اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

معرفی شاسی بلند هیوندای نکسو “Nexo” با احتمال حضور در ایران

0 2,490

خودرو ساز های کره ای هیوندای و کیا در حال پیشرفت در بازار های جهانی هستمند و امروز هیوندای در نمایشگاه CES 2018 و طی یک کنفرانس اختصاصی از جذیدترین خودرو شاسی بلند خود با نام هیوندای نکسو “Nexo” رونمایی کرد. که ما هم در ادامه این مطلب می خواهیم به بررسی ویژگی ها و مشخصات این خودرو جدید بپردازیم. پس در ادامه با تک فاکس همراه باشید.

اول از همه باید بدانید خودرو جدید هیوندای نکسو از پیشرفته ترین سیستم های هدایت خودرو و کمک راننده استفاده می کند که در محصولات دیگر این شرکت وجود ندارد. این خودرو توان خود را از سلول های سوختی گرفته و قرار است جای هیوندای توسان پیله سوختی را بگیرد.

تنها با اولین نگاه به خودرو شاسی بلند هیوندای نکسو می توان تفاوت فاحش در طراحی با نمونه های دیگر هیوندای را دید. در واقع هیوندای زبان طراحی خود را برای این خودرو تغییر داده است و می توان گفت به سوی طراحی های مدرن قدم برداشته است. چراغ های کشیده و باریک جلوی خودرو در کنار جلوپنجره بزرگ آن که آرم هیوندای را در قسمت وسط خود دارد چهره خشنی به این خودرو بخشیده است. طراحی جلو پنجره این خودرو هم تغییر کرده و در عین حال که زیبا به نظر کی رسد دارای زوایای تیر است تا بتواند چهره خودرو را خشن تر نمایش دهد. مه شکن ها هم دقیقا زیر چراغ اصلی قرار داده شده اند و سایز بزرگ آن ها در جایگری آن تاثیر گذاشته است.

در بخش پیشرانه هیوندای نکسو از یک موتور 4 سیلندر خطی با توان خروجی 161 اسب بخار بهره می برد. که در نتیجه آن گشتاوری معادل 394 نیوتن متر به این موتور بخشیده است. اما شتاب اولیه این خودرو چندان هم که به نظر می رسد خوب نیست با با رکورد 9.5 ثانیه در رده معمولی قرار می کیرد. این شتاب اولیه از صفر تا صد در نظر گرفته است.

خودرو جدید هیوندای می تواند با هر بار سوخت گیری مسافتی معادل با 595 کیلومتر را طی کند. البته این میزان توسط سازمان استاندارد کره جنوبی اندازه گیری شده است. این در حالی است که سازمان استاندارد اروپا در تست این خودرو رقم 800 کیلومتر را برای مسافت طی شده با یک بار سوخت گیری در نظر گرفته است.

هیوندای در مراسم معرفی خودرو نکسو بیشتر زمان کنفرانس را برای معرفی قابلیت های پیشرفته هدایت و کمک راننده قرار داده است البته در گذشته شرکت هوندا هم این سیستم را با نام لاین واتچ معرفی کرده بود اما هیوندای ادعا می کند این سیستم عملکرد بسیار بهتری دارد. در نمایشگاه CES 2018 این خودرو تست شد و سیستم کمک راننده آن به خوبی کار می کرد این سیستم پیشرفته می تواند محیط اطراف و نقاط کور راننده را در نمایشگر خودرو نمایش دهد تا راننده در هنگام گردش به طرفین دید کافی داشته و موجب حادثه نشود.

هیوندای نکسو یک قابلیت بسیار جذاب دیگر هم دارد که می توان از آن با نام هدایت نیمه خودران نام برد. این سیستم کنترل خودرو را در بزرگ راه ها به دست خواهد گرفت و دقیقا خودرو را بین خطوط به حرکت در می آورد. این سیستم از هنگام حرکت خودرو تا سرعت 150 کیلومتر بر ساعت فعالیت می کند اما در سرعت های بالا تر این سیستم به خوبی قادر به پاسخگویی با شرایط جاده نخواهد بود.

حتما قبلا سیستم پارک خودکار کمپانی بی ام و در سری 5 آن را مشاهده کرده اید. هیوندای نکسو هم دارای همچنین سیستمی است و می تواند خودرو را به صورت خودکار پارک کند و حتی از پارک خارج کند. این فناوری هوشمند نیازی به راننده نداشته و با دستور راننده خودرو را پارک خواهد کرد.

حال بد نیست سری هم به داخل اتاق هیوندای نکسو بزنیم. این کابین را شرکت با نام هوشمند صدا می زند. هیوندای از تلفیق هوش مصنوعی با اینترنت اشیاء استفاده کرده تا بتواند خودرو را با راننده هماهنگ نگه دارد. همچنین راننده می تواند از داخل خانه ماشین را روشن کند و حتی دمای داخل ماشین را تنظیم کند و موسیقی مورد نظر را پخش کند. اینگونه هم در وقت صرفه جویی خواهد شد و هم راننده هنگام نشستن در ماشی حس بهتری را خواهد داشت.

هیوش مصنوعی داخل کابین این خودرو هم می تواند از دستورات پشت سر هم پشتیبانی کند و نیازی نیست اعمالی که می خواهید انجام دهید را بریده بریده یا یکی یکی بگویید. همچنین این خودرو با خانه های هوشمند هم هماهنگی دارد و از داخل خودرو می توانید چراغ های خانه و درب خانه را قفل کنید.

گالری تصاویر هیوندای نکسو Nexo

در پایان ماجرا هم می توان به فناوری تشخیص شرایط سرنشین اشاره کرد که با استفاده از داده‌های وضعیت فرمان دادن خودرو و صندلی، ضربان قلب و میزان استرس راننده را بررسی می‌کند. در صورتی که خودرو استرس را در راننده حس کند، دستیار هوشمند کابین نکسو می‌‌تواند به‌صورت آنلاین با مشاور یا دکتر ارتباط برقرار کند، موسیقی خاصی پخش کند و با نورپردازی، محیطی آرام برای راننده فراهم کند.

در پایان هم شما را دعوت می کنیم تا یک ویدیو از این خودرو فوق العاده ببینید:

ویدیو معرفی شاسی بلند هیوندای نکسو