اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

صحبت کردن موثر با مشتریان: ایجاد احساس رضایت

ایجاد حس خوب در مشتریان

0 492

در بخش های قبلی این مقاله به اهمیت شیوه های موثر صحبت کردن با مشتریان پرداختیم. و به طور موشکافانه ای اهمیت تن صدا در هنگام صحبت با مشتریان و مدیریت مکالمات دشوار را بررسی کردیم. در مقاله حاضر که ادامه مقالات قبلی می باشد، قصد داریم به نحوه ایجاد حس رضایت در مشتریان بپردازیم. ایجاد حس رضایت کلیه رفتار ها و اقداماتی است که سبب ایجاد احساس رضایت در مشتریان می شود که در ادامه به پاره ای از آنها خواهیم پرداخت.


مقاله های قبلی:

۱- صحبت کردن موثر با مشتریان: تن صحبت کردن مناسب (بخش اول)

۲- صحبت کردن موثر با مشتریان: مدیریت مکالمات دشوار (بخش دوم)


با سوال کردن از مشتریان سعی کنید بفهمید که آنها به چه چیزی نیاز دارند

بیشتر اوقات مشتریان از شما چیزی را طلب می کنند حال باید دانست صرف نظر از آنکه شما دارای آن محصول خاص هستید یا نه، ابتدا با طرح چند سوال به خواسته واقعی آنها پی ببرید. اندکی زمان صرف کنید و برای آنها وقت بگذارید با این شیوه متوجه خواهید شد که مشتریان شما به چه چیزی احتیاج دارند. این کار نه تنها به شما کمک می کند که بفهمید مشتری شما چه چیزی را طلب می کند بلکه سبب ایجاد رابطه موثر با مشتری، ایجاد احساس رضایت و اعتماد در آنها خواهد شد. این احساس رضایت و اعتماد به شما کمک می کند که بتوانید آنها را به سوی راه حل های بهتری هدایت کنید.

رضایت مشتریان را با GIF ها و emoji ها افزایش دهید

استفاده از emoji و GIF در هنگام صحبت کردن با مشتریان خصوصا در زمان پشتیبانی دادن به آنها سبب می شود که بتوان با مشتریان خود رابطه دوستانه تری داشته باشید و استفاده از آنها نه تنها غیر حرفه ای نیست بلکه سبب رضایت بیشتر مشتریان شما خواهد شد. استفاده از آنها سبب می شود که بتوانید در حین ارسال پشتیبانی ها احساسات انسانی را به آنها انتقال دهید خصوصا زمانی که با ارسال پیام با مشتریان در ارتباط هستید، استفاده ازآنها اهمیت زیادی برای افزایش حس رضایت مندی مشتریان دارد. اینگونه شکلک ها درست مانند لحن و تن صدا در حین صحبت کردن عمل می کنند و سبب می شوند که سرویس پشتیبانی شما کارآمدتر عمل کند.

مشکلاتی که تقصیر شما نیست را بر طرف کنید

گاهی شما باید به حل مشکلاتی برای مشتریان بپردازید که شما آنها را ایجاد نکرده اید، چرا که شما در قبال مشتریان خود مسئول هستید و وظیفه شما کمک کردن به مشتریان می باشد، حتی اگر مشکل آنها سرویسی است که شما آن را ارایه نمی دهید. می توانید به مشکلات آنها پاسخ بدهید و برای آنها مقالاتی ارسال کنید که در رفع مشکل آنها موثر هستند، اینکار ممکن است تنها چند دقیقه وقت شما را بگیرد اما سبب رضایت خاطر مشتریان و اعتماد آنها به شما خواهد شد.

در حین مکالمات با مشتریان خود معاشرت کنید

در حین مکالمه با مشتریان به پاسخ های کوتاه بسنده نکنید، از این فرصت برای ایجاد یک رابطه با مشتریان بهره گیرید. در واقع یکی از اهداف هر کسب و کاری ایجاد یک رابطه قدرتمند و مداوم با مشتریان، می باشد. در مکالمات تلفنی و چتی شما فرصت کمتری برای ایجاد رابطه با مشتریان دارید بنابراین باید از کوچکترین فرصتی برای ایجاد رابطه با مشتریان استفاده کنید به عنوان مثال مشتری شما اهل شیراز است بلافاصله بگویید چه جالب من یک بار به شیراز رفتم شهر بسیار زیبایی است خاطرات بسیار خوبی از آنجا دارم . این کار سبب ایجاد احساس نزدیکی و خشنودی در مشتریان شما خواهد شد.

تشکرهای خود را عینیت ببخشید

زمانی که می خواهید از مشتریان خود تشکر کنید برای آنها یاداشت تشکر ارسال کنید. این کار فقط ۵ دقیقه وقت شما را خواهد گرفت اما سبب ایجاد حس خوب و رضایت در مشتریان شما خواهد شد.

آخرین سخن

یکی از معمول ترین شکایات مشتریان جمله زیر می باشد:

من فقط می خواهم با یک انسان واقعی حرف بزنم، نه اینکه به پیام های اتوماتیک گوش کنم

گوش دادن به آهنگ در حین انتظار و قطع شدن اتفاقی تلفن در حین وصل شدن به بخش مربوطه، گوش دادن به پیام های صوتی ضبط شده و یا ربات سبب ایجاد حس نارضایتی در مشتریان می شود چرا که احساس می کنند که کسی پاسخ گوی آنها نیست و اعتماد آنها سلب خواهد شد.

مهمترین اصل آن است که با انسان ها همچون انسان رفتار کنیم

بنابراین، شرکت ها باید توجه کنند که همیشه بین سرعت انجام کارها و انسانیت، انسانیت را انتخاب کنند. زمانی که می خواهند بین بستن یک قرارداد مهم و انسانیت یکی را انتخاب کنند، انسانیت را انتخاب کنند. همیشه به دنبال انسانیت باشید در این صورت مشتریان همیشه از شما راضی خواهند بود.