اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

کاربران منتظر رفع فیلتر تلگرام به هیچ وجه نباشند

0 643

معاون قضایی دادستان کل کشور آقای عبدالصمد خرم آبادی درباره فیلتر تلگرام گفتند این مسدود سازی کاملا قانونی بوده و به هیچ وجه امکان رفع فیلتر تلگرام در روز ها و سال های آینده وجود ندارد.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و معاون قضایی دادستان کل کشور آقای عبدالصمد خرم آبادی درباره فیلترینگ تلگرام در کانال رسمی خود در پیام رسان داخلی اذعان داشتند که دستور قضایی برای مسدود سازی این پیام رسان کاملا قانونی است و در آینده هیچ گاه رفع فیلتری برای تلگرام در نظر نداریم. در ادامه هم به سوالات خبرنگاران که بیشتر درباره همین فیلترینگ بود جواب داده اند که در ادامه می توانید این سوال و جواب را مطالعه کنید:

گفتگوی خرم آبادی با خبرنگاران

1- آیا فیلترینگ تلگرام قانونی است و قوه قضاییه می تواند در این موضوع که گفته می شود جزو اختیارات ان نیست؟

دستور قضایی مربوط به پیام رسان تلگرام هم از نظر ماهوی و هم شکلی کاملا منطبق با قانون بوده و در چارچوب اختیارات قانونی است. این دستور در اجرای نص صریح مواد 749 و 751 قانون بخش تعزیرات صادر شده است. به موجب مواد قانونی مذکور چنانچه ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی عمدا به وظیفه قانونی خود دائر بر ممانعت از دسترسی به محتوای مجرمانه عمل نکنند باید از فعالیت آن‌ها جلوگیری شود.

تلگرام یک سامانه ارائه دهنده خدمات اینترنتی است که هزاران کانال دارای محتوای مجرمانه در بستر آن فعالیت می‌کنند و مدیر این پیام رسان عمدا به دستورهای قضایی دائر بر حذف محتوای مجرمانه عمل نکرده است. بنابراین دستور جلوگیری از فعالیت Telegram در ایران یک تکلیف قانونی برای قاضی رسیدگی کننده به پرونده بوده و این اپلیکیشن بر اساس نص صریح قانون فیلتر شده است.

2- برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که تصمیمی به این بزرگی نباید تنها توسط قوه قضاییه گرفته شود و چون جرمی صورت نگرفته است فیلترینگ غیر قانونی خواهد بود؟

علت طرح برخی از این شبهات عدم اطلاع از وضعیت فضای مجازی و هزاران جرم ارتکاب یافته و پرونده مطروحه مرتبط با تلگرام و مدیر آن است و برخی دیگر از شبهات ناشی از عدم آشنایی با مقررات آیین دادرسی و یا ناشی از نگاه سیاسی به مسائل حقوقی است. گاهی نگاه سیاسی به مسائل حقوقی باعث می‌شود که حتی یک حقوق‌دان هم برای حفظ منافع سیاسی خود در مقابل منصوصات قانونی بایستد.

داشتن اختیارات وسیع قانونی مختص به قضات ایران نیست و در بیشتر کشورهای جهان اختیارات زیادی به قضات داده شده است. به عنوان مثال اخیرا در آمریکا یک قاضی دستور رئیس جمهور در مورد اتباع خارجی را باطل کرد. در روسیه نیز چندی پیش دستور فیلتر تلگرام را دستگاه قضایی صادر کرد و این دستور بلافاصله و بدون هیچ شبهه‌ای اجرا شد.

3- نظر شورای عالی مجازی درباره فیلترینگ تلگرام چه بود و در این تصمیم قوه قضایی چه تاثیری داشت؟

دستگاه قضایی، عضو شورای عالی فضای مجازی بوده و صد در صد با آن شورا هماهنگ است و در اجرای سیاست‌های کلی تعیین شده توسط آن شورا دستور فیلترینگ تلگرام را صادر کرده است. ترتیب کار به این صورت بوده که پس از اغتشاشات دی‌ماه 96، در یکی از جلسات شورای عالی فضای مجازی موضوع مسدودسازی تلگرام به طور جدی مورد بررسی قرار گرفته بود. اما با توجه به این که شورا مرجع صدور دستور مسدودسازی نیست و مراجع قانونی خاص دیگری غیر از شورا متولی امر فیلترینگ هستند. لذا در آن جلسه شورا راسا دستور فیلتر صادر نکرد، اما همه اعضا بر ضرورت اتخاذ تصمیم در خصوص فیلتر تلگرام ظرف چند ماه آینده تاکید کرده بودند.

4- چرا تصمیم فیلترینگ تلگرام به صورت ناگهانی اجرا شد و برخی سیاسیون را ناراضی کرد؟

هماهنگی بین نهادها همیشه وجود داشته و این هماهنگی ناشی از تصمیم شورای عالی فضای مجازی است. آن شورا در جلسه اوایل بهمن 1396 نهادهای عضو را مکلف کرده بود که هر یک در چارچوب وظایف قانونی خود ظرف مدت حدود 3 ماه زمینه تقویت پیام رسان های داخلی و مهاجرت از پیام رسان های خارجی به داخلی و در نهایت فیلتر تلگرام را فراهم کنند.

در اجرای تصمیم آن شورا جلسات کارشناسی متعددی با حضور رئیس مرکز ملی فضای مجازی نماینده رئیس جمهور و معاونان وزرا و معاونان سایر نهادهای عضو شورای عالی فضای مجازی و اعضای حقیقی آن شورا تشکیل شد و در آن جلسات هم هماهنگی کامل بین همه نهادها وجود داشت و بر ضرورت فیلتر تلگرام تاکید شد و کلیه نهادها از جمله وزارت ارتباطات قبول کردند که زمینه اتخاذ تصمیم فیلترینگ را فراهم کنند.

بنابراین این هماهنگی همیشه وجود داشته و هیچ اختلاف نظر سازمانی در این مورد بین نهادها وجود نداشته و ندارد. بنده در تمام این جلسات کارشناسی حضور داشته‌ام و صورت‌جلسه‌های مربوط به این تصمیمات توسط مرکز ملی برای دادستانی کل ارسال شده است. قاضی پرونده با توجه به شکایات فراوانی که از مدیر پیام رسان تلگرام شده بود با در نظر گرفتن نظریات کارشناسی واصله دستور مسدودسازی این پیام رسان را صادر کرد. به این ترتیب دستور مسدودسازی تلگرام نتیجه چند ماه کار و تلاش و هماهنگی بین نهادهای مختلف است.

5- چه مرجعی می تواند به صورت قطعی حکم فیلترینگ تلگرام را صادر کند؟

به موجب نص صریح ماده 749 قانون مجازات اسلامی، مرجع قانونی فیلترینگ در مواردی که شکایتی وجود دارد دستگاه قضایی است و قاضی پرونده باید تصمیم بگیرد و در سایر موارد کارگروه تعیین مصادیق است. در مورد تلگرام هم چون شکایات زیادی واصل شده بود، لذا قاضی تصمیم گرفت. البته پرونده Telegram مفتوح است و ممکن است قاضی دستور جلب مدیر این پیام رسان را به اتهام همکاری آگاهانه با مدیران کانال‌هایی که اعمال تروریستی را ترویج می‌کردند صادر کند. در این صورت این روند منجر به استرداد قضایی وی نیز خواهد شد.

6- آقای روحانی با فیلترینگ تلگرام مخالف است و آن را مغایر با آزادی و استقلال در فضای مجازی می داند. آیا این درست است؟

تلگرام استقلال کشور در فضای مجازی را کاملا مخدوش کرده بود و مسدودسازی آن نه تنها با مفهوم واژه استقلال مغایرتی ندارد، بلکه این امر استقلال را به کشور برگردانده است. عدم استقلال کشور در فضای مجازی و وابستگی به تلگرام به جایی رسیده بود که یکی از وزرا در مقطعی از مدیر تلگرام درخواست می‌کند که فلان کانال تروریستی را در فضای کشور ما مسدود کند، ولی او با رد این درخواست به مقام عالی دولتی کشور ما بی احترامی می‌کند.

دستور قضایی مسدودسازی Telegram یکی از معدود دستورات قضایی است که استقلال از دست رفته کشور در فضای مجازی را اعاده کرده و باعث افتخار قوه قضاییه و کشور است.

7- چرا هنوز فیلترینگ به صورت کامل اجرا نشده است و از طریق فیلترشکن ها تلگرام قابل دسترسی است؟

همه نهادها تلاش خود را برای اجرای کامل دستور قضایی فیلتر تلگرام و مهاجرت آرام مردم از این پیام رسان به پیام رسان های داخلی به کار گرفته‌اند. دسترسی به Telegram از طریق فیلترشکن‌ها ناشی از ضعف سامانه‌های کشور نیست، بلکه ناشی از برنامه‌ها و سیاست‌های از پیش تعیین شده است. مهاجرت باید آرام انجام شود تا مردم آسیب نبینند. مبارزه با فیلترشکن‌ها به تناسب افزایش قابلیت و ظرفیت پیام رسان های داخلی انجام می‌شود. مردم استقبال بسیار خوبی از پیام رسان های داخلی داشته‌اند. مهاجرت مردم موفقیت‌آمیز ارزیابی شده است. تاکنون قریب به 25 میلیون نفر در پیام رسان های داخلی ثبت نام کرده‌اند. فقط سروش حدود 10.5 میلیون عضو دارد و به نوبه خود از مردم شریف کشورمان بابت این مهاجرت مبارک تشکر می‌کند.

8- آیا فیلترینگ تلگرام برای همیشه پا بر جا خواهد بود یا در زمان مناسب رفع فیلتر صورت می گیرد؟

به این شایعات که فیلترینگ موقت است توجه نکنید. فیلتر تلگرام دائمی و قطعی است. به حول و قوه الهی کشور ایران در فضای مجازی مستقل خواهد شد و ارتباطات مردم در این فضا هم از نظر سرعت و هم کیفیت و کمیت نسبت به گذشته افزایش خواهد داشت و تلگرام و سایر پایگاه‌های اینترنتی که قوانین کشور را نادیده گرفته‌اند، هیچ جایی در آینده فضای مجازی کشور نخواهند داشت و انشاءالله استقلال و حاکمیت ملی در فضای مجازی تثبیت خواهد شد. لذا تلگرام به هیچ وجه رفع فیلتر نخواهد شد.