اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

لیست لپ تاپ هایی که در تیر ماه کاهش قیمت دارند

لپ تاپ ارزان خواهد شد

0 1,170

محصولات دیجیتال مانند موبایل , تبلت, کامپیوتر های خانگی و لپ تاپ ها جزو کالا هایی هستند که دولت به آن ها ارز با قیمت دولتی یعنی 4200 تومان برای واردات اختصاص داده است. اما همانطور که حتما می دانید برخی از این شرکت ها با اینکه دلار دولتی دریافت کرده اند ولی محصولات خود را با قیمت دلار آزاد در بازار عرضه می کنند. حال با دستور مستقیم رئیس جمهور اتحادیه فناوران قرار است تا پایان هفته بعد لیست شرکت هایی که دلار دولتی دریافت کرده اند را بررسی کند و آنها را ملزم به کاهش قیمت کالاهای خود کند. در بخش لپ تاپ بیشتر ارز اختصاص داده شده برای واردات مربوط به لپ تاپ برند های ایسوس، ایسر و لنوو می باشد.

با توجه به نابسامانی که در بازار لپ تاپ و کالاهای دیجیتال به وجود آمده است دولت در جهت شفاف سازی لیست شرکت هایی که ارز دولتی در اختیار آن ها قرار داده شده است و کالاهای خود را با قیمت دلار آزاد عرضه می کنند را منتشر کرده است تا مقامات مسئول بتوانند با این شرکت ها برخورد لازم را داشته باشند.

در ابتدا ورزیر جوان ارتباطات اعلام کرد که باید اسامی شرکت هایی که ارز دولتی 4200 تومانی دریافت کرده اند منتشر شود تا مرد بدانند کدام شرکت ها از این مزیت استفاده کرده اند. در پی این روند شفاف سازی و روشن گری سازمان‌ حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از این اقدام آقای آذری جهرمی حمایت کردند . در همین راستا رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان آقای محمود نوابی اذعان داشتند که به دستور رئیس جمهور لیست شرکت هایی که ارز دولتی دریافت کرده اند به محض اعلام بانک مرکزی در وبسایت www.124.ir قرار خواهند گرفت.

برخی از شرکت های فناوری که در حوزه کالاهای کامپیوتر، لپ‌تاپ، تبلت و موس و کی‌بورد فعالیت دارند ارز 4200 تومانی دریافت کرده اند و تا پایان هفته آینده ملزم خواهند شد که درباره قیمت محصولات و کالاهای خود شفاف سازی کنند و در پی آن قیمت برخی مدل لپ تاپ ها هم کاهش خواهد یافت که لیست وارد کنندگان و نوع کالاها در زیر آمده است که می توانید مطالعه کنید:

به اعتقاد کارشناسان اگرچه برای جلوگیری از سوءاستفاده برخی از شرکت‌های سوجود که به دلیل ناآگاهی افراد و نبود نظارت لازم، موجب گران شدن بعضا چندبرابری کالاها شدند، انتظار می‌رفت این شفاف‌سازی زودتر اتفاق بیفتد، اما همین که برای جلوگیری بیشتر از این دست سوجویی‌ها، اسامی این شرکت‌ها اعلام شده است، می‌تواند از این پس راه را بر ضرر بیشتر ببندد.