ناپدید شدن یخ های آلاسکا پس از گرمای بی سابقه

0
2146

پس از موج گرمای بی سابقه در چند ماه اخیر که مشکلات فراوانی را برای یخچال های کره زمین ایجاد کرده ، ایالت آلاسکا آمریکا را نیز تحت تاثیر قرار داده و ۲۴۰کیلومتر از یخ های ساحل این ایالت ذوب شدند. با این مقاله در تک فاکس همراه باشید.

بر اساس تحقیق های انجام شده توسط انجمن آب و هوای آمریکا، پس از یک تابستان قطبی با دمای بسیار بالا، تمامی یخ های ایالت آلاسکا بطور کامل ناپدید شدند.

چه تغییرات اقلیمی ای در آلاسکا رخ داده است:

متخصصان تغییرات اقلیمی در این باره می گویند: امسال افزایش روند گرمایشی قطبی را داشتیم و آلاسکا سال سختی را پشت سر گذاشته است. در سال ۲۰۱۷  با پدیدیه آب شدن یخ های حاشیه سواحل آلاسکا بودیم اما اکنون با یک اتفاق بی سابقه روبرو هستیم که ذوب یخ ها بسیار زودتر از هر سال دیگری آغاز شده است. گرمای بی سابقه و شدت این تغییرات به حدی است که با هیچ کلمه ای نمیتوانیم آن را توصیف کنیم.

در زمستان هم وضعیت مشابهی داشتیم. حتی در ماه مارس( اسفند) هم یکی از دریاهای آلاسکا به نام Bering به یک اقیانوس با سطح آزاد تبدیل شده بود. در این مناطق یخ های قدیمی تر آب شدند و تنها یخ های نازک و جوان باقی ماندند. همه این‌ها به خاطر گرم شدن تدریجی اقلیم قطبی است و دمای هوا با نرخ دو برابری نسبت به میانگین دمای جهانی افزایش پیدا میکند. متخصصان این پدیده را «تشدید قطبی» نامگذاری کرده‌اند.

وضعیت اقیانوس هم در افزایش این پدیده موثر است. با ذوب یخ های سفید که بازتاب دهنده نور هستند، آب تیره اقیانوس به جای بازتاب آن را جذب میکند و این گرما با آب های اطراف ترکیب شده و گرمای بیتری منتقل میکند.

این سیکل خطرناک تنها تا مدتی روند تدریجی خود را حفظ میکند و پس آن با سرعت زیاد، افزایش می یابد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید