۷ نکته انتخاب شرکت مشاوره فناوری اطلاعات که باید بدانید

0
1137

آیا شما برای یک پروژه چالش برانگیز و یا تجهیزات بروز، به فکر بستن قرارداد با یک شرکت مشاوره فناوری اطلاعات هستید؟ این نکات به شما کمک می کنند تا بدانید چگونه در طول مصاحبه درباره ی مسائل حساسی مانند مسائل حقوقی سوال بپرسید و از اشباهات رایجی که شرکت ها در جذب نیرو انجام می دهند دوری کنید.

انتخاب شرکت مشاوره فناوری اطلاعات برای تحقق رسالت و چشم انداز سازمانی یا پروژه هایی که گاهی هسته تجارت را تشکیل می دهند، هم از نظر مالی و هم از نظر زمانی از استخدام نیروی کارمند تمام وقت که نیاز به تمرین و راهنمایی دارد به صرفه تر میباشد. متخصص های مشاوره فناوری اطلاعات معمولا برای وظایف حساس و حیاتی به کار گرفته می شوند که همین موضوع ایجاب می کند که شما فردی را استخدام کنید که مهارت های لازم را داشته باشد. اگرچه که این انتخاب بسیار دشوار و ریسک پذیر است، اما مراحلی وجود دارد که شما در حین به حداقل رساندن ریسک ها و تهدیدات وارده به شرکتتان، از به سرانجام رسیدن کار اطمینان پیدا کنید.

این مقاله فقط برای مقاصد اطلاعاتی میباشد و ضمانت ارائه پیشنهادات قانونی را نمیکند. شما باید برای دریافت اطلاعات درباره بررسی این مسائل از لحاظ قانونی باید با وکیل خود تماس بگیرید. مواقع زیادی وجود دارد که ممکن است شما در آنها به یک مشاور فناوری اطلاعات نیاز داشته باشید مانند مواقعی که قصد به کارگیری نرم افزارهای جدید ، تجهیزات جدید یا فناوری های جدید را داشته باشیم. شاید شما به یک بررسی بی طرفانه رویه های داخلی یا سئو نیاز داشته باشید. با در بررسی قوانین میشه راحت متوجه شد که چقدر این مسئله می تواند چالش برانگیز باشد

کارمند IT یا مشاور ؟

یکی از اولین مواردی که باید تصمیم بگیرید این است که مرتبه کاری آنها چگونه خواهد بود. دو مورد از رایج ترین مسائل حقوقی هنگام استخدام مشاوران آی تی در رابطه با درک مرتبه کاری مشاور و در برخورد با مفهوم مشارکت است. برای شرکت های زیادی مهم است که به درستی مشخص کنند که آیا مشاوران آی تی کارمند هستند یا به صورت مستقل و قراردادی به کارفرما خدمات می دهند. البته برای یک کارمند معمولی شما مجبور به پرداخت اجتماعی و بیمه سلامتی و بیکاری خواهید شد.
در تعیین اینکه مشاور IT به عنوان کارمند خدمات ارائه می کنند یا به صورت قردادی و مستقل، کلیه اطلاعاتی که شواهد میزان کنترل و استقلالیت را ارائه می دهند، باید بررسی شود. اگر شما از تیم خدمات آی تی در شرکت خود استفاده می کنید، آن ها می توانند در این تصمیم گیری به شما کمک کنند، اما اگر بخش منابع انسانی تصمیم گیرنده است در اینجا چند راهنمایی وجود دارد تا به شما کمک کنند :

آیا او یک کارمند است یا مشاور؟ سه جنبه ی اصلی برای در بررسی شواهد میزان کنترل و استقلالیت وجود دارد:
• رفتاری: آیا شرکت بر چه کار و چگونگی انجام شدن کار توسط کارگر کنترل دارد.
• مالی: آیا جنبه های تجارتی کار کارگر توسط پرداخت کننده کنترل می شوند؟
• نوع رابطه: آیا قرارداد های کتبی یا مزایای کارمندی (برای مثال: بیمه بازنشستگی، بیمه، مرخصی با حقوق و …) در کار است؟ آیا رابطه ادامه خواهد داشت؟ آیا کار انجام شده تاثیر در جوانب اساسی تجارت شرکت دارد؟

اگر شما تصمیم بگیرید که عنوان کاری مشاور آی تی (یعنی به صورت مستقل) تعیین کنید و طبیعت کار به تدریج تغییر و ادامه پیدا کند و به شخص یا مدیر شرکت شما گزارش داده شود مشکلات قانونی بیش تری در پیش خواهد داشت. تجارت ها همیشه باید تمام این فاکتورها هنگام تعیین کارمندی یا مستقل بودن کارگر اندازه بگیریند. نمیتوان تنها با در نظر گرفتن یک فاکتور به تصمیم مناسب رسید. کلید این تصمیم گیری این است که همه جوانب در نظر قرار گیرد. میزان و وسعت حق مدیریت و کنترل را بسنجید و هر فاکتوراستفاده شده در تصمیمگیری را مستند کنید.

اگر در حال حاضر از یک کارمند آی تی اسفاده میکنید از مشکلات احتمالی هنگام مشارکت با مشاور آی تی آگاه باشید. مشارکت در کار عبارت است از رابطه تجاری بین دو یه چند تجارت که هر کدام از حقوق و تعهداتی برخوردارند. کارفرما با کارمندان به اندازه یکسان احترام میگذارد. حتما قبل از امضا توافق نامه این مسئله را با کارکنان شرکت درمیان بگذارید.

از دارایی های معنوی خود محافظت کنید

حفاظت از دارایی های معنوی شرکت شما همیش اهمیت دارد. شما نمیخواهید که مشاورتان حساب توئیتر شما را به عنوان گروگان نگه دارد یا بدون اینکه اطالاعات ورود به سیستم را به شما ارائه دهد برود. به همین دلیل، این موضوعحائز اهمیت است که هر شرکتی که خدمات مشاور آی تی دریافت می کند دارایی های معنوی(IP, “intellectual property”) را به شما برگرداند. شرکت هایی که از خدمات مشاوره فناوری اطلاعات استفاده می کنند می توانند از قرارداد استاندارد های IP استفاده کنند که در آن مشاور موافقت می کند که تملک هر دارایی معنوی متعلق به مشتری (سازمانی که خدمات را دریافت می کند) می باشد.

برقراری یک جلسه مصاحبه کامل

از آنجایی که مشاوران آی تی غالبا به اساس و مرکز تجرات گره خورده اند، انجام مصاحبه درست و کامل مهم هست دقیق مانند مصاحبه های کارمندان. پیشنهادات را پیگیری کنید و مطمئن باشید که مشاور تجربه کافی در حیطه مشکلات شما داشته باشد. همچنین بسیار مهم است که مشاوران آی تی ارتباط بین پروژه و اهداف تجاری شما را به خوبی درک کنند.

روش کار مشاور آی تی خود را بشناسید

دانستن یا ندانستن این که مشاور شما چه کاری را چگونه انجام می دهد می تواند فرق بین موفقیت و شکست باشد. برای مثال، اگر شما یک مشاور سئو استخدام می کنید دانستن روش کار او شما را از سردرد های ناشی از توضیح دادن این که چرا ترافیک وبسایت شما پنجاه درصد یا بیش تر در ماه اخیر کاهش داشته است نجات می دهد. دانستن روش های کار مشاورتان به شما کمک می کرد که متوجه شوید که او از تکنیک های کلاه سیاه برای بالا بردن بازدهی سرمایه گذاری استفاده می کرد غافل از اینکه توسط الگوریتم های جدید گوگل شناخته شده بود و اعتبار سایت را متضرر کرد.

قرداد با جزئیات کامل

اطمینان حاصل کنید که تمام احتمالات را پوشش دهد. مانند هزینه ها، ساعات کاری،مراحل برجسته، تحویل دادنی ها، مواقع ضرب الاجل و کخارج بیرون از محیط. ما به شدت پیشنهاد می کنیم شرکتی که از مشاورین استفاده می کند قرارداد استاندارد خود را در اماده داشته باشند تا به مشاوران بدهد.قرارداد استاندارد اگر هیچ نباشد حداقل ثبات و استحکام را به دنبال دارد(یعنی یک شرکت شانس بهتری برای دانستن مسئولیت های هر طرف دارد و مجبور نیست هر توافق نامه را برای تعیین پاسخ بررسی کنید. یکپارچگی و اتحاد ضروری است. دامنه و بازه ی پروژه، آنچه که انتظار می رود، نقطه تماس آن ها در شرکت شما و شرکت مشاوره باید به طور شفاف توضیح داده شود.

از قراردادهای محرمانه استفاده کنید

مشاور آی تی شما مشتری های زیادی دارد و ممکن است برخی از آن ها رقیب شما باشند. قراردادهای محرمانه بسیار مهم هستند و چنین مواردی باید در داخل قرارداد درج شوند. چنانچه اگر لازم است اطلاعات محرمانه بین طرفین قبل از اجرا قرارداد به اشتراک گذاشته شود، آنگاه من توصیه می کنم قبل از به اشتراک گذاشته هرگنه اطلاعات محرمانه، یک توافقنامه عدم افشا اطالاعات محرمانه امضا و اجرا کنید.” داشتن یک برگه ی محرمانه امضا شده به شما کمک می کند شب ها راحت تر بخوابید.

مطمئن بشوید که مشاور IT شما به کارمندان شما اطلاعات کافی و آموزش می دهد

هیچ کس یک مشاور آی تی برای همیشه برایش کار کند. آیا مشاور کار شما را با آموزش کارمندان هنگام اتمام پروژه اصلی به سرانجام میرساند؟ کسب این گونه اطلاعات پیش از هر گونه توافق به شما کمک کند فرد متقابلتان را بیش تر بشناسید و از قصد او بیش ار آگاهی پیدا کنید. مشاوران آی تی می توانند به شما تخصص خاصی ارائه بدهند، به شما کمک کنند تا پروژه ها را سر وقت به اتمام برسانید و به شرکت شما کمک می کنند تا با اهداف خود دست یابد. درک چالش های پیدا کردن شخص مناسب کلید استخدام یک شخص یا شرکتی می باشد که به تجارت شما ارزش بیش تری بدهد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید