اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

قیمت دلار در بازار آزاد ایران برای 26 اردیبهشت 97

0 914

در هفته ای که گذشت قیمت ارز در بازار ایران رو به کاهش نهاده است و بیشتر ارز های پرطرفدار سیر نزولی را دارند. اما دلار در بازار ایران به چالشی بزرگ تبدیل شده است و با اینکه دولت قیمت تک نزخی 4200 تومان را برای آن در نظر گرفته است اما در بازار آزاد خیلی بیشتر از اینها قیمت دارد.

قیمت دلار به کانال 6 هزار تومان رسید

قبل از اینکه ترامپ از قرار داد هسته ای با ایران خارج شود قیمت دلار در بازار آزاد یا بهتر بگوییم قاچاق ایران بیشتر از 6700 تومان بود. اما بعد از تصمیم رئیس جمهور آمریکا و خارج شدن از برجام قیمت دلار کم کم رو به کاهش نهاده است به طوری که دیروز صبح قیمت از مرز 6000 هزار تومان هم پایین تر آمد و با قیمت 5960 تومان خرید و فروش شد. اما در ساعات پایانی روز باز هم بالا رفت و وارد کانال 6 هزار تومانی شد. امید است که تا مدتی این روند ادامه داشته باشد و ما شاهد کاهش قیمت دلار و ثبات آ در بازار باشیم مگر اینکه یک خبر دیگر این بازار رو به افت و راکد را بالا بکشد.

اما امروز هم از ساعات اولیه صبح قیمت دلار به 6030 تومان رسیده است و امروز هم احتمالا با کاهش قیمت هایی روبرو شویم. همچنین درهم امارات هم وارد کانال زیر 1700 تومان شده است و امروز با قیمت 1640 تومان خرید و فروش می شود. اتفاقاتی که در چند روز گذشته رخ داده است می تواند امیدوار کننده باشد و اقلا ثبات نسبی در بازار ارز ایران به وجود آورد تا کالا های وارداتی بیشتر از پیش افزایش قیمت نداشته باشند. در کشور های حمسایه یعنی عراق به ویژه سلیمانیه و همچنین افغانستان هم با کاهش ارزش قیمت دلار روبرو بوده ایم و این خود می تواند تاثیر زیادی بر روی بازار آزاد کشورمان داشته باشد. البه دولت با در اختیار گذاشتن دلار تک نرخی در اختیار مردم می تواد هر چه زودتر بازار آزاد و قاچاق را از بین ببرد و به سرو سامان دادن نرخ ارز بپردازد.