بحران جدید در روابط فرانسه و آمریکا در حوزه فناوری

0
2041

موضوع این بحران از یک توییت آغاز شد. طی دو روز اخیر دولت فرانسه مالیات شرکت های فناوری ایالات متحده را افزایش داد.و به تبع آن بحران در روابط فرانسه و آمریکا شدت گرفت.بعد از انتشار این خبر “دونالد ترامپ” طی یک توییت نه چندان محترمانه امانوئل مکرون را فردی احمق دانست و او را تهدید به اقدام تلافی جویانه کرد.

پس از این واقعه ، فرانسوی ها نیز سکوت نکرده و “برونو لو مایر ” در این مورد اعلام کرد: فرانسه قوانین مربوط به مالیات خود را تغییر نخواهد داد. چالش افزایش مالیات بر فناوری یک چالش جهانی محسوب میشود و فرانسه به دنبال توافق با کشورهای گروه ۷ است.

بدین ترتیب فرانسه از عدم هراس خود نسبت به این تهدید سخن گفته است. اما این تهدیدها قرار است چگونه عملی شوند؟ به نظر میرسد نخست ترامپ در پی افزایش مالیات بر شرکت های فرانسوی باشد. نظیر پروتکل ۳۰۱ که به تشکیل تعرفه های سنگین علیه چین در سال گذشته منجر شد.

پیش از این ” لایتزر” از اعمال مالیات های سنگین دولت فرانسه بر خدمات دیجیتالی ابراز نگرانی کرده و گفته بود که رئیس جمهور آمریکا دستور بررسی اثرات این قانون و تبعیض بودن یا نبودن آن را داده است. و مهمتر ازهمه اینکه آیا قوانین جدید ایالات متحده را محدود خواهد کرد یا نه؟رویترز نیز پیش از این از برگزاری جلسه ای در این مورد در تاریخ ۱۹ آگوست ( ۲۸ مرداد ) خبر داده بود.

قانون جدید فرانسه

قانون جدید فرانسه بر شرکت هایی با درآمد حداقل ۷۵۰ میلیون یورو ( حدود ۸۴۴ میلیون دلار ) و ۲۵ میلیون یورو فروش تاثیر خواهد گذاشت. دولت فرانسه بهمراه اتحادیه اروپا در دهه گذشته به دنبال بررسی میزان مالیات های عقب افتاده شرکت های آمریکایی نظیر اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک پرداخته اند. این بررسی ها به دلیل این بوده که آیا این شرکت ها به اندازه کافی مالیات پرداخت میکنند یا خیر. در آینده ای نزدیک نتیجه این بحران و چالش مشخص خواهد شد. نزدیک ترین احتمال برای بازخورد این چالش ها همان شرایط ایجاد شده برای چین در ایالات متحده خواهد بود.

اخبار حوزه فناوری را در تک فاکس دنبال کنید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید