اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

گوگل کروم میزان حافظه رم بیشتری را مصرف میکند

گوگل کروم

0 1,342

همانطور که میدانید مرورگر گوگل کروم یکی از مرورگر های پر استفاده در بین بیشتر کاربران میباشد که یکی از مشکلات استفاده از ان مربوط به میزان حافظه ی مصرفی بالای ان میباشد. در این رابطه اخیرا خبرهایی به بیرون درز کرده است که عنوان میکند میزان حافظه ی مصرفی رم در این مرورگر به جای کاهش یافتن ، افزایش پیدا کرده است. حال در ادامه پیشنهاد میکنیم با تک فاکس همراه باشید تا با جزئیات این مطلب به طور کامل اشنا شوید..

گوگل کروم میزان حافظه رم بیشتری را مصرف میکند

 

گوگل در این هفته نشان داده است که مشکلات آسیب پذیری Spectre CPU که باعث میشد مرورگر گوگل Chrome  از حافظه ی رم بیشتری استفاده کند و در واقع میزان مصرف حافظه ی رم در ان افزایش پیدا کند از بین رفته است.. در یک پست وبلاگ که توسط Thurrott دیده شده، گوگل ویژگی جدید  خود را برای آخرین نسخه Chrome 67 معرفی کرده است. این یک ویژگی است که در حال حاضر به طور پیش فرض فعال شده است، که برای محافظت در برابر حملات مورد استفاده قرار میگیرد که از ویژگی های اجرای احتمالی اکثر پردازنده ها برای دسترسی به بخش هایی از حافظه که باید محدود شود استفاده می شود . در واقع نکته اینجاست که تلاش برای جلوگیری از دسترسی‌های غیر مجاز، که سبب افزایش میزان مصرف حافظه رم گوگل کروم می‌شوند، خود سبب افزایش حافظه مورد استفاده شده است.

بر اساس پست وبلاگی گوگل، ویژگی امنیتی جدید فعال شده در مرورگر کروم به صورت پیش‌فرض، از دسترسی به بخش‌هایی از حافظه از طریق پردازنده جلوگیری می‌کند. مشکل این راه حل، افزایش مصرف حافظه رم گوگل کروم محسوب می‌شود، با این تفاوت که این افزایش مدیریت شده و تحت نظر بوده و به صورت غیر مجاز، برای انجام اعمال خرابکارانه صورت نمی‌گیرد.

چلسی یکی از مهندسان نرم افزار گوگل بیان میکند که “ویژگی جدید جداسازی سایت یعنی Site Isolation باعث می شود که Chrome برای ایجاد فرایندهای پردازشی بیشتر، که همراه با کارایی سازمانی است،به افزایش میزان حافظه ی مصرفی رم توسط مرورگر منجر شود. در این بین با توجه به افزایش تعداد پردازش‌ها سبب می‌شود مصرف حافظه رم گوگل کروم بین 10 الی 13 درصد افزایش پیدا کند که این خبر ممکن است برای تعداد زیادی از کاربران گوگل Chrome خوشایند نباشد چرا که اغلب اشاره می کنند که مرورگر از مقدار زیادی حافظه ی RAM استفاده می کند به طوری که گفته میشود افزایش 10 درصدی در تحمیل شدن پردازش‌های Site Isolation در مرورگر کروم و در پی آن افزایش حافظه اصلی مورد استفاده ، مخصوصا در سیستم هایی با 4 گیگابایت رم یا کمتر میتواند مشکلاتی را برای کاربران انها ایجاد کند.

میزان حافظه رم تحت اختیار گوگل کروم، بعد از دریافت نسخه جدید آن در تمامی نسخه‌ها یعنی ویندوز، مک و حتی کروم او اس افزایش پیدا خواهد کرد، اما شرکت توسعه‌دهنده در تلاش است پردازش‌های اضافی تحمیل شده به خاطر ویژگی امنیتی و کنترلی Site Isolation را به حداقل برساند. نباید فراموش کرد افزایش میزان رم مورد استفاده، افزایش شارژ مصرفی را در لپ تاپ‌ها منجر خواهد شد که به هیچ عنوان خبر خوبی نیست.