دسترسی تمام ایرانیان به آرشیو کتابخانه ملی با کمک فناوری میسر میشود

0
2100

رئیس کتابخانه ملی از دسترسی تمام ایرانیان به آرشیو کتابخانه ملی با کمک فناوری در آینده ای نزدیک خبر داد. وی در مراسم اختتامیه آئین ویتا گفت : امروزه فناوری میتواند به توسعه علوم انسانی کمک کند. ما در نظر داریم تا هر خانه ایرانی یک آرشیو کتابخانه ملی داشته باشد.

“اشرف بروجردی” در این باره اضافه کرد: جوانان ایرانی با کمک نبوغ و خلاقیت خود میتوانند از فناوری روز دنیا برای گسترش این ایده استفاده کنند. ما باید به جوانان کمک کنیم تا به فکر ترک وطن نباشند.

وی ادامه داد: این صحبت به معنای ناکارآمدی و نامطلوب بودن شیوه های قدیمی نیست. بلکه هر روشی در زمان خود کارآمد و اثربخش بودند. اما حرکت در جهت توسعه و پیشرفت کشور، همان استفاده از فناوری برای رسیدن به این هدف است. بروجردی بر استفاده از ترکیب دانش و کاربردی کردن آن تاکید کرد و گفت علوم انسانی بوسیله آن وارد مرحله جدیدی خواهد شد.

دسترسی تمام ایرانیان به آرشیو کتابخانه ملی با کمک فناوری میسر میشود

دسترسی به آرشیو کتابخانه ملی از طریق استارتاپ ها

بروجردی معتقد است که علوم موجود در کتابخانه ملی باید با کمک فناوری های روز فضای تحقیق و دانش جدیدی را تولید کند. این برای ما اثربخش است. پروژه لیپتیک یا طرح تحول ، طرحی است که میتواند بهره گیری از خلاقبت جوانان ما در آینده را در بر داشته باشد. جوانان سرمایه های این کشور هستند.

“بابک زنده دل” مدیر پروژه لیپتیک کتابخانه ملی در این باره گفت: این پروژه در تابستان سال گذشته کلید خورد. و بیش از هزار نفر ساعت کار کارشناسی انجام شد تا باور کنیم که میتوانیم به این هدف برسیم.۶۳ درصد و ۳۷ درصد از این پروژه را به ترتیب مزدان و زنان تشکیل میدهند. که همگی فارغ التحصیل تخصصی هوش مصنوعی و بیگ دیتا هستند.

به گزارش تک فاکس ،در این مراسم همچنین به موضوعاتی نظیر کسب و کار، علم اطلاعات و هوش مصنوعی و داده نیز پرداخته شد. در پایان این مراسم تفاهم نامه‌ای ما بین معاونت علمی ریاست جمهوری ایران و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به امضا رسید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید