بخش رگلاتوری ایران نیز تحریم شد

0
2498

در روزهای اخیر با لیستی از افراد و شرکت هایی مواجه هستیم که مورد تحریم دولت آمریکا قرار گرفته اند. این بار نوبت به بخش رگلاتوری ایران رسید. و در کمال تعجب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز به بهانه فعالیت های ضد حقوق بشر در لیست جدید تحریم قرار گرفته است. سوال اینجاست که این سازمان هیچ دخالتی در تجارت ندارد. و علت این تحریم از چه بابت است؟

به گزارش تک فاکس، علاوه بر رگلاتوری نام پلیس سایبری ایران (فتا)، صنایع الکترونیک ایران (صاایران)، سازمان صدا‌و‌سیما و همچنین شرکت‌های امن‌ افزار گستر شریف و شرکت داده‌پردازان دوران و پیک آسا نیز در لیست قرار گرفته است. قبلا هم شورای عالی فضای مجازی و کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در لیست مجموعه‌های تحت تحریم قرار گرفته بودند.

“محمد جعفر نعناکار” مدیر کل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این باره گفت : تصمیم های مربوط به عدم تحریم شرکت های فناوری در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون گرفته شد. که اکنون آمریکا بر خلاف وعده های خود عمل کرده است. و تا کنون ۶۴۶ شخص و شرکت مورد تحریم قرار گرفته اند که بیشتر آنها به حوزه فناوری اطلاعات مربوط هستند.

این تحریم ها چه مشکلاتی را ایجاد خواهند کرد؟

وی همچنین اضافه کرد : اگر چه این تحریم میتواند مشکلاتی را از جهت تهیه سخت افزار و یا دستگاه های مرتبط برای ما ایجاد کند اما نمیتواند بطور کامل بخش رگلاتوری ایران را زمین گیر کند. نعناکار در پاسخ به این اقدام دولت آمریکا اضافه کرد : در این زمینه دو اقدام را میتوان متصور شد. اول اینکه حاکمیت ایران میتواند در مجامع بین المللی این اقدام را اعلام کرده و بدین ترتیب این تحریم ها را تا حدودی سیاسی نشان دهد. زیرا تحریم بخش فناوری خود ارتباط مستقیم با حقوق بشر و توسعه کشورها دارد.همچنین ایران میتواند در اقدامی متقابل ، نهاد آن کشور را تحریم کند. البته ممکن است این اقدام کارایی حقوقی و فنی نداشته باد. اما شان و منزلت دو کشور  را نشان میدهد.

صابر فیضی، مدیرعامل سابق شرکت مخابرات ایران نیز در گفت‌و‌گو با “تک فاکس” گفت  که این سازمان تنها روابط مکاتبه‌ای با سایر کشورها دارد بنابراین چگونه می‌تواند علیه حقوق بشر فعالیت کند؟ مطمئناً این اقدام تنها جنبه سیاسی دارد. فیضی اضافه کرد که عده‌ای  اطلاعات غلط را به دولت امریکا منتقل می‌کنند ولی ارسال‌کنندگان این اطلاعات غلط به امریکا باید مطمئن باشند که اقدام‌های آنها نمی‌تواند بر عملکرد این سازمان تأثیر منفی بگذارد زیرا این سازمان به بحث حقوق بشر هیچ ارتباطی ندارد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید