اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

گواهینامه SSL چیست و چه کاربردی در یک وب سایت دارد؟

توضیح کامل گواهینامه SSL

0 627

بسیاری از کاربران اینترنت وقتی نام گواهینامه SSL به گوششان می خورد، فکر می کنند که این گواهینامه ها همچون نشان های استاندارد و یا نوعی تاییدیه در سطوح کیفی در یک وب سایت می باشد. اگر تا کنون اینگونه درباره گواهینامه SSL فکر می کردید، باید بگویم که خیر!

در زبان ساده، یک گواهینامه SSL مخصوص رمز نگاری اطلاعات رد و بدل شده بین کاربر و یک وب سایت می باشد!

در این مقاله قصد داریم تا جزییات مربوط به یک گواهینامه SSL را مرور کنیم، نوع استفاده آن را بررسی و با انواع آن آشنایی بیشتری پیدا کنیم.

گواهینامه SSL چیست؟

واژه  SSL در واقع مخفف Secure Sockets Layer که در ترجمه به معنای سوکت های امنیتی لایه ای می باشد. به طور کلی یک گواهینامه SSL موظف رمزنگاری اطلاعات تبادل شده بین کامپیوتر (مرورگر) یک کاربر و یک وب سایت (سرور) می باشد. گواهینامه SSL برای اولین بار توسط شرکت نت اسکیپ در سال ۱۹۹۳ میلادی معرفی شد که در سال های آتی (سال ۱۹۹۵ میلادی)، ساختار و کیفیت امنیتی این سرویس به مرور افزایش پیدا کرد.

گواهینامه SSL چگونه کار می کند؟

در اینفوگراف زیر بصورت ساده ای نحوه کارکرد یک گواهینامه SSL را به تصویر کشیده ایم.

گواهینامه SSL چگونه کار می کند

آیا عدم وجود گواهینامه SSL در یک وب سایت، محتوای آن را ناامن می سازد؟

جواب کوتاه، خیر می باشد. اگر یک وب سایت دارای گواهینامه SSL نباشد، به معنای ناامن بودن محتوای آن وب سایت نمی باشد. تنها زمانی استفاده از این وب سایت ها ناامن می شود که شما قصد دارید اطلاعاتی را رد و بدل کنید. مثلا اگر فرم ثبت نام پر می کنید یا اطلاعات کارت بانکی خود را وارد می کنید.

عدم وجود گواهینامه SSL در یک وب سایت همچون خانه ای می باشد که دیوار آن شیشه ای است و اتفاقات درون آن خانه توسط اطرافیان قابل رویت می باشد.

من یک کاربر هستم، چگونه بدانم یک وب سایت گواهینامه SSL دارد؟

امنیت در تبادل اطلاعات در دنیای اینترنت در اولیت قرار دارد. عدم رعایت موارد ابتدایی امنیتی باعث می شود تا اطلاعات شخصی شما از جمله اطلاعات فردی، مشخصات کارت های اعتباری بانکی و دیگر اطلاعات شما توسط هکر ها به سرقت برود. این قضیه بسیار مهم می باشد که بدانید که کدام یک از وب سایت های محبوب شما از این روش برای رمز نگاری اطلاعات رد و بدل شده استفاده می کنند. در زیر بصورت تصویری وجود و عدم  وجود گواهینامه  SSL در یک وب سایت توضیح داده شده است:

وب سایت های دارای گواهینامه SSL

چنانچه فعال باشد، قفل سبز رنگی در کنار آدرس وب سایت در مرورگر شما نمایان خواهد شد. این بدین معناست که اطلاعات رد و بدل شده بین شما و این وب سایت رمز نگاری شده است و توسط هکر ها قابل مشاهده نمی باشد. (تصویر زیر در مرورگر کروم می باشد)

گواهینامه SSL فعال

وب سایت های بدون گواهینامه SSL

چنانچه فعال نباشد، علامت تعجب خاکستری رنگ نمایش داده می شود. این یعنی این وب سایت دارای گواهینامه SSL نمی باشد و تمامی اطلاعات رد و بدل شده رمز نگاری نمی شود. (تصویر زیر در مرورگر کروم می باشد)

گواهینامه SSL غیر فعال

من صاحب یک وب سایت هستم، آیا به گواهینامه SSL نیاز دارم؟

نیاز به گواهینامه SSL به فاکتور های زیادی بستگی دارد. جواب کوتاه، بله! نیاز دارید. از لحاظ فنی وب سایت هایی که اطلاعاتی بین کاربرانشان مبادله نمی کنند و تنها محتوای نمایشی دارند نیازی به گواهینامه SSL ندارند. اما این قضیه توسط مرورگر ها و موتور های جستجو پافشاری می شود. داشتن گواهینامه SSL از هر نظر برای وب سایت شما مفید می باشد.

چرا؟

  • اعتماد کاربران به وب سایت و محتوای ارایه شده توسط وب سایت شما
  • اعتماد مرورگر ها و دریافت قفل سبز رنگ
  • افزایش اعتماد موتور های جستجو از جمله گوگل و یاهو به وب سایت شما
  • افزایش رتبه سئو در وب سایت

نکته در مورد افزایش رتبه در سئو

دارا بودن گواهینامه SSL بصورت مستقیم بر روی سئو وب سایت شما تاثیر ندارد. اما موتور های جستجو نتایج نمایش داده شده را بر اساس الگوریتم های خاصی رتبه بندی می کند. دارا بودن این گواهینامه باعث می شود تا وب سایت شما امتیاز مثبت دریافت کند و در نتیجه، نسبت به وب سایت های بدون گواهینامه، رتبه های بالاتری در نتایج جستجو خواهید داشت.