اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

ربات ها زندگی اجتماعی ما انسان ها را تسخیر خواهند کرد!

ربات ها در کنار انسان ها یا در مقابل آنها؟

0 1,452

دقیقا نمی دانم که باید چگونه احساس کنم وقتی می بینم یک ربات می تواند با من صحبت کند، چهره من را تشخیص دهد، صدای مرا بشناسد، عادات و رفتار هایم را یاد بگیرد و  طبق عادات فردیم با من معاشرت کند! احساس می کنم که آدم فضایی ها تسخیرم کرده اند! کسی یا چیزی که بصورت مداوم تمامی رفتار های مرا زیر نظر دارد و صدای مرا ضبط می کند.

این احساس از زمانی شروع شد که درباره جیبو! ربات هوشمندی که به شما گوش می دهد و عادات شما را یاد می گیرد! نقد و بررسی ای در وب سایت تک فاکس منتشر شد. رباتی شبیه یک تخم مرغ، بزرگ و سفید رنگ که به قول سازنده این ربات، رفیق و شفیق شما می باشد به طوری که پس از استفاده از این ربات فقط برای یکبار در صورت نبودن آن در خانواده احساس کمبود خواهید کرد. رباتی که عادات شما را یاد می گیرد و طبق عادات شما با شما ارتباط برقرار می کند. این ربات می تواند دستوراتی که به آن می دهید را اجرا کند. همچنین می تواند از شما عکس بگیرد و یا فیلم ضبط کند.

حریم خصوصی

آیا این ربات ها بصورت مداوم فعالیت های مارا زیر نظر دارند؟

طبق بیان طراحان این ربات، تنها زمانی فعالیت خود را شروع می کند که دستور لازمه را صدا بزنید. ولی فکر کردن به اینکه این نوع ربات ها بصورت مداوم در حال گوش دادن هستند منطقی است در غیر اینصورت چگونه می داند که شما صدایش می کنید؟ در حالی که ثابت کردن این قضیه سخت و یا غیر ممکن می باشد، نگرانی هایی ایجاد می شود که حریم خصوصی هر شخص را زیر سوال می برد. این حریم خصوصی نه تنها شامل حال صاحب و دارنده این نوع ربات ها می شود بلکه اطرافیان دارنده نیز بصورت مستقیم تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

مگر نه که حریم خصوصی مهم ترین مسئله در دنیای تکنولوژی می باشد؟

آیا این ربات ها امنیت کافی دارند؟

حال سوال دیگری که بوجود می آید این است که آیا ربات ها امنیت کافی دارند؟ این ربات ها بصورت مداوم به اینترنت متصل هستند. تمامی اطلاعات و دانش این ربات ها از طریق بانک های اطلاعاتی بر روی اینترنت تغذیه می شود. در سال ۲۰۱۴ میلادی، برخی از خودرو های شرکت بی ام دبلیو توسط هکر ها تسخیر شدند و مشکلات و خسارت های زیادی به بار آمد. این خسارت ها بیشتر بصورت مالی بود اما در مورد هک شدن ربات هایی همچون جیبو، این خسارات به چه شکل خواهند بود؟ رباتی که همه چیز را در مورد شما و خانواده تان می داند! و عکس ها و فیلم های خانوادگی شما را در اختیار دارد.

با در نظر گرفتن این موارد، حریم خصوصی شما روی هوا می باشد!

ربات

ربات های دیگری که در این لحظه با شما هستند!!

جیبو رباتی است که تکنولوژی استفاده شده در آن بر اساس ادغام سخت افزار و نرم افزار می باشد و با هدف مشخص تولید شده است. این یعنی اگر نگران حریم خصوصی خود هستید می توانید از خرید آن صرف نظر کنید! اما در مورد سیری (siri) در آیفون و گوگل اسیستنت (Google Assistant) چطور؟ ابزار هایی که در قالب یک تلفن همراه ارایه می شود. تلفن های همراه بخشی مهم از زندگی روزمره ما انسان ها هستند و خرید آن ها یک انتخاب نیست بلکه اجبار است. به طوری که وجود آن در زندگی فردی هر شخص ضروری می باشد. آیا می دانستید که Google Assistant صدای شما و اطرافیان شما را بصورت مداوم ضبط و در فضای ابری ذخیره می کند؟

نظر شما چیست؟

منبع آیا Google Assistant صدای شما را بصورت مداوم ضبظ می کند؟ جیبو عکس ربات