اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

بیشترین آمار تلفات در هنگام وقوع زلزله تهران در کدام نقاط خواهد بود

0 102

همانطور که همه می دانید مدتی است که کشورمان با پدیده طبیعی زلزله دست و پنجه نرم می کند و تقریبا همه را به فکر فرو برده که چه کارهایی را باید برای ایمنی بیشتر انجام بدهند. کلان شهر تهران هم با زلزله ای که اخیرا در آن رخ داده شهروندان را به فکر فرو برده که کدام نقاط تهران ایمن و کدام نقاط دارای خطرات بیشتری هستند.

در این باره دبیر کارگروه ملی زلزله ایران آقای علی بیت الهی به این سوال پاسخ می دهد که کدام نقاط شهر تهران بیشترین و خطرناک ترین نقطه در هنگام وقوع زلزله است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.

بیت الهی می گوید خطرناک ترین نقطه تهران خانه های فرسوده جنوب شهر تهران هستند. و به این نکته هم اشاره می کند که زلزله نشانه زنده بودن طبیعت است و اطلاعات بسیار خوبی را درباره رخ دادهای طبیعی در اختیار محققان قرار خواهد داد.

در ادامه افزود: زلزله 4.2 ریشتری تهران در واقع منبع اصلی نیوده و فقط یه چس لرزه برای زلزله 5.2 ریشتری شهر ملارد بوده است که نشان می دهد زلزله روند طبیعی خود را طی می کند. بعد از آن هم شاهد پس لرزه های خفیفی بودیم که البته هیچ خسارتی را وارد نکرده و احتمال وقوع پس لرزه های به بزرگی 4 ریشتر را هم داده بودیم.

بیت الهی اظهار داشت :

زلزله 4.2 ریشتری دقیقا رو گسل زلزله 5.2 ریشتری هفته گذشته رخ داد و کانون آن هم در شهر ملارد بود. وی همچنین با تاکید بر اینکه هیچ علامتی بر فعال شدن گسل های تهران مشاهده نشده، ادامه داد نا‌آرامی هایی در غرب تهران پس از زلزله های ملارد دیده شده، اما بدین معنی نیست که این زمین لرزه ها می‌توانند گسل های تهران را تحت تاثیر قرار دهند.

دبیر کارگروه ملی زلزله درباره گسل تهران هم گفت :

55 کیلومتر مربع از شهر تهران در حریم گسل های اصلی قرار دارد و گسل های کوچک و متوسط هم از شهر تهران عبور می‌کنند اما این گسل ها نمی‌توانند عامل وقوع زلزله های بزرگ در تهران باشند. البته گسل هایی هم در اطراف تهران و مثلا در فاصله 10 کیلومتری این شهر قرار دارند که اگر زلزله ای با بزرگی 7.5 ریشتر داشته باشند آثار آن روی تهران هم تاثیر می‌گذارد.

حال این احتمال می رود که گسل قصر فیروز به دلیل پس لرزه ها وارد تهران شود این در حالی است که گسل پردیسان هم که یک گسل تازه است هنوز نقشه آن گرد آوری نشده. در ادامه همین روند گسل نیاوران در شمال شرقی تهران به گسل شمال تهران خواهد رسید.

گسل های ری هم که خود تشکیل شده از 2 گسل شمال و جنوب منطقه ری هستند از محدوده خود عبور می کنند.

شمال شرقی تهران خطرناک تر از بقیه نقاط در هنگام زلزله

طبق اطلاعات گفته شده خطرناک ترین نقطه تهران نزدیک ورامین و در واقع شمال شرقی تهران محسوب می شود.

دلیل این موضوع هم وجود گشل شمال و مشا است که در این نقطه به هم می رسند و می تواند گره های گسلی در این منطقه ایجاد کند. این پدیده باعث می شود در صورت وقوع زلزله این منطقه شدت بیشتری داشته باشد و انرژی های عظیمی را آزاد کند.

این زلزله های کوچک خوشبختانه باعث می شود انرژی زمین به تدریج خارج شود و زمین لرزه با بزرگای زیاد را شاهد نباشیم. حال اگر این انرژی تخلیه نشود زمین لرزه های به مراتب قدرتمند تر رخ می دهد. دقیقا اتفاق گره شمال شرقی تهران را ما در منطقه هجدک کرمان مشاهده می کنیم که باعث زلزله های قدرتمند در این منطقه شده است.

بیت الهی درباره گرمای شهر تهران هم این چنین سخن می گوید:

این گرما هیچ ارتباطی با فعال شدن گسل های تهران ندارد، در وقوع زلزله لایه های سنگی به ضخامت 20 کیلومتر در طول 50 کیلومتر شکسته می‌شوند و به طور قطع این شکست به نیروی بسیار زیادی نیاز دارد؛ این گرما هرگز نمی‌تواند باعث این شکست ها شود.

گرم شدن هوا دلیل تغییرات آب و هوایی است و ربطی به فعال شدن گسل تهران ندارد. در چنین شرایطی مردم باید به حرف و حدیث ها در این باره دامن نزنند و روی مسائل علمی بیشتر تمرکز داشته باشند.