اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

پراید تاییده استاندارد گرفت اما هیوندای i10 مردود شد!

0 1,049

از مدتی قبل حرف و حدیث خروج خودرو های بی کیفیت از خط تولید و توقف واردات آن ها بر سر زبان بود. اما دیروز سازمان ملی استاندارد این کار را انجام داد و لیست نهایی خود را منتشر کرد. این لیست خودرو هایی که نتوانسته اند امتیازات خوبی را در آزمایشات و کیفیت به دست آورند باید در آن وجود داشته باشند. اما این اسامی کمی مشکوک بود و خودرو هایی مثل هیوندای i10 و جک G5 در آن دیده می شوند که در رده جهانی هم عرضه می شوند. حال جالب است بدانید که خودرو پراید در این لیست دیده نمیشود و انگار پراید کیفیت بسیار خوبی را دارد!

لیست خودرو های بی کیفیت توسط سازمان ملی استاندارد به خودرو سازان و وارد کنندگان ابلاغ شده است و در مرحله اول اجرای این طرح 25 خودرو سواری و باری از جاده های کشور حذف خواهند شد. مرحله اول این طرح از 4 دی ماه 96 اجرایی شده و خودرو سازان نهایتا تا دی ماه سال 97 فرصت دارند این ابلاغیه را نهایی و اجرایی کنند.

در ادامه لیست خودرو هایی که توسط سازمان ملی استاندارد تولید آنها ممنوع اعلام شده است برای شما آورده شده که نظر شما ره به آن جلب می کنیم:

لیست خودرو های سنگین که تایید استاندارد را دریافت نکرده اند

 1. اتوبوس درسا با موتور موتور اسکانیا DC13107
 2. کشنده نیمه تریلر فاو J6-CA4180
 3. نیمه تریلر اسکانیا R460LA
 4. تریلر فاو J6-CA 4250
 5. کشنده نیمه تریلر اسکانیا R440LA
 6. کامیون فاقد اتاق بار دانگ فنگ K1051S
 7. کشنده نیمه تریلر آکسور LS 1843

لیست خودرو های سواری که تایید استاندارد را دریافت نکرده اند

 1. هیوندای i10
 2. جک G5
 3. لیفان X60
 4. لیفان X50
 5. لیفان 620
 6. بسترن Besturn asa b50
 7. کارا 1700 بنزینی و دوگانه سوز
 8. وانت تک کابین و دو کابین مزدا بنزینی و دوگانه سوز
 9.  آریو 1500 سی‌سی، پژو پارس با موتور XUM
 10. سایپا 141 بنزینی و دوگانه سوز
 11. سایپا 131
 12. سایپا 132 دوگانه سوز
 13. MVM 550
 14. MVM 350 سدان
 15.  چری تیگو 5

لیست فوق تمام خودرو هایی است که تا پایان سال 97 فرصت دارند از چرخه تولید خارج شوند. البته با توجه به شرایط بازار خودرو کشور هنوز نمی توان گفت این لیست نهایی است و احتمال دارد با مزاکره خودرو سازان برخی اسم ها از این لیست حذف شوند.

سخنگوی سازمان ملی استاندارد آقای سید جمال هادیان درباره لیست خودرو هایی که منتشر کرده اند گفت:

25 خودروی اعلام شده که با توقف خط تولید روبرو شده‌اند موفق به رعایت کردن الزامات استانداردهای اجباری در زمانبندی تعیین شده از سوی سازمان ملی استاندارد نشده‌اند. این 25 مورد یا خودروهایی هستند که خط تولیدشان از قبل متوقف شده یا باید خط تولیدشان از تاریخ اعلام شده متوقف شود. بنابراین این که خودرویی از قبل با توقف خط تولید از سوی شرکت خودروساز روبرو شده خللی در این موضوع ایجاد نمی‌کند و این که برای اولین بار بدون اجبار سازمان ملی استاندارد برخی خودروسازان خط تولید برخی خودروهایشان را متوقف کرده‌اند کار پسندیده‌ای است.

در ادامه سخنگوی سازمان ملی استاندارد اعلام کرد برخی خودرو هایی که در لیست هستند مورد آزمایش قرار نگرفته اند چون شرکت های سازنده آنها مدارک مورد نیاز خودرو را در اختیار ما قرار نداده و این خود دلیلی بر بی کیفیت بودن خودرو های آنان خواهد بود.

مدیر کل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران درباره اعتراض برخی خودرو سازان درباره اشتباه بودن لیست این گفت: این لیست به صورت دقیق بررسی شده و هیچ گونه جای اشتباه در آن وجود ندارد و بعد از اجرایی شدن هیچ کدام از 25 خودرو فوق ذکر شماره گذاری نخواهند شد.

