اولین آهنربای مایع جهان با خاصیت آهنربایی دائمی ساخته شد

0
30982

آهنربای مایع که بسیار نرم بوده و خاصیت سیالیت و تغییر شکل دادن دارد ساخته شده است.کاربرد این آهنربا با خاصیت آهنربایی در زمینه پزشکی و رباتیک خواهد بود. تغییر شکل این نوع از آهنربا میتواند استفاده های جدیدی از آهنربا را نشان دهد.

سنگ آهنربا چه کاربردی داشته است؟

سنگ آهنربا که به عنوان یکی از نخستین کشفیات بشر به حساب می آید، کاربردهای فراوانی دارد. از جابجایی قطعات بزرگ آهن توسط جرثقیل گرفته تا ترمیم بیماری های قلبی با استفاده از ذرات مغناطیسی از کاربرهای آهن ربا به شمار می آید.

به گزارش سرویس اخبار علمی تک فاکس، این ماده مغناطیسی برای اولین بار توسط چینی ها در حدود ۲۲۰۰ سال پیش و در تخته های غیب گویی و در اروپا به عنوان قطب نما کاربرد داشته است.اما چیزی که در همه این سالها از آهنربا میدانیم حالت جامد بودن آن است.

در مجله sciencemag مقاله ای چاپ شده است که نشان میدهد دانشمندان در تلاش برای ساخت آهنربای مایع هستند. توماس راسل یکی از دانشمندان رشته پلیمر دانشگاه ماساچوست و نویسنده این مقاله میگوید:”ما ماده جدیدی ساخته ایم که بسیار منحصر بفرد است. تمام خاصیت یک آهنربای معمولی را دارد. اما میتوان شکل آنرا تغییر داد.”

آهنربای مایع چگونه ساخته میشود؟

نانوذرات اکسید آهن ( آهنربا ) توسط یک چاپگر سه بعدی مخصوص به درون قطرات تولوئن ( یک محلول بیرنگ و غیرقابل محلول در آب) اضافه میشود. برای اینکه بتوانند ذرات اکسیذ آهن را در سطح جمع کنند از یک ماده صابون مانند استفاده شد تا نانوذرات در سطح جمع شوند. این پوسته جامد مانند حاصل ، روی صفحه متحرک با آهن ربای میله ای قرار داده شد. این آهنربای میله ای سبب شد تا قطب های مثبت و منفی آهنربای مایع از آن تبعیت کرده و وقتی آهنربای میله ای از میدان خارج شد، یک آهنربای مایع با خاصیت آهنربایی در صفحه باقی ماند.

اولین آهنربای مایع جهان با خاصیت آهنربایی دائمی ساخته شد

مایعی به نام فرو – سیال

در دهه ۱۹۶۰ موادی به نام فروسیال توسط ناسا کشف شد که در یک میدان مغناطیسی قوی خاصیت آهنربایی پیدا میکرد. اما به محض خروج از این میدان خاصیت خود را از دست میداد. اما یافته جدید به صورت آهنربا باقی می ماند و حتی میتواند تغییر شکل دهد.

آنچه که ارزش این یافته جدید را بیشتر میکند استفاده از آن در علوم دیگر است. از آنجاییکه این مایع میتواند توسط آهنربای دیگر هدایت شود. میتوان از آن در علم پزشکی و هدایت دارو به بخش های مختلف بدن استفاده کرد. هم چنین در علم رباتیک و ساخت ربات های انعطاف پذیر و قابل تغییر شکل استفاده خواهد شد.

راسل اضافه کرد: “با این یافته جدید کاربردهای جدیدی از آهنربا پیش روی ماست که تاکنون دانشمندان تصور نمیکردند قابل انجام باشد. با مشاهده دیگر اخبار فناوری و تکنولوژی همراه ما باشید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید