اولین پرواز آزمایشی استارشیپ توسط اسپیس ایکس

0
2459

استارهاپر، فضاپیمای پیشرفته شرکت اسپیس ایکس برای نخستین بار پرواز آزمایشی اش را در جنوب تگزاس انجام داد. شرکت اسپیس ایکس که توسط ایلان ماسک بنیان گذار این شرکت اداره میشود. به تازگی اقدام به آزمایش فضاپیمای جدیدش به نام استارهاپر کرده است. این آزمایش در جنوب تگزاس انجام شده است. این فضاپیما قرار است نسخه آزمایشی فضاپیمای استارشیپ باشد.

این فضاپیمای پرزرق و برق که شباهت بسیاری به یک برج آب دارد برای مدت کوتاهی روشن شد و با تولید نیروی رانش که با ابری از دود همراه بود. از جای خود برخاست. و توانست به مدت ۱ دقیقه در هوا شناور بماند. پس از آن دوباره روی سکو قرار گرفت.

ایلان ماسک در اکانت توییتر خود اعلام کرد که این آزمایش با موفقیت انجام شده و برج های آب هم میتوانند پرواز کنند.

همچنین ماسک دو ویدئوی هوایی نیز از این واقعه منتشر کرده است. که ویدئوی دوم از نمای دوربین نصب شده در عقب وسیله نقلیه گرفته شده بود. پس از آن در فیس بوک نیز ویدئویی از این پرواز منتشر شده بود که آتش نشانان را در حال کنترل آتش نشان می داد.

خبرگزاری “بیزنس اینسایدر” به نقل از سخنگوی شرکت اسپیس ایکس می گوید: آتش سوزی پس از آزمایش موفقیت آمیز رخ داد و این شرکت به همراه اداره آتش نشانی برونسویل همه چیز را کنترل کرده بود. و حتی امنیت مردم نیز با اقدامات ویژه در نظر گرفته شده بود.

این فضا پیما برای پرواز در فضا ساخته نشده است. و قرار است از آن برای توسعه فضاپیمای قدرتمند دیگری به نام “استار شیپ Star Ship ” اسفاده شود.

اسپیس ایکس - استارشیپ

فضاپیمای استارشیپ

استار شیپ یک فضاپیمای چندبار مصرف پذیر با ارتفاع ۱۲۰ متر است.و بدنه آن از فولاد ضد زنگ ساخته شده است.این فضاپیما گنجایش حدود ۱۰۰ نفر و حمل ۱۰۰ تن محموله را جهت ارسل به مریخ خواهد داشت.

ایلان ماسک در رابطه با این فضاپیما گفته است:استار هاپر با طول ۱۸ متر و عرض ۹ متر مجهز به موتور رپتور است. اما استار  شیپ قرار است با ۱ موتور رپتور به اعماق فضا سفر کند.پس از این آزمایش ها ی اولیه این موتورها بر روی استارهاپر و شناسایی مشکلات احتمالی، از آنها در استار شیپ استفاده شود. زیرا موتورهای موشک هزینه بالایی دارد.

هدف ایلان ماسک از چندبار مصرفی استارشیپ :

ایلان ماسک انتظار دارد که فضاپیمای استارشیپ بتواند به دفعات و بدون تعیمر مجدد پرتاپ شود. زیرا این عمل میتواند هزینه های پرتاپ فضایی نسبت به موشک های مصرفی بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر کمتر کند.

مصاحبه ایلان ماسک با روزنامه تایمز

جام مقدس دسترسی به فضا و رسیدن به یک گونه چند سیاره ای استفاده از فضاپیمای چندبارمصرف پذیری کامل و سریع است. و بدون آن نمیتوانیم پایگاهی در مریخ داشته باشیم.به همین جهت در اسپیس ایکس برای رسیدن به این موضوع در تلاشیم. اما رسیدن به آن سالها زمان نیاز دارد. و آزمایش روز گذشته اسپیس ایکس اولین قدم در رسیدن به آن بود.

فعالیت های شرکت اسپیس ایکس

شرکت اسپیس ایکس اواخر سال گذشته ساخت استارهاپر را در بوکاچیکا ویلیج تگزاس آغاز کرد. در ماه ژانویه ۲۰۱۹ این فضا پیما معرفی شد و در آوریل (اردیبهشت ) اولین آزمایش شناوری آن انجام شد.

آزماش اولیه اسپیس ایکس در روز چهارشنبه ساعت ۸:۲۰ بعدازظهر انجام شد که در آن موتور هواپیما با نقص فنی روبرو شد و ناگهان خاموش شد. اما آزمایش روز پنج شنبه در ساعت ۱۱:۴۵ بعدازظهر به وقت محلی انجام شد و با موفقیت همراه بود. سوخت این دستگاه با متان مایع تامین شده است. و ماسک امیدوار است بتواند با منابع موجود در مریخ آن را تولید کند. همچنین ماسک قصد دارد تا آزمایش دیگیری را در ارتفاع ۲۰۰ متری انجام دهد.

اسپیس ایکس - استارشیپ

مجوز دولتی ای که این اسپیس ایکس در اختیار دارد تنها اجازه پرواز آزمایشی تا ارتفاع حداکثر ۵ کیلومتر و تا زمان ۶ دقیقه را به او میدهد. با این حال این شرکت اعلام کرده است که در حال ساخت فضاپیمای ۱۸۰ متری به نام استار شیپ مارک ۱ Mark است که طی ۳ ماه دیگر و تا پایان سال ۲۰۱۹ پروازهای آزمایشی مداری را انجام خواهد داد.

پیش تر در اسفند ۹۷ ماسک اعلام کرده بود که به دنبال مجوز برای پرواز فضاپیمای مجهز به ۳ موتور رپتور است. این شرکت قصد دارد تا قبل از ۲۰۲۰ یک نسخه کامل از فضاپیمای استارشیپ را بسازد و در ۲۰۲۱ یکی از آنها را به فضا بفرست. هم چنین در سال ۲۰۲۳ این شرکت اولین مسافر خود را که یک میلیاردر ژاپنی است به همراه همکارانش در سفری به ما ببرد. اطلاعات بعدی این خبر را در تک فاکس دنبال کنید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید