تلاش ترامپ برای خروج شرکت های آمریکایی از چین طی جنگ تجاری

0
16333

به نظر میرسد دونالد ترامپ در پی جنگ تجاری با چین تمام تلاش خود را به کار گرفته است. او سعی دارد تا شرکت های آمریکایی را هر چه زودتر از آسیا خارج کند.

به گزارش تک فاکس، شرکت های حوزه فناوری تنها کسانی هستند که در این جنگ تجاری متحمل شدیدترین فشارها شده اند. در روز گذشته دولت چین تعرفه های جدیدی را برای کالاهای آمریکایی در نظر گرفته است. از طرف دیگر دونالد ترامپ نیز برای تلافی این حرکت رقیب، به تمامی شرکت های آمریکایی نامه ای نوشته است تا هرچه زودتر برای ترک چین راهکاری جدید پیدا کنند. در واقع فشار ترامپ برای خروج این شرکت ها از چین و ادماه تولید در امریکاست.

شرکت های آمریکایی بازار بسیار بزرگ و رو به رشد چین را از دست نخواهند داد

شرکت های امریکایی از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۱۷ حدود ۲۵۶ میلیارد دلار در کشور چین سرمایه گذاری کرده اند. این رقم در کشور مقابل یعنی آمریکا در حدود ۱۴۰ میلیارد دلار بوده است. و همین امر نشان از برد کشور چین دارد. البته بسیاری از شرکت ها از یک سال پیش روند تولید در کشور چین را کاهش داده اند. اما این امر برای شرکت های بزرگ همراه با ارقام بزرگ هزینه و ضرر همراه خواهد بود. و شاید برای برخی از شرکت ها حتی غیر ممکن باشد. بسیاری از شرکت‌های آمریکایی که در صنایعی همچون هوافضا، خدمات و خرده‌فروشی فعالیت می‌کنند، قطعا با فشارهای دولتی برای خروج از چین مخالفت خواهند کرد.

کشور امریکا سیاست های تجاری غیر متمرکز را دنبال میکند در نتیجه فشار ترامپ به تنهایی نمیتواند مانع از این سیاست شود. ترامپ میتواند اقدامات دیگری را علیه چین انجام دهد تا بر فشارها اضافه کند. به عنوان مثال میتواند تعرفه ها را بیش از پیش افزایش دهد. و یااینکه از قانون قانون International Emergency Economic Powers Act یا IEEPA ایالات متحده‌ی آمریکا استفاده کند. بر اساس این قانون مسدود کردن فعالیت شرکت‌ها، افراد یا حتی کل بخش‌های اقتصادی کشور هدف، جزو اختیارات قانون مذکور برای رئیس‌جمهور محسوب می‌شود. یکی دیگر از قدرت هایی که دولت امریکا میتواند از آن بهره ببرد توانایی ممنوع کردن شرکت‌ها از حضور در مناقصه‌های فدرال است. بدین ترتیب دولت میتواند شرکت هایی که در چین فعالیت میکنند را از ورود به قراردادهای دولتی منع کند.

برای دیدن دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی مراجعه کنید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید