اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

کاهش نفوذ نود درصدی تلگرام در پی فیلترینگ آن در ایران

0 2,129

همانطور که میدانید تلگرام محبوب ترین پلتفرم پیام رسان کشور در چند سال اخیر بوده است که البته با ارائه خدمات خوب به مشترکان خود توانسته بود به 40 میلیون کاربر در ایران دست پیدا کند. در پی فیلترینگ تلگرام در ایران و به توافق نرسیدن مسئولان با مدیر عامل این پیام رسان یعنی پاول دولف خیلی از کاربران ایرانی با استفاده از فیلترشکن وارد اکانت های تلگرام خود می شدند. اما با این وجود دبیر کل کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از کم شدن بسیار شدید ضریب نفوذ این پیام رسان در ایران خبر داده است .

این با وجود آن است که در پی فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام استفاده از فیلترشکن در ایران رکورد شکست و به رقم 1260 درصد رسیده است. و با وجود تبلیغات زیادی که مردم را تشویق به استفاده از تلگرام با فیلترشکن می کرد اما این پیام رسان 90 درصد از ترافیک مصرفی خود را از دست داده است.

فیلترینگ تلگرام باعث افزایش کاربران پیام رسان های بومی شده است.

همچنین دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه  آقای عبدالصمد خرم‌آبادی در کانال رسمی خود در پیام رسان سروش با بیان اینکه دست های پشت پرده مردم را ترغیب به استفاده از فیلتر شکن برای استفاده از تلگرام می کردند همچنان فعالیت تلگرام در حال کاهش است و به زودی درصد بسیار کمی در ایران از این پیام رسان استفاده می کنند.

همچنین ایشان اذعان کردند که با کاهش کاربران تلگرام رشد بسیار خوبی در کاربران پیام رسان های داخلی صورت گرفته به طوری که پیام رسان های داخلی در عرض چند هفته توانسته اند چند میلیون کاربر را به خود جلب کنند.

پیام رسان های با کیفیت ایرانی همچون سروش، بله، آی گپ و گپ بیشترین آمار جذب کاربر را در این چند هفته داشته اند و در همین مدت کوتاه توانسته اند کیفیت و زیر ساخت خود را ارتقاء دهند تا زمینه برای مهاجرت از تلگرام به پیام رسان های بومی فراهم باشد.

عبدالصمد خرم‌آبادی افزودند اگر دولت و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آقای محمد جواد آذری جهرمی پیام رسان های داخلی را حمایت کنند و زیر ساخت ها و موانع را از سر راه بردارند این نرم افزار ها قابلیت رقابت با نمونه های خارجی را خواهند داشت و می توانند بخش عمده از فضای مجازی داخلی را در دست بگیرند. و همچنین توان درآمد زایی 3 هزار میلیاردی را برای کشور خواهند داشت.

همچنین وی در ادامه خاطر نشان کرد که تلگران در ایران در حال عفول است و ما می توانیم از این حوضه سود های سرسار چند هزار میلیاردی را به وجود آوریم که زیر ساخت های کشور را هم تامین کند.

همچنین افزودند که استفاده از پیام رسان ایرانی می‌تواند باعث بیرون راندن دشمن از  فضای مجازی ایران شود و در این حالت اقتصاد مقاومتی نیز در این فضای مجازی تاثیر گذار باشد. دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه تاکید کرد که عده ای سعی دارند تا با دادن وعده دائمی نبودن فیلترینگ تلگرام، مانع رشد و سرمایه گذاری بخش خصوصی در فضای مجازی باشند. به گفته او این اقدام حتی تحقق اقتصاد مقاومتی در این فضا را نیز کند کرده است .

ایشان تاکید نمود که باید جلوی رشد و فعالیت تلگرام در کشور هر چه زودتر گرفته شود. زیرا با این عمل اقتصاد کشور رشکوفا خواهد شد و از جاسوسی اطلاعاتی دشمنان نیز جلوگیری می شود. به گفته ایشان فیلترینگ تلگرام توانست تا نقشه چندین ساله دشمنان برای بر هم زدن نظم و امنیت کشور و استمرار تهاجم فرهنگی را نقش بر آب نماید.