آیا قدرت گوگل تهدیدی برای اینترنت آزاد خواهد بود؟

0
1850

قدرت عظیمی که موتور جستجوگر گوگل در دنیای اینترنت به دست آورده است این سوال را مطرح میکند که آیا این شرکت غول آسا میتواند حریم امن کاربران را حفظ کند و جانب انصاف را در اینترنت آزاد رعایت کند؟

شرکت سرویس نمایش متن ترانه Genius

Genius یک شرکت سرویس نمایش متن ترانه و قطعه های موجود در موسیقی حال و تولید نمونه های جدید در زمان فعالیت ۱۰ ساله خود به بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر خدمات ارائه میکند. سرویس جدید این شرکت بیان داستان هر قطعه موسیقی است. که آن را به نمایش میگذارد. از فعالیت های عمده این شرکت همکاری با اسپاتیفای است و تمامی خدمات مربوط را در این سرویس استریم موسیقی در اختیار کاربران می گذارد.

اخیرا مدیران این شرکت ، به دلیل نمایش متن ترانه هایش توسط گوگل در نتایج جستجو، از این شرکت شکایت کرده است.این مقاله که از زبان یکی از مدیران این شرکت بیان شده نگرانی این شرکت در مورد قدرت گوگل را نشان میدهد.

چه اتفاقی رخ داده است؟

در سال ۲۰۰۴ گوگل سهام خود را بطور عمومی عرضه کرد و اعلام داشت که ما میخواهیم شما به گوگل بیایید و ما شما را به سایت دیگری بفرستیم.انتظار ما این است شما هر چه زودتر از گوگل خارج شوید.و به سایت درست بروید.

اما سال ۲۰۱۹، نشان از تغییرات اساسی از سیاست های گوگل میدهد. داده های شرکت Spark Toro نشان میدهد که گوگل تنها نیمی از حجم ترافیک جستجوهایش را به خارج ارسال میکند. و بقیه به سمت سایت و محصولات خود ارسال میشود.این روند تهدیدی برای کاربران اینترنت آزاد و رقابت های موجود در این سیستم به شمار میرود. دلیل این روند هم ویژگی “جعبه های اطلاعات  Information Boxes” گوگل است. که معمولا در ردیف اول و بالای صفحه نتایج جست و جو قرار میگیرد.به عنوان مثال زمانی که شما آدرس یک خیابان را جستجو میکنید، ابتدا گوگل نقشه آن را روی سرویس نقشه گوگل به همراه چند فروشگاه در آن خیابان پیشمهاد میدهد.

این مدیر Genius اضافه کرد: نزدیک به ۲ سال بود که در شرکت Genius کار میکردم.درمتن ترانه های موسیقی تولید شده ترکیبی از خط و آپاستروف قرار میدادیم.که اگر در کنار هم قرار بگیرند تبدیل به کد مورس میشد. معنی این کد هم “red handed” بود. بدین طریق توانستیم نشان دهیم که گوگل متن ترانه هالیی که در جعبه اطلاعاتی خود قرار میدهد از وبسایت ما کپی کرده است.

گوگل در یک اعلامیه در تاریخ ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) اعلام کرد که ویژگی جدیدی به جعبه های اطلاعات اضافه خواهد کرد. که در آن اطلاعاتی در مورد گردآورنده داده ها ارائه خواهد شد.

پاسخ گوگل به این اتهامات

حال گوگل به کلی خود را از هر اشتباهی مبرا میداند و در مصاحبه با وال استریت ژورنال گفته است که حقوق پدیدآورندگان را جدی میگیرد.

شرکت ما ۱۰ سال است که با صرف میلیون ها دلار هزینه پلتفرمی ساخته است که کاربران اجازه دارند درنوشتن و تغییر متن ترانه ها همکاری کنند. زمان زیادی را صرف ایجاد رابطه مثبت با هنرمندان و ترانه سراها کردیم.در واقع شرکت Genius میزبان متن ترانه هاست و تنها آنها را منتشر میکند.

پس از این اقدام گوگل حجم ترافیک این شرکت به شدت کاهش یافت. که بخاطر این حجم پائین Genius دیگر قادر به تولید محتوای با ارزش نخواهد بود.

سهم گوگل در جستجوی آمریکا ۹۴ درصد و در جهان ۹۲ درصد است. پس رفتار درست و اخلاقی این شرکت بسیار مهم است و باید به دنبال بهبود نوآوری و رقابت سالم در اینترنت بود. اگر گوگل تغییری در دستور کارش ندهد ممکن است ضربه سختی به شرکت های کوچک و نوآور زده شود.

با تازه های فناوری در تک فاکس همراه باشید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید