اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

گوشی های موبایل برای بهمن ماه 96 با افزایش قیمت روبرو شده اند

0 2,130

گوشی های هوشمند جزئی از زندگی روزمره ما شده اند و بیشتر ساعات غیر کاری و یا حتی کاری خود را با آن سر می کنیم. حال خبر ها هاکی از آن است که این محصولات با گرانی در ماه بعد روبرو خواهند بود. از دلایل این افزایش قیمت می توان به تعطیلی بازار های جهانی به دلیل تعطیلات سال نو , افزایش قیمت جهانی دلار و همچنین افزایش آن در ایران و همچنین افزایش نرخ مالیات در کشور امارات متحده اشاره کرد.

برخی این افزایش قیمت را به طرح رجیستر موبایل مربوط می دانستند و معتقد بودن گرانی 16 درصدی در پی اجرای این طراح صورت گرفته است. اما در نهایت این خبر ها تکذیب شد و حال عده بیشتری اعتقاد دارند که رجیستر موبایل طرح موفقی خواهد بود. چون تنها در چند ماه اخیر که این پروژه اجرایی شده است واردات قانونی گوشی های هوشمند 2 برابر شده و کاربران هم می توانند گوشی های خود را با گارانتی و تضمین اصل بودن خریداری کنند.

گوشی موبایل چقدر گران شده است؟

با پیگیری ها از فروشگاه ها معتبر موبایل در ایران درباره افزایش قیمت این محصولات سوال کردیم پاسخ این بود که : افزایش 16 درصدی در قیمت گوشی های هوشمند روی نداده است و این افزایش قیمت مقطعی در بازار موبایل ایران مربوط به دلایلی از قبیل تعطیلات پایان سال و همچنین افزایش قیمت ارز است. که امیدواریم با بازگشایی دوباره بازار های جهانی قیمت ها کاهش داشته باشد و مشتریان با قیمت های قبلی گوشی های خود را تهیه کنند.

افزایش قیمت های صورت بین 2 تا 5 درصد خواهد بود و در برند های مختلف متفاوت خواهد بود. افزایش قیمت بیشتر به خاطر درخواست بالای موبایل و کمبود واردات آن به کشور می باشد و برخی از برند ها که طرفدار کمتری در بازار ایران داشته اند افزایش قیمتی را شاهد نبوده اند.

به عنوان مثال گوشی سامسونگ گلکسی نوت 8 افزایش قیمت 60 هزار تومانی را شاهد بوده و از قیمت 3240000 به قیمت جدید 3300000 رسیده است. این قیمت مربوط به نسخه گلکسی نوت 8 با گارانتی همراه سرویس خاورمیانه می باشد.

در ادامه ایشان فرمودند موبایل هایی که با گارانتی رسمی به فروش می رسند مانند محصولات سامسونگ با افزایش قیمت 2 الی 3 درصدی روبرو بوده اند. این در حالی است که گوشی های قاچاقی در بازار ایران افزایش قیمت 5 درصدی را شاهد بوده اند و آن هم به خاطر سود دهی بیشتر این محصولات برای فروشندگان موبایل خواهد بود. مثلا محصولات شیائومی Mi 5x که در گذشته با قیمت یک میلیون تومان عرضه می شد حال فزایش قیمت 50 هزار تومانی را شاهد بوده است.

آیا طرح رجیستر در افزایش قیمت تاثیر داشته است؟

رییس انجمن وارد کنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی، آقای سید محمود صفار به تکذیب خبر های افزایش قیمت 16 درصدی گوشی های هوشمند با اجرای طرح رجیستر پرداخت و گفت این طرح وجب هیچ افزایش قیمتی نبوده است و این تنها شایعاتی است که برای ناکار آمد بودن این طرح مطرح می کنند و هیچ صحتی در این گفته ها وجود ندارد.

ایشان در ادامه گفتند اگر قرار بر افزایش قیمت گوشی موبایل باشد این گزینه ابتدا در انجمن واردات گوشی بررسی خواهد شد و بنابراین تا این لحظه حرفی در مورد گران شدن موبایل مطرح نشده است. ایشان در ادامه به کاهش حجم موجودی موبایل اشاره کرد و ادامه داد که به این دلیل و همچنین به علت تعطیلی بازارها در ایام سال نو میلادی افزایش قیمت به صورت موقتی انجام گرفته است.

همگی محصولات شامل 5 درصد مالیات بیشتر شده اند

رییس انجمن وارد کنندگان گوشی موبایل در ادامه اعلام کرد که  یکی از مسائل مهمی که مردم باید نسبت به آن اطلاع داشته باشند و در مورد آن آگاه باشند، افزایش ۵ درصدی مالیات برای بسیاری از کالاهاست که از جمله می‌توان به اجناس الکترونیکی در امارات متحده عربی و عربستان سعودی  اشاره کرد.

ایشان تاکید نمود که بخش قابل توجهی از واردت گوشی به کشور به خصوص موبایل های برند اپل، از طریق دبی صورت می‌گیرد و بنابراین این امر باعث‌ شده تا قیمت تلفن‌های همراه به خصوص گوشی آیفون در سفارش‌های جدید با افزایش داشته باشد.

ایشان در پایان اعلام نمود که ارز مبادله‌ای برای واردات موبایل حذف شده است و واردکنندگان با دلار آزاد اقدام به واردات می کنند. همچنین ایشان در ادامه گفتند که این روزها دلار آزاد نیز وضعیت مساعدی ندارد و قیمت آن همیشه در حال بالا و پایین شدن است. به گفته وی چند وقت پیش بسیاری از کالاها با دلار 3 هزار و 800 تومانی تا دلار 4 هزار تومانی وارد کشور می‌شدند اما اکنون باید برای خریدار کالا از دلار 4 هزار و 300 تومانی استفاده کرد که این نیز خود موجب گران شدن اندک گوشی های موبایل شده است.