باگ امنیتی خطرناک در مدیا پلیر VLC و حذف فوری آن توسط کاربران

0
30747

به تازگی محققان آژانس امنیتی آلمان به نام CERT-BUND موفق به کشف یک آسیب خطرناک در نرم افزار VLC شده اند. این آسیب پذیری با امتیاز بالا رتبه بندی شده و در نتیجه در رده آسیب پذیری خطرناک قرار میگیرد. به طوریکه کاربران را مجبور به حذف سریع این نرم افزار کرده است. تا زمانیکه این باگ امنیتی برطرف نشده، بیشتر کاربران ترجیح دادند تا آن را از سیستم خود حذف کنند.

معرفی نرم افزار VLC

نرم افزار VLC یک برنامه پخش کننده فایل های مالتی مدیاست که از تمام فایل های صوتی و تصویری پشتیبانی میکند. یک برنامه قوی و کم حجم که میتوانید از آن برای زیرنویس های موجود در اینترنت برای فیلم های مختلف نیز استفاده کنید. همه این ویژگی ها آن را به یک نرم افزار محبوب بدل کرده است.

این آسیب پذیری از چه نوعی است؟

این آسیب پذیری از نوع کد RCE (از راه دور) می باشد.و دون اجازه کاربر، میتواند به تمام داده های کاربر دسترس پیدا کند. در واقع این باگ امنیتی به هکرها این امکان را میدهد تا بصورت غیرمجاز  اطلاعات کاربر را به سرقت ببرد.

کاربران نسخه های ویندوز ، لینوکس و یونیکس به استثنای نسخه macOS در معرض خطر قرار دارند. بر طبق گزارش WinFutur هنوز خبری مبنی بر حمله هکرها گزارش نشده است. اما همه مپکاربران بطور بالقوه در معرض این آسیب پذیری قرار دارند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تک فاکس بعد از انتشار این خبر و کشف این باگ امنیتی، شرکت VideoLAN در اطلاعیه ای از تلاش برای تهیه یک وصله جدید خبرداده است. البته این نسخه جدید باگ گیری شده هنوز آماده نیست و تنها ۶۰ درصد آن پیش رفته است. اما بهتر است کاربران این برنامه را حذف کرده و از برنامه های جایگزین مانند Km Player و یا Media Player Classic استفاده کنند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید