اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

IBM چراغ های راهنمایی را با هوش مصنوعی کنترل می کند

0 685

شرکت IBM به تازگی کار خود را بر روی هوش مصنوعی که بتواند چراغ های راهنمایی را به صورت هوشمند کنترل کند و از ترافیک بیشتر جلوگیری کند. این شرکت پتنت مربوط به این هوش مصنوعی را به ثبت رسانده و امیدوار است بتواند در آینده ای نزدیک آن را به صورت تجاری عرضه کند.

در واقع سیستم جدید شرکت ای ام بی به دوربین های ترافیکی اتصال پیدا می کند و با استفاده از سیستم نظارتی که روی آن ها پیاده سازی خواهد کرد می تواند ترافیک خیابان ها را تشخیص داده و چراغ های راهنما را جوری تنظیم و زمان بندی کند که در پایان ترافیک کمتری به راه بیوفتد. و مسیر های شلوغ زمان بیشتری برای عبور از چراغ راهنمایی و رانندگی داشته باشند.

هوش مصنوعی ترافیک را کمتر خواهد کرد

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در پشت چراغ قرمزی که هیچ ماشینی هم در سمت مخالف عبور نمی کند گیر افتاده باشید و حتی در صورت حضور پلیس هم باید این زمان را منتظر بمانید. اما هوش مصنوعی این کار را بسیار بهتر انجام می دهد و شما را پشت چراغ قرمز بیهوده نگه نخواهد داشت. مخترع ارشد شرکت ای بی ام آقای استیو هابسون در این باره می گوید بیشتر مردم اعتقاد دارند حضور یک فرد ناظر می تواند بسیار بهتر از هوش مصنوعی و سامانه پیشرفته آن عمل کند. اما باید گفت که هزینه طولانی مدل نیروی انسانی از این سیستم بسیار بیشتر خواهد بود و همچنین دقت سیستم برای کنترل ترافیک خیلی بیشتر خواهد بود.

در پایان هم باید بگوییم هنوز هیچ سیستم کامپیوتری و نظارتی نتوانسته است به خوبی وضعیت طرافیکی را تشخیص دهد و باعث روان تر شدن ترافیک در سطح شهر های بزرگ جهان شود. حال باید دید سیستم هوش مصنوعی IBM چگونه عمل خواهد کرد.