اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

احتمال فیلترینگ دائمی اینستاگرام و تلگرام وجود دارد؟

0 627

دیروز از سوی مقامات امنیتی ایران دو نرم افزار پیام رسان تلگرام و اشتراک عکس و ویدیو اینستاگران از دسترس خارج شدند و اکنون طرفداران این دو اپلیکیشن منتظر هستند ببینند سرنوشت این پیام رسان ها به کجا خواهد کشید. آیا احتمال دارد اینستاگرام و تلگرام دیگر وصل نشوند؟

همانطور که قبلا هم گفتیم دلیل اصلی قطع این دو نرم افزار وجود وجود محبوبیت آنها در میان مردم بود که منجر شد در هنگام اعتراضات و اختشاشات جهت گیری هایی از سوی عوامل خارجی در این شبکه های اجتماعی صورت گیرد که باعث تحریک بیشتر مردم شده بود. از مزایا و معایب تلگرام و اینستاگرام نمی شود غافل بود هر فردی نظری دارد یکی می گوید باید فیلتر شود و عموم جوانان با فیلترینگ آن مخالف هستند.

آیا اینستاگرام و تلگرام در ایران رفع محدودیت می شوند؟

این سوالی است که در در این برهه زمانی شاید پاسخ قطعی دادن به آن کار درستی نباشد. ولی ما در این مطلب قصد داریم گفته های مسئولین و منابع با خبر را کنار هم بگذاریم تا به یک نتیجه گیری در این باره برسیم. در این میان باید گفت خیلی از مسئولان کشور معتقد هستند که فیلترینک اینستاگرام و تلگرام باید دائمی باشد. برخی هم اعتقاد دارند تصمیم گرفته شده برای زمان حال است و با آرام شدن اوضاع دوباره شرایط به حالت قبل بر خواهد گشت. در ادامه با ما همراه باشید تا نقل قول هایی را از رسانه های معتبر برای شما بیاوریم:

گزارش شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران:

فیلتر تلگرام و اینستاگرام موقتی است و در آینده دسترسی به این دو شبکه اجتماعی مجددا میسر خواهد شد.

به نقل از ایلنا :

مسئولان مجموعه تلگرام با مقامات ایرانی همکاری نکرده‌اند و مشکل در  عبور از خطر قرمز ایران توسط یک پیام رسان بیگانه با تعداد زیاد کاربر ایرانی است. انتظار بر این است که پیام رسان تلگرام با وجود نمونه‌های داخلی مناسب و امن حتی نمونه‌های خارجی، به صورت دائمی فیلتر و از دسترس خارج شود. توصیه می‌کنیم مردم از شبکه‌های اجتماعی داخلی مانند سروش استفاده کنند؛ اما فیلترینگ شبکه اجتماعی اینستاگرام به دلیل وجود نداشتن نمونه مشابه داخلی، موقتی است و انتظار می‌رود تا محدودیت‌های ایجاد شده برای اینستاگرام تا چند هفته آینده از بین برود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل سردار غلامرضا جلالی درباره این موضوع چنین می گویند:

سازمان سیا، موساد و عربستان سعودی خریدار اطلاعات ایران در تلگرام هستند؛ اگر می‌خواهیم از فضای سایبری استفاده کنیم باید رویکرد ملی‌سازی در زیرساخت ها در دستور کار قرار گیرد. امروز امنیت ملی صرفا در حوزه فیزیکی نیست، بلکه یکی از شروط دفاع سایبری ملی سازی زیرساخت های سایبری کشور است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات محمد جواد آذری جهرمی ه در شبکه های اجتماعی خود اینگومه واکنش نشان داد:

شایعه هایی که در خصوص قطع دائمی شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود صحت ندارد و به نظر می‌رسد هدف آنها ایجاد نارضایتی‌های اجتماعی و بدبینی عمومی است.

سخنگوی شورای عالی فرهنگی کشور هم گفتند تلگرام و اینستاگرام برای همیشه در ایران فیلتر نمی شود و این عمل تنها موقتی است و شرایط به حالت عادی بر خواهد گشت.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی آقای جمشید جعفرپور نیز چنین بیان فرودند :

در شرایط فعلی و با توجه به اقتضائاتی که وجود دارد تنها محدویت‎های موقتی برای تلگرام و برخی از شبکه‎های اجتماعی درنظر گرفته شده است که بعد از حل مشکلات وضعیت به حالت قبلی خود بازمی‎گردد.

با توجه به حرف های مسئولین نمی توان سخن قطعی گفت که تلگرام و اینستاگرام حتما فیلتر خواهد شد یا خیر. فقط باید منتظر زمان ماند تا این مسئله روشن شود.

راه حل موقتی این قطعی اینستاگرام و تلگرام چیست؟

کاربران عزیز تک فاکس توجه کنند که با فعال کردن فیلتر شکن یا vpn می توانند به تلگرام و اینستاگرام خود دسترسی داشته باشند. اما ما اکیدا توصیه می کنیم که این کار را انجام ندهید مگر اینکه ارتباطی ضروری داشته باشید. چون در زمان حال این شبکه ها فقط فضای تشنج در کشور را بیشتر خواهند کرد. کاربرای اندروید و آیفون می توانند از نرم افزار های سایفون 3 و هات اسپات شیلد برای وارد شدن به تلگرام و اینستاگرام استفاده کنند.