیل تا ۳۵ درصد کاهش داده است.

7- از سال ۲۰۱۱ این کمپانی بیش از ۱۰۰ دوچرخه را در نزدیکی های مکانهای جلسات، دفترهای طراحی و سالن های تولید خود در شهر مونیخ قرار داده است. از آن سال بیش از ۱۱ هزار تن از کارمندان بی ام و از این نمونه ها برای رفت و آمد استفاده کرده اند. پیش بینی می شود که مسافت پیموده شده با این دوچرخه ها تاکنون به اندازه ۸ بار راندن به دور کره زمین رسیده باشد.

8-در فضای سبز درون و پیرامون کارخانه بی ام و در شهر لایپزیک همه چیز برای طبیعت در گونه های گیاهی و جانوری فراهم شده است. در این فضا بیش از ۴۰ گونه درخت کاشته شده و شرایط زندگی بهتر و راحت تر برای پرندگان کوچک با نصب لانه های پیش ساخته در فرم جعبه ای وجود دارد.

9- درختان سیب فضای سبز کارخانه بی ام و در شهر لایپزیک سالانه بیش از ۲ تن سیب میدهند که این سیب نیز بگونه مجانی به کارکنان داده میشود. – بی ام و روزانه ۵۵۰۰ اتومبیل در سراسر اروپا می سازد. اگر ماشین های تولید روزانه آن را پشت سر هم و در یک خط قرار دهیم، درازای آن به ۲۸ کیلومتر می رسد.

10- سامانه پارک بی ام و در مدل i3 بگونه کاملا اتوماتیک و بدون نیاز به راننده بوده که حتی در خیابانهای باریک به پارک ماشین می پردازد. بدین روی راننده باید جای پارک را پیدا کرده و تنها با یک فشار روی یک دکمه باقی کار را به ماشین واگذار کند.

11- نخستین اتومبیل ساخت بی ام و مدل Dixi با توان ۱۵ اسب بخار بود.

12- جلو پنجره بی ام و همواره دو تکه و دارای فرم کلیوی است. این فرم با مدل رودستر Dixi آغاز شد. 13- کانون تجربه بی ام و با بیش از 3 میلیون بازدید، یکی از پربازدید کننده ترین کانونهای توریستی در شهر مونیخ در جنوب آلمان است.

14- سامانه Eco Pro Mode که از سال ۲۰۱۱ روی ساخته های بی ام و به عنوان گزینه استاندارد ارائه شده است، بسته به شیوه رانندگی می تواند تا ۲۰ درصد مصرف سوخت را کاهش دهد.

بی ام و

15- نسل نو ب ام و سری ۷ به لطف به کارگیری فیبر کربن تقویت شده جهت کاهش مصرف سوخت، ۱۳۰ کیلوگرم سبک تر شده است.

16- هم اکنون در مونیخ و شهرهای بزرگ آمریکا می توان ساخته های الکتریکی بامو را با کابل ویژه از تیرهای چراغ برق شارژ کرد.

17- بی ام و در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۲ هزار دستگاه خودرو الکتریکی به فروش رساند. در این میان مدل i3 در پلیس آمریکا و آتش نشانی لندن کاربرد دارد.

18- مدل 13 نخستین اتومبیل تولید انبوه جهان است که در شاسی و بدنه آن از پلاستیک تقویت شده با فیبر کربن بهره گیری شده است. فیبر کربن به استحکام فولاد بوده، اما ۵۰ درصد سبک تر از آن است. ۹۵ درصد از بخشهای تشکیل دهنده این مدل قابل بازیافت هستند.

19- از سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۰ درصد از ساخته های ب ام و با قطار از کارخانه سازنده به بیرون رانده شده اند. این راهکار، رفت و آمد سالانه ۱۳ هزار کامیون های بزرگ را در شهرها کاهش داده و از آلودگی هوا کاسته است.