اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

سرنوشت خودرو تندر 90 در ایران نامعلوم است

0 1,308

تکلیف تولید تندر 90 معلوم نیست

مدتی پیش بود که دو شرکت بزرگ خودرو سازی فرانسوی یعنی پژو – سیتروئن و رنو به دلیل تحریم های آمریکا اعلام کردند که سرمایه گذاری خود را در ایران قطع خواهند کرد و همکاری با خودرو ساز های ایرانی خاتمه پیدا می کند. اما مسئولان و خودرو سازان داخلی هنوز به ادامه همکاری با این دو شرکت امیدوار هستند و اعلام کرده اند ختم همکاری با پژو – سیتروئن و رنو هنوز قطعی و نهایی نشده است.

در این میان یکی از مسئولان اعلام کرده است با توجه به اینکه این دو شرکت خودرو سازی قطع همکاری خود با ایران را در رسانه ها قطعی دانسته اند اما هنوز هم با شرکای ایرانی خود به صورت رسمی قطع رابطه نکرده اند و هنوز هم مقاومت هایی از خود نشان می دهند. هر دو شرکت رنو و پژو می دانند که بازار ایران برای آن ها پر سود است و با اینکه در رسانه های جهانی قطع همکاری خود با ایران و همچنین تحریم ها بر علیه ایران را پذیرفته اند اما در پشت پرده هنوز هم با شرکت های داخلی همکاری دارند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت آقای محسن صالحی‌نیا خبر از جلسه خودرو سازان داخلی با پژو داد و گفت در این جلسه پژو اعلام کرده با توجه به وضع پیش آمده در مجامع بین المللی نمی تواند به همکاری خود با ایران خودرو و شرکت ایکاپ ادامه دهد اما این همکاری را قطع نمی کند و آن را به حالت تعلیق در خواهد آورد تا در صورت رفع تحریم ها یا هر رخداد دیگر بتواند به سرعت کار خود را در بازار ایران ادامه دهد.

تولید تندر 90 قطع نخواهد شد!

صالحی‌نیا در این گفت‌و‌گو همچنین بر محکومیت فرانسوی‌ها در خروج از ایران تاکید و حتی پژو را ملزم به  پرداخت جریمه کرده است؛ در نهایت این نکته را مورد اشاره قرار داده که تعلیق همکاری فرانسوی‌ها با ایران باعث کاهش حجم تولید تعدادی از محصولات شرکت‌های خودروساز داخلی شده است. اما اظهارات معاون وزیر صنعت حاوی دو نکته اساسی نیز است یکی قطع کامل تولید محصولات پلت‌فرم ایکس 90 یعنی تندر90 ، ساندرو و محصولات فیس لیفت شده این خودروها و دیگری تولید یکی از محصولات شرکت ایکاپ بدون حضور پژو و به‌صورت مستقل و کاملا ایرانی.