اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

تلگرام با فناوری بلاک چین غیرقابل فیلتر خواهد شد!

6 6,340

پاول دولف در پی از دست دادن حدود 40 میلیون کاربر در ایران و بلا تکلیفی در رفع فیلتر این پیام رسان در ایران ادعا کرد که تلگرام در پی فناوری بلاک چین (Blockchain) برای غیر قابل فیلتر کردن پیام رسان خود خواهد بود. همچنین مدیر عامل این شرکت از استفاده این فناوری تا یک ما آینده خبر داده است. ما هم در این مطلب قصد داریم به توضیح این سیستم زنجیره بلوکی بپردازیم و بررسی کنیم که آیا این ادعا می توانند حقیقت داشته باشد؟ اگر این اتفاق رخ دهد برای اولین بار در جهان یک پیام رسان توانسته خود را غیر قابل فیلتر کند و این می تواند محبوبیت این پیام رسان را در جهان به ویژه ایران بسیار بیشتر کند.

در پی اغتشاشات در ایران و خسارت به اموال عمومی مسئولان امنیتی کشور تصمیم گرفتند پیام رسان تلگرام را که دارای کانال هایی برای بیشتر کردن خشونت و ساخت بمب های دستی بود را فیلتر کنند. حال پس از این اقدام و به توافق نرسیدن ایران با مدیر عامل آن آقای پاول دولف این شرکت روسی تصمیم گرفته فناوری را به کار ببرد تا هیچ کشوری در جهان نتواند سیستم آنها را فیلتر یا در آن اختلال ایجاد کند. این سیستم را تلگرام با نام بلاک چین نا گذاری کرده است.

فیلترینگ تلگرام البته در فضای مجازی ایران و حتی در میان مسئولین با انتقاد های بسیاری روبرو شد و کسب و کارهای اینترنتی بسیاری را از کار انداخت. ایرانی ها روزانه میلیارد ها تومن از این پیام رسان کسب درآمد می کردند و با فیلتر شدن آن بسیاری از استارت اپ ها هم دچار مشکلات شدید شدند. اکنون که مشخص نیست تلگرام در ایران رفع فیلتر خواهد شد یا نه و روابط این شرکت با ایران دچار مشکلات شدید شده و پاول دلف گفته حاظر نیست آزادی بیان را در تلگرام نقض کند چه خواهد شد؟

برای همین منظور تلگرام تصمیم گرفته یک شبکه متن باز و اختصاصی خود را با نام Telegram Open Network که به اختصار TON  هم نامیده می شود را توسعه دهد که بر اساس سیستم بلاک چین کار خواهد کرد و باعث امنیت بیشتر تلگرام هم شده و هیچ کس نخواهد توانست به اطلاعات کاربران دسترسی داشته باشد. و به همین خاطر دیگر کسی نخواهد توانست در هیچ جای جهان به سیستم تلگرام نفوذ کرده و آن را با اختلال یا فیلترینگ مواجه سازد. البته سیستم بلاک چین در اصل برای پول های الکترونیک ساخته شده بود و پول های مثل بیت کوین غیر قابل ردگیری از این سیستم استفاده میکند.

البته تلگرام این سیستم اختصاصی را صرفا برای اینکه فیلترینگ را دور بزند طراحی نشده است و در ابتدا برای پول الکترونیک خود با نام گرام GRAM توسعه داده بود. این پول الکترونیک بر اساس سیستم بلاک چین کار خواهد کرد و تفاوت آن با پول های الکترونیک دیگر در امنیتی است که تلگرام با سیستم و فناوری TON به آن اضافه کرده است. از مزیت های این پول الکترونیک می توان انتقال بدون ردگیری ایمن از طریق پیام رسان کاربر و همچنین انتشار یک کیف پول الکترونیک بسیار سبک و اختصاصی دانست.

آیا بلاک چین می تواند تلگرام را غیر قابل فیلتر کند؟

خوب بگذارید به بحث اصلی بپردازیم. این ادعای تلگرام که عنوان کرده است با سیستم بلاک چین تلگرام غیر قابل فیلتر خواهد شد ادعای بزرگی است و اگر این امر محقق شد باز هم راه هایی برای دور زدن آن وجود خواهد داشت که باید دید تلگرام برای این مشکلات چه راه حلی در نظر می گیرد. یکی از این مشکلات را می توان پیامک فعال سازی تلگرام دانست. بر فرض اگر تلگرام با این سیستم بتواند فیلترینگ را غیر قابل دسترسی کند باز هم مشکل اس ام اس فعال سازی پای برجا خواهد بود. چون اگر تلگرام در ایران فیلتر شود پیامک فعال سازی هم توسط اپراتور ها بلاک می شود و کاربران نمی توانند وارد تلگرام خود شود چه برسد به اینکه بخواهند با فیلترینگ دستو پنجه نرم کنند. حال حتما تلگرام هم تدابیری برای این مشکل اندیشیده است. اما امیدواریم تلگرام و مسئولین به توافق برسند و کار به بحث و جدل در این باره نینجامد. چون در این بین تنها استارت آپ ها ضرر خواهند کرد. مدیر عامل تلگرام پاول دولف گفته تا 1 ماه آینده این سیستم فعال شده و کاربران از فیلترینگ خلاص خواهند شد. فناوری بلاک چین علاوه بر فیلترینگ امنیت سیستم را هم بسیار بالا برده و پیام های کاربر غیر قابل دسترسی خواهند شد. قبلا هم دولت روسیه تلگرام را زیر فشار قرار داد بود تا اطلاعات کاربران را در اختیار دولت قرار دهد ولی تلگرام از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کرد.

معرفی سیستم بلاک چین

بلاک چین همان فناوری‌ای است که بیت کوین و ارزهای دیجیتالی دیگر را قادر به فعالیت می‌کند و گفته می‌شود در آینده نزدیک، صنایع دیگر مانند املاک، قراردادها و اینترنت را حسابی تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. در واقع با کمک این فناوری، تراکنش‌های صورت گرفته بین افراد بدون دخالت واسطه‌ها در فضایی ایمن و شفاف انجام می‌شود. دان و الکس تاپ اسکات، نویسندگان کتاب «انقلاب بلاک چین» در تعریف این تکنولوژی می‌گویند:

بلاک چین، یک دفتر کل فسادناپذیر و شفاف مالی است که نه تنها برای ثبت تراکنش‌های مالی برنامه‌ریزی می‌شود بلکه تقریبا برای ثبت هر چیزی که یک ارزش یا خدمات است مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در فناوری Blockchain با وجود کاربران متعدد که به طور همزمان داده‌ها را ثبت می‌کنند، شبکه قادر به جلوگیری از تداخل داده‌ها و حفظ یکپارچگی محتوای پایگاه داده‌ها است. با توجه به ساختار داده‌ای رمزنگاری شده بلاک چین، این یکپارچگی بدون نظارت و کنترل مرکزی حفظ خواهد شد. اولین بار در سال 1991 میلادی بود که استوارت هابر و اسکات استورنتا، کار بر روی زنجیره بلوکی رمزنگاری شده را آغاز کردند، اما اولین زنجیره بلوک توسط یک فرد یا گروه مرموز به نام ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 معرفی و به عنوان یک جزو اصلی از بیت کوین اجرا شد.