اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

اگر میل و علاقه زیادی به گرفتن عکس سلفی دارید به روانپزشک مراجعه کنید!

0 122

مشکلاتی که عکس سلفی روی ذهن ما می گذارند

با گسترش شبکه های اجتماعی و همه گیر شدن موبایل های هوشمند علاقه کاربران به گرفتن عکس بسیار زیاد شده است. یکی از این نوع عکس ها و در واقع مهمترین آنها عکس های سلفی هستند که به خصوص در اینستاگرام به کرات با آن روبرو خواهید شد. اگر شما هم از این دسته افراد هستید که میل شدیدی به گرفتن عکس سلفی دارید و فکر شما درگیر انجام کار خلاقانه ای برای گرفتن سلفی های جذاب تر و در واقع لایک خور تر است باید بگوییم این اصلا خوب نیست و شما دچار یک بیماری روانی هستید که به آن سلفیتیز گفته می شود.

در جدید ترین تحقیقات دانشمندان به این نتیجه رسیدند که افراط در گرفتن عکس سلفی از عقده ناشی می شود و یک نوع اختلال روانی محسوب شده و در طولانی مدت باعث افسردگی بیشتر حتی برای افراد خوش چهره خم این اتفاق صدق می کند.

استاد دانشگاه ناتینگهام دکنر مارک گریفیز در باره تحقیقات خود در این حوضه می گوید:

مدت ها قبل در سال 2014 بودکه رسانه ها این عمل افراط در گرفتن عکس سلفی را اختلال روانی در نظر گرفته و میخواستند این عمل را در مباحث روانشناسی دسته بندی کنند اما اطلاعات کافی در اختیار نداشته و فقط در حد حرف باقی ماند.

اما حالا با داشتن تحقیقات بسیاری از دانشمندان که تکمیل کننده فعالیت های یک دیگر هستند این اختلال جدی گرفته شده و با هدف ازریابی های روانشناختی و در پی تدوین راه حل مناسب برای مبارزه با سلفیتیز بخصوص در جوان ها و نو جوان ها هستند.

عکس سلفی

تست جدید محققان برای سنجش میزان شدت این اختلال روانی یا در واقع عقده خود بزرگ بینی در حال پیشرفت است و در هندوستان روی 500 نفر آزمایش شده است. دلیل اینگه دانشمندان هند را محل برگزاری آزمون خود انتخاب کرده اند این بوده که این کشور بیشترین آمار کاربران شبکه اجتماعی فیسبوک را دارا است.

تست های روانشناختی که برای داوطلبان آماده شده بود در واقع سوالاتی بودند که هر داوطلب باید نسبت به شخصیت خود به آنها پاسخ می داد.

دو نمونه از این سوال ها در واقع واکنش افراد به دو سوال زیر بود:

  • اشتراک گذاری سلفی هایم نوعی رقابت سالم را میان من و دوستان و همکارانم به وجود می آورد
  • وقتی سلفی خودم را روی شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارم احساس محبوبیت بیشتری پیدا می کنم.

حال نحوه امتیاز دهی به این تست ها می رسد. افراد شرکت کننده با توجه به علاقه خود امتیازی بین 0 تا 5 را به این جملات می دهند و این نمره معیار علاقه آنها به این جمله را نشان می دهد به طوری که عدد 5 دوس داشتن و عدد 0 متنفر بودن فرد را نشان می دهد و اعداد دیگر هم به واسطه فاصله ای که از 0 و 5 دارند دارای اهمیت شناخته می شوند.

سخن پایانی درباره استفاده از شبکه های اجتماعی

با توجه به مطالب فوق ذکر می توان گفت حضور همیشگی در شبکه های اجتماعی نه تنها سود مند برای کاربران نخواهد بود بلگه موجب رفتار های ناهنجاری می شود که نهایتا آسیب جدی را روی روحیه آنها گذاشته و افسردگی و مشکلات روانی را به دنبال خواهد داشت. امیداواریم شما کاربران عزیز در استفاده درست از تکنولوژی کوشا باشید و آن را در جهت افزایش معلومات و خود و آسایش فکری بیشتر به کار ببرید.