اپلیکیشن شناسایی آفت های موز ساخته شد

0
4104

اپلیکیشن شناسایی آفت های موز ساخته شد. به تازگی محققان آفریقایی توانسته اند یک اپلیکیشن تشخیص آفت طراحی کنند که میتواند آفت ها و بیماریهای مزارع موز را شناسایی و به کشاورزان اطلاع دهد. این اپلیکیشن بر پایه هوش مصنوعی ساخته شده و با موفقیت ۹۰ درصدی آزمایش شده است.

به گزارش تک فاکس، اخیرا شیوع آفات درختان موز به کشورهای آمریکایی هم رسیده است بطوریکه محققان این سرعت پیشروی در آفات این گیاه را با انقراض آن برابر دانستند. به همین دلیل محققان آفریقایی در تلاشند تا از طریق این اپلیکیشن بتوانند آفات مزارع را قبل از همه گیری بررسی و دفع کنند.

این اپلیکیشن بر روی تلفن همراه نصب میشود. و بصورت آنلاین و هم بصورت آفلاین میتوان از آن استفاده کرد. بدین ترتیب کشاورزان از طریق این اپلیکیشن آفات را شناسایی میکنند.

در کشورهای گرمسیری و آفریقایی ، موز با برداشت سالانه ۱۱۳ میلیون تن به عنوان یک کالای مهم بخش کشاورزی محسوب میشود. میلیون ها نفر در کشورهای گرمسیری آفریقا در رژیم غذایی خود به موز وابسته هستند. همچنین این میوه بخش عمده صادرات این کشورها را تشکیل میدهد.

اپلیکیشن شناسایی آفت های موز

محققان سازمان Bioversity International در آفریقا با استفاده از هوش مصنوعی برنامه Tumaini را تولید کرده اند. که به معنای امید در زبان سواحیلی است. با توجه به همه گیر شدن استفاده از تلفن همراه هوشمند حتی در مناطق دور افتاده ، استفاده از این برنامه آسان به نظر میرسد.

موز به دلیل پرورش در کشورهای کم درآمد از داده های بسیار کمی در مسائل مربوط به آفات برخوردار است. اما اکنون  استفاده از این ابزار هوش مصنوعی فرصتی است تا کشاورزان این محصول بتوانند نظارت بهتری روی محصول خود داشته باشند.

این برنامه با استفاده از ۲۰ هزار تصویر بارگذاری شده از انواع آفات و بیماری های مربوط به موز میتواند علائم مربوط به آفت یا آلودگی را شناسایی کند. از ویژگی های متمایز کننده این ابزار نسبت به سایر ابزارهای هم رده خود، ناددیده گرفتن محیط پیرامون خود است. این برنامه تنها بر قسمت اصلی گیاه تمرکز میکند. تاکنون Tumaini در کلمبیا، جمهوری دموکراتیک کنگو، هند، بنین، چین و اوگاندا در مرحله بتای آزمایش قرار دارد و در این آزمایش‌ها ۹۰ درصد موفقیت را نشان داده است.

برای دیدن دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید