اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

شبکه تحویل محتوا چیست و چه نقشی در سرعت سایت دارد

CDN چیست؟

0 1,826

شبکه تحویل محتوا یا  Content delivery network که به اختصار به آن CDN گفته می شود این امکان را فراهم می کند که بتوان به سرعت و امنیت بالاتری در سطح وب دست یافت. معمولا نحوه عملکرد CDN به اینصورت است که اطلاعات مورد درخواست بسته به موقعیت کاربر که قصد دسترسی به آن اطلاعات را دارد در نزدیکترین موقعیت به آن تحویل داده می شود. با توجه به اینکه در CDN ، اطلاعات از چندین موقعیت قابل دسترسی است اتصال به نزدیکترین و یا پرسرعت ترین درگاه انجام می گیرد و این موضوع سبب می شود سرعت دسترسی به اطلاعات در بالاترین حد ممکن انجام شود. همچنین بهره گیری از ابزارهای امنیتی در بستر شبکه و وجود پنهای باند وسیع بصورت قابل توجهی مانع بروز حملات بخصوص حملات تکذیب سرویس D-DoS می شود.

تاثیر استفاده از CDN در سئو سایت

سایت هایی هستند که از تمام دنیا بازدید دارند. زمانی که از CDN برای این سایت ها استفاده می شود هر بازدیدکننده با نزدیکترین سرور میزبان ارتباط برقرار می کند. این موضوع باعث می شود سرعت دسترسی به سایت بالاتر رفته و زمان لود سایت کاهش یابد. همانطور که می دانید سرعت لود سایت در سئو تاثیر دارد. به اینصورت که هر قدر سرعت لود یک سایت بیشتر باشد کاربران کمتری بدلیل سرعت پایین لود سایت، آن سایت را ترک می کنند.

اشکال استفاده از CDN برای دامنه های IR

همانطور که می دانید گوگل برای امنیت بیشتر، سایت ها را تشویق می کند که از پروتکل https استفاده کنند. کلودفلر به عنوان یکی از محبوب ترین سرویس های CDN زمانی که دامنه ir با https در آن تعریف می شود بدلیل مشکلات تحریم، مانع نمایش آن سایت شده و آنرا با پیغام خطا نمایش می دهد. این موضوع سبب می شود برای دامنه های ir یا SSL را انتخاب کنیم و یا CDN کلودفلر را.

از هاست ایران استفاده کنید

با توجه به اینکه اکثر سایت های ایرانی برای کاربران داخل کشور طراحی شده است پیشنهاد می کنیم در هنگام خرید هاست از سرویسهای هاست ایران استفاده نمایید. در اینصورت دسترسی کاربران به سایت در بالاترین حد ممکن خواهد بود. این موضوع در مغوله سرعت مانند شبکه تحویل محتوا عمل خواهد کرد.

پیشنهاد ما چیست

با بررسی هایی که انجام داده ایم شرکت میزبان فا به عنوان یکی از بهترین هاستینگ های کشور، سرویس های میزبانی وب داخل کشور را بر پایه تکنولوژی ابری انجام می دهد. این موضوع کیفیت، پایداری و امنیت را به بالاترین حد ممکن می رساند. در واقع با خرید هاست از میزبان فا ، نیازی به سرویس های شبکه تحویل محتوا نخواهید داشت زیرا بالاترین سرعت دسترسی و امنیت را بصورت بالقوه بر روی هاست خود خواهید داشت. برای سفارش هاست از میزبان بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

CDN چیست