ذخایر عناصر سازنده‌ی گوشی های همراه در حال اتمام است

0
16643

طبق هشدار انجمن سلطنتی شیمی بریتانیا (RSC) ذخایر عناصر سازنده‌ی گوشی های همراه و کامپیوترها درصورت بازیافت‌نشدن، به‌اتمام خواهد رسید. زیرا دستگاه‌های قدیمی‌تر بازیافت نمی‌شوند.

به گزارش تک فاکس، عناصری از قبیل ایندیوم یا اتریم یا تانتالوم با کم‌شدن ذخایرشان، در طول یک قرن از بین می‌روند. بر طبق آمارها حدود ۸۲ خانوارها کامپیوتر شخصی دارند که بلااستفاده هستند. و تنها ۱۸ درصد آنها بازیابی میشوند. و در این میان تعداد ۱۴ درصد آنها قصد فروش دارند.

دلیل اصلی بازیافت نکردن گوشی های همراه همان ترس از اطلاعات شخصی است. طبق گفته های این انجمن شیمی ، دانشمندان در تلاش هستند تا بتوانند مواد و روش های شیمیایی جدیدی برای ساخت این نوع محصولات بسازند و یا اینکه مواد گران قیمت را دوباره استخراج و از آن استفاده کنند. البته پیدا کردن هر کدام از این راهها ممکن است چندین دهه زمان ببرد. امکان برگشت مواد سازنده گوشی ها به طبیعت در حال حاضر وجود ندارد. و شرکت های سازنده باید به نحوی از این مواد استفاده کنند که بدون عملیات شیمی سنگین قابل بازیافت باشند.

 گوشی‌های همراه و تبلت‌ها ولپ‌تاپ‌ها درمعرض خطر تمام‌شدن هستند

بسیاری از شرکت ها طرح تخفیفی برای مشتریانی که طرح برگشت کالا را انجام میدهند در نظر گرفته اند. که میتواند به کاهش ضایعات گوشی های همراه کمک کند. این موضوع بر روی گوشی های همراه از توجه بیشتری برخوردار است. زیرا حاوی مواد سمّی مانند آرسنیک هستند و تأثیرات مخرب زیست‌محیطی هستند.

پارکر،  مدیر انجمن سلطنتی شیمی بریتانیا میگوید : در هر صورت با وجود اینکه بازیابی عناصر دستگاه‌های الکترونیکی بدون استفاده  دشوار است،  اما بازهم استفاده‌ی مجدد و بازیافت آن‌ها بهترین گزینه‌ی ما خواهد بود. به عنوان مثال هر فرد انگلیسی تقریبا معادل ۳ تن زباله الکتریکی در طول عمر خود تولید میکند که با توجه به افزایش دستگاههای الکترونیکی و بی سیم این مقدار در حال افزایش است.

برای دیدن دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید