اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

کاهش آمار فروش پژو در خاورمیانه به دلیل خروج از ایران

0 1,578

همانطور که حتما در اخبار هم شنیده اید بیشتر خودرو سازان خارجی مانند رنو , هیوندای و پژو – سیتروئن به دلیل خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های تازه عیله ایران سرمایه گزاری های خود را از ایران خارج کردند و به همکاری خود با خودرو سازان ایرانی پایان دادند. حال بعد از خروج از ایران پژو اعلام کرد که فروش این شرکت فرانسوی بعد از خروج از ایران در خاورمیانه 26 درصد کاهش پیدا کرده است که آمار قابل توجهی به شمار می رود.

این در حالی است که در بازار های جهانی فروش پژو در 6 ماه گذشته حتی با وجود خروج از ایران روند افزایشی را شاهد بوده است. پژو – سیتروئن اکنون یکی از بزرگترین شرکت های خودرو سازی جهان است که بعد از بحران طراحی که گریبان گیر آن ها شده بود اکنون در بازار جهانی شکوفایی خوبی به دست آورده اند.

البته استراتژی ها پژو در بازار های جهانی هم در رشد فروش و درآمد این برند تاثیر بسیار زیادی داشته است. از جمله این استراتژی ها می توان به خریدن دو کمپانی خودرو سازی اوپل-واکسهال از شرکت جنرال موتورز اشاره داشت. این خودرو ساز ها به تنهایی 2.18 میلیون دستگاه به فروش پژو اضافه کرده اند که 38 درصد از کل فروش این برند به حساب می آید. البته بدون در نظر گرفتن زیر مجموعه های جدید این شرکت پژو به تنهایی رشد 8.4 درصدی در بازار اروپا و رشد 1.9 درصدی در بازار جهانی داشته است.

اما این مسئله در بازار خاورمیانه متفاوت است و با خروج پژو از بازار ایران این برند خودرو سازی رشد منفی را در این بازار تجربه کرده است. جالب است بدانید که ایران به تنهایی 12 درصد از فروش کل کمپانی پژو را به خود اختصاص داده بود و حال رشد منفی 26 درصدی در بازار خاورمیانه را تجربه کرده است.

شرکت پژو سیتروئن در طی سال های اخیر همواره به دنبال توسعه بازارهای خود در بیرون از اروپا بوده، اما خروج این شرکت از ایران به دلیل تحریم ها و قرارداد خرید شرکت اوپل موجب شده تا وابستگی پژو سیتروئن به بازار اروپا افزایش یابد.