اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

خودرو سازان در پی افزایش قیمت خودرو برای سال 97 هستند

خودروسازان درخواست افزایش قیمت خودرو را به شورای رقابت فرستادند

0 1,008

شرکت های خودرو ساز داخلی دیروز درخواست افزایش قیمت خودرو های زیر 45 میلیون تومانی خود را به شورای رقابت داده اند و به نحوه قیمت گذاری جدید بر اساس نرخ ارز در کشور معترض شده اند و روی تقاضای خود بسیار پا فشاری می کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت آقای محسن صالحی نیا درباره این درخواست خودرو سازان اشاره داشت که اسناد ارسالی از طرف خوردو سازان به ویژه شرکت های ایران خودرو و گروه خودرو سازی سایپا مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در این تحقیقات افزایش کیفیت خودرو ها و همچنین قیمت مواد اولیه مورد نظر قرار می گیرد تا در صورت لزوم افزایش قیمت صورت بگیرد یا درخواست رد شود. در ادامه خاطر نشان کردند که شورای رقابت هزینههای تمام شد در سال جدید برای تولید یک خودرو را هم در نظر خواهد گرفت. البته باید بگوییم شرکت سایپا به تازگی محصولات خود را از 4 میلیون تومان تا 10 میلیون تومان افزایش داده است و این در حالی است که قیمت ها مصوب شورای رقابت نیست و درباره آن هنوز تصمیم گیری نشده است.

آقای محسن صالحی نیا همچنین درباره درخواست خودرو سازان مبنب بر افزایش نرخ ارز گفتند که قبل از تک نرخی شدن قیمت دلار باز هم خودرو سازان با این مشکل دست و پنجه نرم کرده اند و نمی توان گفت در شرایط تغییری ایجاد شده است. همچنین خودرو سازان و قطعه سازان برای قطعاتی که نیاز به واردات دارد می توانند درخواست خود را ثبت کنند تا دلار تک نرخی در اختیار آن ها قرار بگیرد.

درخواست افزایش قیمت سایپا از شورای رقابت

در همین راستا قاسم جهرودی، مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپادر حاشیه مراسم تحویل 250 دستگاه خودروی تجاری از ارائه درخواست افزایش قیمت خودرو به شورای رقابت در رده خودروهای کمتر از 45 میلیون تومان خبر داد. جهرودی گفت ما درخواست خود را در پایان سال 1396 به شورای رقابت اعلام کردیم و منتظر اعلام نظر این شورا در مورد میزان و چگونگی افزایش قیمت خودروهای زیر 45 میلیون تومان هستیم و البته کار کارشناسی دقیقی را بر روی این نرخ‌های پیشنهادی انجام داده‌ایم.

مدیرعامل سایپا اضافه کرد:

بسیاری از واردکنندگان افزایش قیمت‌ها را پیش از سال جدید بر روی محصولات خود اعمال کردند، ولی ما برای حفظ حرمت مشتری افزایش قیمت‌های خود را به سال جدید موکول کرده‌ایم، اما ما هم یک بنگاه اقتصادی هستیم.