در این لیست خودرو هایی چون پراید 111, پژو 405, تیبا و ساینا که مردم آنها را با نام خودرو های بی کیفیت می شناسند وجود ندارد و خودرو هایی چون بسترن بی 50 اف, جک جی 5 , هیوندای i10 که در کلاس های جهانی هم عرضه شده و تایید های ایمنی و استاندارد بین المللی دارند از طرف سازمان ملی استاندارد بی کیفیت نامیده شده اند. حال اینکه این نتایج بر اساس کدام داده ها و مشخصات فنی صورت گرفته است ما از آن بی خبر هستیم و درست یا غلط بودن این لیست را به مشتریان و مردم واگذار خواهیم کرد.

مدیر کیفیت محصولات سایپا آقای گل محمدی درباره این لیست توضیح میدهد: ما در گروه خودرو سازی سایپا تلاش کرده ایم تمام موارد در ابلاغیه استاندارد سازمان ملی استاندارد را رعایت کرده ایم و توانستیم برای خودرو های تولیدی خود از جمله پراید 132, آریو, پراید 111,  چانگان سی اس 35, ساینا دنده‌ای, سراتو, تیبا صندوق دار ,  تیبا 2 , پراید 151 کجور لازم را از این سازمان دریافت کنیم.

حال جای سوال پیش خواهد آمد که گروه خودرو سازی سایپا به این سرعت چه تغییرات شگفت انگیزی در کیفیت خودرو هایی چون پراید و تیبا داده است که توانسته هیوندای i10 و جک G5 را پشت سر بگذارد و در عین نا باوری مهر استاندارد را از سازمان ملی استاندارد ایران اخذ نماید؟

به گفیته سخنگوی سازمان ملی استاندارد ایران برخی محصولات خودرو سازان به دلیل مراجعه نکردن آنها برای گرفتن مجوز و یا دلایلی دیگر در لیست سیاه قرار دارند که در زیر به آن خواهیم پرداخت:

 • تیگو 5 : مدل T2X خودروی تیگو 5 الزامات استاندارد را رعایت نکرده و با توقف خط تولید مواجه شده اما دو مدل دیگر تیگو 5 الزامات را رعایت کرده و مجوز تولید را دریافت کرده‌اند.
 • آریو 1500 : ادعای سایپا در مورد این که مجوز شماره‌گذاری آریو 1500 تا دی‌ماه 1397 اخذ شده به هیچ وجه صحت ندارد و آریو 1500 به دلیل عدم رعایت استانداردها شماره‌گذاری نمی‌شود. البته دو مدل آریو 1600 مورد تایید سازمان ملی استاندارد قرار گرفته و تولیدشان ادامه پیدا می‌کند.
 • هیوندای i10 : شرکت خودروساز مربوطه (کرمان موتور) تا ابتدای دی‌ماه سال جاری هیچ‌گونه مراجعه‌ای جهت اخذ تاییدیه به سازمان ملی استاندارد ایران نداشته و هیچ یک از آزمون‌های مورد نظر را انجام نداده است. بنابراین احتمالا آن‌ها یا توانایی رعایت الزامات مربوطه جهت تطبیق استاندارد را نداشته‌اند یا خودشان تصمیم گرفته‌اند خودروی هیوندای آی 10 با توقف خط تولید مواجه شود.

آزمایش های صورت گرفته روی این خودرو ها 61 مورد بوده است که هر کدام مواردی را شامل می شود. این رقم برای پایان سال 96 به 63 استاندارد رسیده و این روند متوقف نمی شود تا در پایان سال 97 ما شاهد 85 مورد استاندارد باشیم که خودرو سازان موظف به رعایت آن خواهند بود. این قوانین سخت گیرانه بسیار برای حال و روز بازار خودرو کشورمان مفید است ولی باید در انتخاب های خود کمی بیشتر دقت کرده و تحت تاثیر خودرو سازان بزرگ کشور قرار نگیرند تا واقعا خودرو های بی کیفیت از بازار ایران جمع آوری شوند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی هم در این باره گفت لیست 25 تایی خودرو های غیر استاندارد به دست ما رسیده و از زمان اجرایی شدن آن اجازه شماره گذری هیچ یک از این خودرو ها را نخواهیم داد. وی در ادامه افزود خودرو سازان داخلی باید با همکاری هم سعی کنند همه موارد 85 گانه استاندارد ملی ایران را رعایت کنند تا بتوانیم مشکل آلودگی هوا را از حالت بحرانی خارج کنیم.