انقلابی دیگر در صنعت برق با استفاده از منابع ذخیره سازی موثر

0
1978

در حالی هزینه های منابع تجدیدپذیر در حال کاهش هستند که باتری ها جای خود را در بازار دیجیتال باز کرده اند. پس از انقلاب منابع تجدیدپذیر همچون انرژی خورشیدی و باد اکنون منابع ذخیره سازی نیز به این انقلاب در صنعت برق پیوسته است. با این مقاله در تک فاکس همراه باشید.

مارک آلستروم رئیس گروه ائتلاف سیستم های گروه غیر انتفاعی و نائب رئیس بخش سیاست های انرژی در شرکت NextEra Energy میگوید : این تحول در صنعت برق که از آن صحبت میشود تنها به سرعت کاهش قیمت منابع تجدیدپذیر و یا باتری ها محدود نمیشود. بلکه آنچه مهم است توسعه ادواتی است که به عنوان واسط، از هر دو فناوری بهره میگیرد.

انقلاب دیجیتال در صنعت برق و اضافه شدن منابع ذخیره سازی

علت اینکه آنرا به انقلاب دیجیتال تعبیر میکنیم این است که در اینجا برخلاف ژنراتورهای سنتی که بصورت الکترودینامیکی به شبکه برق کوپل میشوند. منابع تجدیدپذیر از فناوری پیشرفته و ادوات قدرت نظیر کامپیوترها استفاده میکنند. طبق گفته آلستروم مرحله جدید این انقلاب پس از ورود باتری ها و منابع ذخیره سازی آغاز شده است.

در گذشته شبکه های برق نیازمند آن بود تا خود را با حرکت آرام و غیرقابل پیش بینی سوخت های فسیلی هماهنگ کند. زیرا تنها الویت که تامین برق کافی برای پاسخ گویی به پیک مصرف بود، مورد توجه قرار داشت. اما امروزه وضعیت صنعت برق فرق دارد. با منابعی تجدیدپذیر روبرو هستیم. که ارزان است و با استفاده از باتری ها و فرمان کامپیوتر با اطمینان میتوان نیاز شبکه های برق را تامین کرد.

آلستروم در سخنرانی خود در آکادمی ملی علوم و مهندسی و پزشکی گفته است: وقتی صحبت  استفاده از منابع ذخیره سازی در صنعت برق در کنار پنل های فئوولتالیک میکنیم، در واقع با یک شبکه برقی مواجه هستیم که از طریق کامپیوترهای حالت جامد کنترل میشود. و این یعنی نیروگاههای برق مجازی در حال شکل گیری هستند. اکنون در حال گذر از سیستم کند به سمت سیستم تند و چابک هستیم. آنچه که در آینده به آن نیاز خواهیم داشت انعطاف پذیری و متعادل سازی شبکه است. و ادوات هوشمند دیگری در آینده وارد این سیستم خواهند شد.

چند روز پس از گفته های آلستروم، شرکت NextEra از احداث نیروگاه ترکیبی از انرژی‌‌های تجدیدپذیر و باتری‌‌ها با ظرفیت اسمی ۷۰۰ مگاووات خبر داد. این واحد که در شهر آنادارکو در اوکلاهاما قرار دارد  . و بزرگترین نیروگاه در آمریکا به شمار میرود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید