اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

چرا استخراج بیت کوین با گوشی هوشمند کاری بی فایده است؟

0 2,968

استخراج بیت کوین با موبایل

با افزایش قیمت نجومی بیت کوین همه به تب و تاب افتاده اند تا بتوانند برای خود سهمی از این بازار جمع کنند و از روش های زیادی استفاده می کنند. کسانی که تجربه این کار را دارند از راه صحیح آن وارد می شوند و می توانند به در آمد های خوب هم برسند. ولی در این بازار هیجانی افراد زیادی هم وجود دارند که بدون اطلاع به سراغ آن رفته و نه تنها وقت بلکه پول خود را هم از دست می دهند.

بعد از گرانی بیت کوین برخی نرم افزار های موبایلی وارد بازار شدند و نام خود را استخراج بیت کوین یا ماینینگ گراشتند. اما آیا واقعا با موبایل هوشمند حتی پرچمدار می توان بیت کوین استخراج کرد؟

خوب ابتدا بهتر است سری به قیمت بیت کوین بزنیم. هفته گذشته بود که بیت کوین رکورد 19 هزار دلاری خود را شکست و سلطان بی رقیب ارز های الکترونیک لقب گرفت. اما در این هفته بیت کوین با سقوطی 5 هزار دلاری به قیمت 14200 دلار رسید اما همین قیمت هم بسیار بالاست و قیمت هر بیت کوین را برای ایرانیان با احتساب کارمزد به 60 میلیون تومان می رساند. حال فکر کنید اگر بتوان با گوشی موبایل استخراج خوبی داشت با این قیمت بسیار به صرفه است.

خوب حال به قدرت پردازشی گوشی های هوشمند می پردازیم. گلکسی نوت 8 و S8 سامسونگ از قدرت پردازشی بسیار بالایی برخوردار هستند و آیفون های جدید با عنوان آیفون 8 و 8 پلاس و 10 هم با بهره گیری از پردازد A11 اپل قدرتی بی رقیب در این حوضه برای خود دست و پا کرده اند و در میان گوشی های هوشمند بهترین هستند.

خرید و فروش بیت کوین در ایران ممنوع شد

اما مگر گوشی های جدید توان پردازشی بالایی ندارند؟ پس چرا استخراج با آنها کار بی فایده ای است؟ جواب این سوال را باید در تعداد زیاد کاربرانی دانست که عمل ماینینگ را انجام می دهند. باید بدانید که میلیون ها نفر در سراسر جهان استخراج کننده هستند و نرم افزار های بسیاری برای این حوضه توسعه داده شده است. ولی در تمام دنیا سالیانه تهدادی خاص بیت کوین می توان استخراج کرد. مثلا سال 2017 تنها 1792 بیت کوین در تمام جهان استخراج شده است پس به شما که از یک گوشی تلفن همراه استفاده می کنید سهم بسیار کمی داده خواهد شد.

البته همه نرم افزار های توسعه یافته معتبر و در نهایت به شما بیت کوین نمی دهند. مثلا نرم افزار MobileMiner یکی از معتبر ترین ها است و باید چندن پروژه آماد از گیت هاب دانلود و نصب کنید تا بتوانید استخراج خود را آغاز کنید.

گوشی هوشمند توان پردازشی استخراج بیت کوین را ندارد

خوب حال باید بدانید که عمل ماینینگ بیت کوین یک فرآیند بسیار پیچیده محاسباتی است و انرژی زیادی را خواهد گرفت. پس این کار به یک کامپیوتر بسیار قدرتمند 40 یا 50 میلیونی نیازمند است تا بتواند سود خوبی را آید شما کند. پس شما نمی توانید با یک موبایل به جنگ کامپیوتر های قدرتمند جهان بروید و انتظار داشته باشید از این کار سودی به دست آورید.

باید خاطر نشان شویم برای افرادی که این عمل را بدون ضرر می دانند باید گفت که وقتی گوشی شما به این نرم افزار ها اتصال پیدا می کند تمام توان پردازشی درگیر خواهد شد و گوشی شما به صورت مداوم گرم خواهد ماند. این باعث می شود شما بعد از چند ماه گوشی گران قیمت خود را راهی سطل آشغال کنید.

دوم اینکه گوشی شما به سرعت شارژ باتری را خالی کرده که باعث می شود هم شما نتوانید از گوشی استفاده درستی داشته باشید هم اینکه عمر باتری را به شدت کاهش خواهد داد. در آن طرف قضیه شما با یک آیفون 10 در ماه تنها می توانید 13 دلار با نرم افزار MobileMiner به دست آورید که در مقابل هزینه ای که قرار است برای این کار پرداخت کنید نه تنها هیچ سودی ندارد بلکه شما را وارد ضرر هم خواهد کرد.