اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

ساخت هتل دایره ای شکل در اطراف قطب جنوب

0 1,313

آخرین طرح شرکت نروژی Smohetta که در زمینه معماری و طراحی ساختمان فعالیت دارد، ساخت یک هتل دایره ای شکل درخشان و نورانی نزدیک دهکده گلام فورد (Glom Ford) در نزدیکی قطب شمال با نام Svart بوده که به دلیل ویژگی هایی که دارد توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. طرح این هتل الهام گرفته شده از تغییرات آب و هوایی است که در اطراف آن شکل می گیرد. مواردی ش امل دومین یخچال طبیعی بزرگ نروژ که البته با س رعت در حال کوچک شدن بوده و باعث شده که مالکان این هتل اعلام کنند که تمایل زیادی دارند که استانداردهای زیست محیطی در رابطه با ساختمانهای معروف به سبز را رعایت کنند و اگر طبق برنامه پیش رود این سازه خوش ترکیب قادر خواهد بود بیش از انرژی مصرفی خود بازدهی داشته باشد.

ساختمان های سبر و اهدافی فراتر از صرفه جویی در مصرف انرژی

آقای استین که سمت مدیریت عاملی بخش نیروگاه (Powerhouse) را عهده دار است و همانند سایر استانداردهای ساختمانهای سبز، در واقع مجموعه ای از یک بیزنس و حرکت تجاری و استانداردهای سازه ای است می گوید: کارکنان پاورهاوس با همکاری مشتریان خود تلاش می کنند که طرح هایی را که انرژی مثبت به وجود می آورند، ایجاد کنند. هنگامی که ساخت س اختمان هایی مانند هتل Svart به پایان برسد کارکنان Powerhouse آزمایش های مربوط به آلایندگی ساختمان را انجام داده و در صورت پذیرش و قبولی در مراحل مختلف آزمایش، این هتل به عنوان یک نیروگاه مجوزهای لازم را کسب خواهد نمود. آقای استین می گوید که در سال ۲۰۱۱ هیچ گونه استانداردی برای

س اختمان هایی که تولید انرژی مثبت می کنند، وجود نداشت و ما به تغییرات آب و هوایی به عنوان بزرگترین چالش بشر و دنیایی که در آن زندگی می کنیم نگاه خود را معطوف کرده و بنابراین تمایل ما بیشتر تمرکز روی انرژی است تا جنبه های دیگری مانند موضوع سلامتی یا آلاینده ها. تصور و تفکر این است که با افزایش و بالا رفتن تغییرات آب و هوایی، درخواست و تقاضا برای دریافت مشاوره از متخصصین پاورهاوس نیز افزایش پیدا می کند. صدور مجوز برای این بخش مفهومی نسبتا ساده است. ساختمان های که بتوانند انتخاب و گزینش ش وند باید بنا به گفته آقای است بازپرداخت هزینه های انرژی مورد استفاده برای تولید مواد ساختمانی ساخت و تعمیر و بهره برداری برای یک دوره ۶۰ الی البته موضوع ساده ای نیست. به عنوان نمونه در فرانی زیادی دی اکسید کربن تولید شده و گازهای کرده که وارد اتمسفر میشوند. به عنوان نمونه در فرایند تولید بتن مقدار . تولید شده و گازهای گلخانه ای زیادی را آزاد کرده و وارد اتمسفر می شود.

استین می گوید برای جبران چنین موردی در ساخت هتلی که صحبت آن مطرح شد باید از موادی که دوستدار محیط زیست بوده که احتمالا گران تر نیز هستند، استفاده شود، جهت ساختمان هتل باید به صورت حداکثری رو به خورشید باشد تا مصرف الکتریسیته به حداقل کاهش پیدا کند و یا اینکه با نصب پنل های خورشیدی و پمپهایی که از گرمای درون زمین انرژی مورد نیاز خود را دریافت می کنند، چنین موردی انجام گیرد. این هتل می تواند در طول زمان انرژی مورد نیاز خود را تأمین کند. معنای چنین استراتژیهایی این است که با انجام یک بازسازی کامل و گذشته چند دهه هتل Svart در سال ۲۰۸۰ میزان انرژی که تولید کرده بیش از انرژی بوده که مورد مصرف قرار داده است. خانم ماگالی دکاس، کارشناس پایداری گروهی در انستیتو محیط زیست و دانشگاه کالیفرنیا واقع در لس آنجلس می گوید در حالی که استانداردهای پاورهاوس انحصارا روی میدان مصرف انرژی تمرکز پیدا کرده ولی ساخت ساختمان های سبز می تواند به روش های مختلف انجام گیرد. میزان اجاره این ساختمانها ۵۰ درصد بیشتر از ساختمانهای دیگر است و مردم و علاقه مندان با رغبت آن را می پردازند. در نهایت پاورهاوس احتمالا مشتریان و علاقه مندان زیادی پیدا خواهد کرد و این افراد همان گونه که خانم دلاس به آن اشاره می کند انتظار دارند که پول و هزینه ای را که پرداخت می کنند برای زندگی با کیفیت بهتر و آگاهی از اینکه به محیط زیست کمک می کنند، بوده و جلوگیری از آسیب رساندن به محیط زیست رقابت و کسب گواهینامه ساختمان سبز در جهان شدید بوده و به دلیل منابع زیاد آن روز به روز به تعداد آنها اضافه میشود.