استفاده خودروهای خودران ویمو از دیپ مایند گوگل

0
1892

با داغ شدن بازار خودروهای خودران، نکته مهمی که سازندگان این خودرو را به تکاپو واداشته است آموزش شبکه های عصبی است. به نظر میرسد آموزش شبکه های عصبی برای سازندگان این خودرو ها سرعت گرفته است. و برای سرعت در آموزش آن به هر روش ممکن در تلاشند. قرار است خودروهای خودران ویمو از دیپ مایند گوگل برای آموزش شبکه های عصبی استفاده کنند.یکی از روش های بکار گرفته شده استفاده از بازی استارکرافت ۲ است.

استفاده خودروهای خودران ویمو از دیپ مایند گوگل
استفاده خودروهای خودران ویمو از دیپ مایند گوگل

بازی استار کرافت ۲ چیست؟

در توضیح این بازی باید گفت که این بازی همانند شبکه های عصبی است. در این بازی هر بازیکن باید واحدهای مستقل زیادی با توانایی های منحصر بفرد را مدیریت کند. در این میان حریفی هم وجود دارد که قصد نابودی او را دارد.و باید با آن مبارزه شود.به نظر راحت میرسد اما انجام این عمل با استفاده از ماشین بسیار سخت است. به گزارش MIT Technology ارتباط این بازی با آموزش شبکه های عصبی همان روش هایی است که برای سخت کردن هوش مصنوعی به کار رفته و کارکردی همانند شبکه های عصبی دارد.

چه اتفاقی در این بازی می افتد؟

در این بازی با استفاده از سیستم دیپ مایند گوگل برای شبیه سازی از الگوریم آموزشمبنی بر جمعیت در فراآیند انتخاب درست استفاده شده است. این الگوریتم واحدهای کارآمد را انتخاب میکند و سپس از روی آنها الگوسازی کرده و واحدهای بعدی را می سازد.

ویمو(waymo) یکی از واحدهای شرکت آلفابت (همان شرکت مادر گوگل ) از تکنولوژی دیپ مایند برای واحد آموزش خودروهای خودروهای خودران استفاده میکند. همانند سازی بدین گونه است که پرکارآمدترین بخش سیستم عصبی انتخاب میشود و از آن برای فرآیند یادگیری استفاده میکند. کار شبکه های عصبی در این نوع از خودرو ها تشخیص اشیاء در جاده ، پیش بینی حرکت خودروهای دیگر و در نتیجه تصمیم گیری درست درباره حرکت بعدی است. در این همکاری مابین ویمو و دیپ مایند، زمان زیادی به طول انجامید تا آزمایشهای سنگین نیروهای محاسباتی نتیجه بخش شود.

در مصاحبه انجام شده توسط “متو دوین” مدیر زیرساخت ویمو در MIT Technology ، بیان شده است که مشکل اساسی در استفاده از این شبیه سازی همان قابلیت بازسازی آن به منظور استفاده از کدهای جدید است. برای آموزش دادن باید دائما باید کدها را دوباره نوشت. و این نیازمند تغییر پارامترهاست.

برخی از تکنولوژی های یادگیری ماشین در گوگل قبلا تجاری سازی شده بود. اما حالا این مدل یادگیری در وسائل نقلیه خودران ویمو استفاده شده است. به نظر کارشناسان، ویمو از پیشرفته ترین برنامه های خودروهای  خودران در جهان به شمار میرود و بیشتر مسیر پیشرفت را از طریق شبیه سازی طی کرده است.

اخبار علم و تکنولوژی را در تک فاکس دنبال کنید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید