اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

بررسی ساینا فول آپشن خودرویی با امکانات جدید

ساینا

0 1,610

مدتی بعد از معرفی خودروی ساینا که روی پلتفرم X200 و به عنوان فیس لیفت مدل تیبا طراحی شده، اخیرا شرکت خودروسازی سایپا نسخه جدید ساینا فول آپشن یا SE-A Lux را به بازار معرفی کرده که با قیمت ۳۸ میلیون تومانی قیمت در کارخانه در رده قیمتی خودروهایی مثل پژو 206SD و سورن قرار دارد، با این تفاوت که به برخی آپشن های رفاهی به روزتری مجهز شده و در مقایسه با سایر محصولات سایپا در پلتفرم X100 و X200 از کیفیت بهتری برخوردار است. در شرایط اقتصادی امروز کشور، تعریف خودروی اقتصادی تغییر کرده و قیمت چنین نمونه ای بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان تعیین می گردد. خوشبختانه در این مدل فول آپشن علاوه بر طراحی خارجی قابل قبول، به ویژگی هایی مانند امکانات و تجهیزات رفاهی و ایمنی، ارگونومی صندلی ها و ادوات کنترلی، گیربکس اتوماتیک با فناوری روز دنیا و سامانه تعلیق استاندارد توجه زیادی شده است. ساینا در حقیقت همان تیبا بوده که دستی بر سر و گوش آن کشیده شده است و محصولی به مراتب زیباتر از تیبا بوده که طراحی آن در قسمت جلو و عقب بدنه، داشبورد، سپرها و رینگ ها صورت گرفته و از نظر ظاهری می تواند تا حدی رضایت مشتری را جلب کند. در این مطلب به معرفی فول ترین نسخه ساینا یعنی مدل SE می پردازیم.

بدنه متمایز و زیبایی در ساینا فول آپشن

ساینا SE – ALux یا همان مدل ساینا فول آپشن از نظر ظاهری با مدل های SX و EX که امروزه در سایت کاشان شرکت سایپا تولید می شود، تفاوت چندانی ندارد. جلوپنجره و سپر جلو طراحی مناسبی داشته و ظاهر خودرو نسبت به محصولات قبلی این کلاس، زیباتر شده است. چراغ های جلو کشیده در ترکیب با جلوپنجره و سپر جلو و چراغ های مه شکن، نمای را در جلوی بدنه تأمین کرده است. سطوح منحنی افراطی تیبا در موتور و گلگیرهای ساینا وجود ندارد و طراحی گلگیرها، سپرها، در موتور، در صندوق و رکاب خودرو کاملا متمایز از تیبا انجام شده است. بخش عقب بدنه ساینا بسیار خوب و منطقی طراحی شده است و هماهنگی بین اجزای بدنه بیشتر است. چراغهای عقب با طراحی زیبا در ارتفاعی مناسب در نظر گرفته شده اند و در ترکیب با سپر عقب و در موتور، نمای مناسبی را برای قسمت عقب خودرو فراهم کرده اند. در ساینا به جای رینگهای ۱۳ اینچی تیبا از رینگ های ۱۴ اینچی بزرگتر و اسپرت استفاده شده است که با لاستیکهای سایز 185/60R14 ظاهر بهتری را در نمای جانبی فراهم می کند. همچنین دستگیره های جانبی خودرو ساینا فول آپشن ( SE– A Lux) از نوع آسان بازشو همانند مدل هایی در کلاس بالاتر طراحی شده و آینه های جانبی از طرحی جدید برخوردارند و حذف زه های جانبی روی درها ظاهر متفاوتی به این نمونه بخشیده است. ساینا از نظر ابعاد، سدان کوچک مناسبی برای شهرهای پرجمعیت بوده که با طول ۴۲۱۵، عرض ۱۶۶۳ و ارتفاع ۱۴۸۴ میلیمتر حدود ۱۰۰ میلیمتر از تیبا طویل تر است و به همین دلیل ساینا فاصله محوری آن به ۲۴۱۵ میلی متر افزایش یافته و در نتیجه، با عنایت به ابعاد و کلاس خودرو، فضای داخل کابین از تیبا بیشتر شده و جای پا و شانه سرنشینان کاملا مناسب ارزیابی می گردد. همچنین فضای بار صندوق عقب، نسبت به تیبا افزایش قابل ملاحظه ای داشته و وزن ۱۰۸۵ کیلوگرمی این مدل باعث شده تا فرمان پذیری و کشش مناسبی داشته باشد.

کابین ارگونومیک و تجهیزات چشمگیر ساینا فول آپشن

دسترسی به ادوات داشبورد نیز بهبود یافته و تزئیناتی به رنگ های خاکستری و نقره ای داشبورد و کنسول، از نظر ظاهری، طرح زیباتری از پراید و تیبا دارد، ولی کیفیت مواد و قطعات به کار رفته در بخشهای مورد اشاره، تفاوت زیادی با محصولات مورد بحث نداشته و همان پلاستیکهای خشک و قطعاتی با کیفیت نه چندان مطلوب جهت تزئینات خودرو و رودری ها به کار رفته است. صندلی های جلو از قابلیت تنظیم برقی، حمایت قابل قبول بدن سرنشین و طراحی ارگونومیک مناسبی برخوردار بوده و صندلی های عقب که به مراتب از تیبا راحت تر هستند، به پشت سری های قابل تنظیم مجهز شده اند. همچنین دستگیره های داخلی و رودری ها دارای طراحی ارگونومیک مناسبی هستند و طراحی اصولی کنسول وسط کابین، دسترسی راحت به ادوات کنترلی را برای راننده فراهم کرده است.

غربیلک فرمان با دکمه های کنترلی سیستم صوتی و کروز کنترل دارای طراحی زیبایی است. در خور نگرش است که امکانات و تجهیزات موجود در ساینا در مقایسه با اتومبیل های رقیب، منحصر به فرد بوده و امکاناتی مانند آینه های جانبی جمع شونده برقی، شیشه های برقی، صندلی راننده برقی، دو اربگ، سامانه تهویه مطبوع اتوماتیک دیجیتال، سیستم صوتی CD/MP3 با خروجی USB / AUX مجهز به چهار بلندگو، صفحه نمایش ۷ اینچی لمسی سامانه ناوبری GPS، مسیریاب با نقشه کامل، بلوتوث تلفن همراه، شارژر تلفن همراه، استارت دکمه ای همراه با ورود بدون کلید (Keyless)، دکمه های کنترلی روی غربیلک فرمان، دوربین دید عقب (RVC)، سنسور پارک عقب، گیربکس اتوماتیک ضریب متغیر (CVT)، کروز کنترل با سامانه محدود کننده سرعت (Speed Limit)، کامپیوتر سفری، فرمان برقی (EPS)، سیستم ضدسرقت ایموبیلایزر، قفل مرکزی به همراه ریموت کنترل، قفل شدن خودکار درها، س امانه مدیریت فشار باد لاستیکها (TPMS)، هشدار سرعت بالا ( IsoFix، ( VAS صندلی کودک، هشدار نبستن کمربند ایمنی (SBR)، چراغ همراهی تا در منزل، دماسنج، شیشه های دودی عقب و رینگ اسپرت آلومینیمی در این مدل به صورت استاندارد در نظر گرفته شده اند. با تلاش مهندسان سایپا و بهبود سامانه تعلیق و ترمز در مقایسه با تیبا ارتقاء یافته و پایداری و قدرت ترمزگیری آن به مراتب بهتر از تیبا است. گشتاور موتور توسط گیربکس CVT محصول شرکت پانچ (Punch) بلژیک به چرخ های جلو منتقل می گردد. تعلیق جلو از نوع مک فرسون و تعلیق عقب از نوع میله پیچشی (Torsion Beam) است. ترمز ضد قفل (ABS همراه با توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD ترمزگیری مناسبی را برای ساینا فول آپشن فراهم کرده که در جلو از نوع دیسکی خنک شونده و در عقب از نوع کاسه ای است. این خودرو با باک بنزین به ظرفیت ۴۱ لیتر، مصرف سوخت اقتصادی داشته و در سیکل ترکیبی در هر صد کیلومتر تنها ۷ لیتر بنزین مصرف می کند. از نقاط ضعف ساینا فول آپشن می توان به کیفیت نامناسب مونتاژ قطعات اشاره کرد که در درزهای بین گلگیرها، سپرها، در موتور، در صندوق و درهای جانبی به وضوح قابل مشاهده است. همچنین بعد از مدتی قطعات داشبورد و کنسول به صدا می افتند و در هنگام رانندگی، لرزش اضافی تولید می کنند. علیرغم تقویت قطعات بدنه، این نمونه همچنان در آزمایش تصادف ضعیف عمل کرده و مؤسسه استاندارد تنها ۲ ستاره جهت کیفیت ایمنی بدنه آن در نظر گرفته که دلیل آن عدم وجود آزمایشی ایمنی مناسب در ایران و نبود نظارت بر استاندارد کیفی خودرو بوده است.ساینا فول آپشن با توجه به ابعاد بدنه، مصرف سوخت اقتصادی، تجهیزات و امکانات مناسب و سواری نسبتا مطلوب، به طور حتم یکی از گزینه های مناسبی است که خریداران با بودجه زیر ۴۰ میلیون تومان را به سمت خود جلب خواهد کرد. به موفقیت نسبی در بازار می تواند دست یابد. تجربه سواری آن به مراتب از تیبا بهتر بوده و تا حدودی شما را از انتخاب این مدل خشنود میسازد.

مشخصات پیشرانه ساینا فول آپشن

ساینا تفاوت چندانی با تیبا نداشته و به همان پیشرانه ۴ سیلندر 1.5 لیتری B۱۵ پلتفرم X۲۰۰ سایپا با حجم دقیق ۱۵۰۳ سی سی مجهز شده است، با این تفاوت که به لطف تغییراتی در سرسیلندر، قدرت خروجی با افزایش ۶ اسب بخاری به ۸۷ اسب بخار افزایش یافته و گشتاور هم بدون تغییر به همان میزان ۱۲۸ نیوتن متر است.