سازمان فناوری فایروال صنعتی برای نیروگاه ها می سازد

0
2290

معاون وزیر ارتباطات و رئیس مرکز فناوری ایران از تامین امنیت سایبری برای زیرساخت نیروگاهها خبر داد.بدین ترتیب سازمان فناوری فایروال صنعتی برای نیروگاه ها می سازد. دستور این موضوع که از جانب رئیس جمهور صادر شده است، کمک به امنیت سایبری حوزه آب و برق است.

امیر ناظمی ،معاون وزیر ارتباطات در این باره گفت : البته این موضوع در اصل بر عهده سازمان پدافند غیر عامل هست. اما این سازمان به جهت تحقیقات لازم در این موضوع وارد شده است. وی در اختتامیه مراسم ویتا ادامه داد : این پروژه طراحی فایروال صنعتی نیروگاه هاست و تاکنون نمونه هایی از آن برای بعضی از محصولات طراحی شده است.

چه خطری نیروگاه ها را تهدید میکند؟

ناظمی در این خصوص به چند مورد اشاره کرد و گفت :  این تهدیدات به چند دسته تقسیم میشوند. یکی در حیطه Dispatching است. ما نیروگاه های مختلفی در سراسر کشور داریم که هر کدام دستورات بخصوصی را دریافت میکنند. مانند اینکه چقدر و چه مدت تولید داشته باشند. اگر این فرمان ها اشتباه صادر شود. ممکن است کل سیستم خاموش و یا بلک آوت شود. مانند اتفاقی که چند سال پیش در جنوب کانادا رخ داد. نمونه ای دیگر فاجعه ای است که در استاکس نت صورت گرفت. این اتفاق به علت تداخل المانهای داخل نیروگاه صورت گرفت. یا در جایی مانند Command Control و یا قسمت PLC که فرمان ها را صادر میکند. اختلال ایجاد شود. درجه حرارت بالا و پایین بشود و یا اینکه ویروس و بدافزار وارد شود. همه اینها به یک فاجعه می انجامد.

همچنین معاون وزیر ارتباطات از طراحی چند فایروال صنعتی خبر داد و گفت : هنوز این کار روی همه محصولات انجام نشده است. و اکنون درخواست مشخصات تمامی دستگاهها از وزارت نیرو شده تا با کمک آپاهای دانشگاهها فایروال مخصوص صنعتی آنها طراحی شود.

ناظمی در پاسخ به این سوال تک فاکس که آیا فایروال صنعتی به استخراج ارزهای مجازی دارد یا خیر گفت : پیشینه طرح جدید در امضای تفاهمنامه سازمان فناوری اطلاعات با مپنا در الکامپ امسال بوده است و این موضوع را تکذیب میکنم.

وی در پایان خاطر نشان کرد که امنیت مراکز حساس با افتا است و مراکز غیر حساس نیز با سازمان فناوری اطلاعات. در نهایت تجاری‌ها با پلیس فتا است. اما در برخی مواقع باید در کار یکدیگر ورود پیدا کنیم.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید