اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

ویژگی های مهم مرورگر فایرفاکس کوانتوم که آن را سریعترین کرده است

0 79

مرورگر جدید فایرفاکس کوانتوم

دو ماه پیش بود که فایرفاکس از نسخه جدید مرورگر خود با عنوان کوانتوم رونمایی کرد این شرکت ادعا داشت که فایرفاکس کوانتو سریعترین مرورگر جهان است. وقتی که کارشناسان از این نرم افزار استفاده کردند این ادعا را تایید و آن را شگفت انگیز دانشتند. در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چگونه فایرفاکس موفق شده این سرعت را به مرورگر خود بدهد.

مرورگر فایرفاکس در نسخه های قبلی خود هم از سرعت خوبی برخوردار بود اما همه گوگل کروم را سریعتر می دانستند. حال فایرفاکس راهی جدید پیدا کرده تا سرعت خود را از گوگل کروم بیشتر کند. این ترفند که در نسخه 57 این مرورگر به کار گرفته شده بسیار جالب است. در مرورکر ذکر شده با باز کردن یک سایت ابتدا کد های اساسی آن خوانده می شوند و کد هایی مانند مکان یاب گوگل و سیستم آمارگیر سایت با تاخیر اجرا می شوند تا ابتدا کاربر سایت را با سرعت بالا مشاهده کند و کد هایی که ضروری نیستند سر فرصت فراخوان و خوانده شوند.

فایرفاکس این تکنولوژی را با نام Tailing  “تعویق” خوانده است و توسط مهندس رده بالای این شرکت با نام هونزا بامباس طراحی و توسعه پیدا کرده. یکی دیگر از مزایای این روش آن است که پهنای باند کمتری برای بارگذاری سایت به کار گرفته خواهد شد و کاربر زمان زیادی را برای پاسخ گویی همه کد ها منتظر نخواهد ماند. در فناوری تعویق اولویت خوانده شدن کد ها با محتوای متنی است و بقیه در سطوح پایین تری قرار دارند.

مهندس طراح در این باره توضیح می دهد که:

بررسی درخواست‌ها و کدهای مربوط به مکان‌یابی تنها تا زمانی که سایر منابع بارگذاری شوند و تا سقف شش ثانیه به تعویق می‌افتد. این تأخیر فقط در خصوص کدهایی که حالت پویا (Async) دارند صورت می‌گیرد. بارگذاری تصاویر مرتبط با مکان‌یابی همواره به تعویق می‌افتد. بر اساس استانداردهای html این ترفند کاملا مجاز است و سایت‌هایی که ساختار درستی داشته باشند در نتیجه‌ی اعمال این ترفند به مشکلی برنخواهند خورد.

شاید با خود فکر کنید که این روش ممکن است برخی کد های جاوا اسکریپت که در ظاهر سایت نقش کلیدی دارد را با تعویق اجرا کرده و باز هم کاربر مجبور باشد تا مرتب شدن سایت تحمل کند. فایرفاکس کوانتوم برای این قسمت هم تدابیر لازم را اعمال کرده و اولویت بندی خود را جوری تنظیم می کند که در کد های ظاهری سایت که کاربر آنها را می بیند هیچ گونه تاخیری صورت نگیرد.

همچنین فایرفاکس کوانتوم ایمنی بیشتری را برای کاربران به وجود آورده و حتی به پروتکل http برچسب نا ایمن را خواهد زد. فایرفاکس معتقد است که تمام سایت ها باید از پروتکل https استفاده کنند تا امنیت رمز عبور کاربران و همچنین عملیات بانکی آنها به خوبی حفظ شود.

در فایر فاکس دکمه ای هم تعبیه شده که کاربر می تواند با فعال کردن آن تمامی سایت های http را برای خود غیر فعال کنند و آینده سایت های با پروتکا http نا معلوم خواهد بود.