اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

خودرو ساینا نسخه الکتریکی رونمایی شد: توان پیمایش 170 کیلومتر

0 1,305

خودرو ساینا الکتریکی محصول جدید سایپا

در بازار خودرویی ایران مانند سایر کشور ها باید به سوی استفاده از انرژی های پاک برود. اما این روند به کندی ادامه دارد و شرکت های داخلی میل زیادی به ساخت این خودرو های ندارند. و از طرفی وارد کنندگان هم به دلیل نبود زمینه های این خودروها در بازار ایران تمایلی به واردات خودرو های الکتریکی یا برقی ندارند.

اما شرکت خودرو سازی سایپا پارسال بود که با همکاری یک شرکت بلژیکی و تیم تحقیقاتی دانشگاه خواجه نصیر دین طوسی در حال توسعه یک پیشرانه الکتریکی بود و حال موفق شده آن را روی یک نمونه اولیه از خودرو ساینا سوار کند تا شاید حرکت آرام ما به سوی انرژی های پاک کمی پر شتاب تر شود.

اولین محصول برقی سایپا تنها یک نمونه اولیه است و برای تولید انبوه خودرو ساینا الکتریکی هنوز راه طولانی دارد. سایپا وعدع داده است این خودرو برای 18 ماه دیگر خط تولید آن آغاز به کار خواهد کرد. که قیمت تمام شده این خودرو هم در نوع خود بسیار جالب است. ساینا الکتریکی 70 میلیون تومان قیمت گذاری شده است این در حالی است که نسخه بنزینی این خودرو 28 میلیون قیمت دارد. این که این خودرو بتواند جای خود را در بازار ایران باز کند و برای سیستم شارژ خودرو چه تدابیری اندیشیده شده است هنوز در حاله ای از ابهام است.

سایپا هم از قیمت بالای خودرو جدید خود خبر دارد و گفت اگر دولت یارانه ها و تسهیلاتی را برای شرکت ما فراهم کند قیمت نهایی را می توانیم از 70 میلیون به 40 میلیون کاهش دهیم که رقم قابل توجهی است. البته این که دولت توان این را خواهد داشت که با تسهیلات 30 میلیون تومانی برای این خودرو از سایپا حمایت کند یا نه بحث مفصلی خواهد داشت و در مطالب بعدی به آن خواهیم پرداخت.

پیشرانه الکتریکی سایپا توان تولید 70 کیلو وات نیرو را دارد که معادل 93 اسب بخار خواهد بود. این میزان تقریبا با موتور بنزینی خودرو سایپا توان برابری دارد. البته این خودرو با فناوری بومی و تلفیقی از تکنولوژی های اروپایی ساخته شده است و ظاهرا می تواند استاندارد های لازم برای خودرو های برقی را کسب کند. و می توان گفت که همکاری سایپا با شرکت بلژیکی نتیجه مناسبی را داشته است.

ساینا الکتریکی چه مسافتی را می تواند طی کند؟

خوب حال به بدترین قسمت خودرو ساینا الکتریکی می رسیم. جایی که این خودرو با هر بار شارژ تنها می تواند مسافتی بین 170 تا 210 کیلومتر را طی کند. در حالی که در کشور های اروپایی این رقم بسیار بالاتر است و این رقم با کمترین استاندارد ها هم هماهنگ نیست. اما شاید سایپا ساینا الکتریکی را به عنوان یک خودرو شهری در بازار ارائه کند و با این مسافت پیموده شده نمی تواند جز این هم باشد. باتری این خودرو را شرکت صبا باتری تولید کرده است و وسایل کنترل گر را شرکت بلژیکی بر عهده گرفته تا در این قسمت شاهد مشکلی نباشیم.

ساینا الکتریکی با سیستم شارژ سریع می تواند در عرض 40 دقیقه به طور کامل شارژ شود و در صورتی که از سیستم شارژ معمولی استفاده کنید نزدیک به 4 ساعت طول خواهد کشید که هر دو رقم بسیار زیاد هستد و در این قسمت جای کار زیادی هنوز وجود دارد.

در پایان این مطلب باید بگوییم بلخره در ایران باید یکی نفر پیدا می شد که این کار را انجام دهد و ما بسیار خوشحالیم که سایپا در ایران این مهم را به انجام رسانده است. هر چند که در این پروژه با کاستی های بسیاری همراه بوده ولی برای اولین تجربه خودرو الکتریکی بسیار خوب است و ما امیدواریم که این پروژه به همین جا خاتمه پیدا نکند و در سالهای بعد با پیشرفت های بیشتری همراه باشد تا بلخره شاهد یک خودرو برقی عالی ساخت کشور در خیابان ها باشیم.