اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

فیلترشکن ها را خاموش کنید: تلگرام بلاخره رفع فیلتر شد

رفع فیلتر تلگرام در ایران

0 2,229

از چند هفته پیش پیام رسان محبوب تلگرام در ایران فیلتر شده بود. این فیلترینگ در پی دستور مقامات امنیتی کشور صورت گرفته بود. یک هفته بعد از فیلترینگ نرم افزار اینستاگرام که به همراه تلگرام فیلتر شده بود رفع فیلتر شد ولی خبری از رفع فیلتر تلگرام نشد. تا ساعاتی پیش که به صورت ناگهانی و بدون اطلاع قبلی کاربران بدون فیلترشکن توانستند به حساب تلگرام خود وارد شوند.

رفع فیلتر تلگرام در ایران

در پی فیلترینگ تلگرام اعتراضات زیادی هم از طرف مردم و هم از طرف مسئولین صورت گرفت و همه معتقد بودن فیلترینگ راه حل مسئله تلگرام نیست. همچنین در طی این مدت تلگرام ضریب نفوذ خود را به میزان 90 درصد در ایران از دست داده است که موجب شده بود ضرر های بسیار زیادی به کسب و کار های تلگرامی و حتی استارت اپ هایی که خیلی از کارهای خود را در تلگرام انجام می دادند وارد شد. ولی مثله اینکه این مشکل را مسئولین بین خود حل کرده اند و بلخره اختلالات در این پیام رسان رفع شد و کاربران ایرانی توانستند بدون فیلترشکن به تلگرام خود وارد شوند.

این اتفاق در حالی افتاد که همه فکر می کردند کار تلگرام در ایران تمام است و مسئولین روی پیام رسان های داخلی سرمایه گذاری می کنند و زیر ساخت ها را برای این نرم افزار ها به وجود خواهند آورد تا سود خوبی را هم بتواند نسیب شرکت های فعال در این حوضه در داخل کشور کند. که رقم آن حتی می توانست به چند ده هزار میلیارد برسد.

هنوز خبر رسمی رفع فیلتر تلگرام به صورت رسمی از هیچ خبر گزاری دولتی یا مسئولی مثل وزیر ارتباطات به گوش نرسیده است و حتی احتمال دارد این رفع فیلتر موقتی و طی یک اشتباه صورت گرفته باشد. یا اینکه سیستم بلاک چین تلگرام به راه افتاده است! همه اینها در حد شایعه است و مهم این است که تلگرام اکنون در دسترس کاربران ایرانی قرار دارد تا بتواند دوباره به صدر پیام رسان ها برگردد.

بروز رسانی: طبق آخرین اخبار تلگرام به دستور مستقیم رئیس جمهور آقای روحانی رفع فیلتر شده است. هر چند که هنوز در برخی اپراتور ها به صورت قطع و وصل عمل می کند ولی رفع فیلتر حتمی می باشد و کاربران نگران بسته شدن این پیام رسان نباشند